"Srebrny Sekstant" dla kpt. Cichockiego
Już po raz 43, w salonie komendanta żaglowca szkolnego „Dar Pomorza" – dziś 103-letniego statku-muzeum - odbyło się grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku" i „Srebrny Sekstant". Jury tych najbardziej prestiżowych wyróżnień w polskim żeglarstwie morskim, przyznawanych od 1970 r., pod przewodnictwem kontradmirała Czesława Dyrcza, rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej - spośród żeglarskich wydarzeń 2012 roku najwyżej oceniło samotny rejs dookoła świata kapitana Tomasza Cichockiego na jachcie "Polska Miedź".
Uroczysta gala wręczenia Nagród, w tradycyjnym terminie (pierwszy piątek marca) 1 marca 2013 r., odbędzie się w Dworze Artusa w Gdańsku.
W załączeniu pełny Komunikat Jury oraz materiały uzupełniające.
Pozdrawiam
Aleksander Gosk - koordynator projektu Rejs Roku - Srebrny Sekstant"
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KOMUNIKAT JURY NAJWYŻSZYCH POLSKICH TROFEÓW ŻEGLARSKICH NAGRÓD HONOROWYCH „REJS ROKU 2012" i „SREBRNY SEKSTANT" (Nagroda Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej)
W obradach Jury 43-tej edycji nagród uczestniczyli:
kontradm. Czesław Dyrcz przewodniczący Jury, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej
Maciej Leśny z-ca Prezesa PZŻ, przewodniczący Komisji Żeglarstwa Morskiego
laureaci z lat ubiegłych:
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
Jerzy Jaszczuk
Hubert Latoś
Andrzej Rościszewski
Jerzy Wąsowicz
Józef Żyła
Zbigniew Stosio sekretarz Jury, Sekretarz Generalny PZŻ
Andrzej Radomski przedstawiciel Prezydenta Gdańska
publicyści morscy, pomysłodawcy „Rejsu Roku – Srebrnego Sekstantu"
Tadeusz Jabłoński
Zenon Gralak
Aleksander Gosk
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jury wnikliwie przeanalizowało zgłoszone przedsięwzięcia żeglarskie 2012 roku. W sumie pod obrady trafiło 17 wypraw, charakteryzujących się dużą różnorodnością, zarówno pod względem skali, charakteru, celów, stopnia żeglarskiej trudności. Były rejsy samotne, załogowe, wyczyny sportowe i wyprawy wzbogacone programami badawczymi.
„Srebrnym Sekstantem", uhonorowano wyprawę kpt. Tomasza Cichockiego (Around The World Delphia Project) na jachcie „Polska Miedź". W założeniu miał to być rejs bez zawijania do portów, jednak awaria zmusiła kapitana do postoju w Port Elizabeth. Mimo problemów technicznych, zdrowotnych, nerwowych miesięcy braku kontaktu z jachtem, kapitan Cichocki wykazał determinację i hart ducha, które pozwoliły mu wpisać się, po 10-miesięcznej żegludze, na ekskluzywną listę wokółziemskich żeglarzy.
Po burzliwej dyskusji, Jury wskazało jako zdobywcę drugiej nagrody „Rejs Roku", załogową wyprawę jachtu „Anna F" prowadzonego przez kapitana Tomasza Szewczyka. Rejs z Wysp Kanaryjskich, wokół Ameryki Południowej, z opłynięciem Hornu i powrotem przez Kanał Panamski trójka żeglarzy zakończyła w Lizbonie.
Islandia - tradycyjny północny kierunek polskiej sportowej bandery – była celem zdobywcy trzeciej nagrody honorowej „Rejs Roku", kapitana Macieja Orczykowskiego. Samotny rejs, na wiekowym 44 letnim jachcie „Drosomak". Klasyczna nawigacja, klasyczny jacht i tęsknota do żeglugi wieków minionych to przesłanie tego rejsu. Start z Gdyni, zawinięcia do Skagen, później Szetlandy, Wyspy Owcze, wreszcie Islandia.
Jury postanowiło także wyróżnić kilka kolejnych spośród zgłoszonych rejsów. Charakter wypraw, w naturalny sposób wyróżnił dwie grupy rejsów: rejsy północne i transatlantyckie.
Wśród pierwszych wyróżniono dwie wyprawy z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego: załogowy rejs kapitana Mariusza Kopera na jachcie „Katharsis II" oraz wyprawę „Borealis 2012" polarnego małżeństwa Joelle i Janusza Kurbieli na jachcie „Marguerite 1". Obie wyprawy, trudne żeglarsko, odbyły się na jachtach rejestrowanych poza Polską.
Spośród kilku rejsów z pokonaniem Atlantyku, Jury wyróżniło dwa: Włodzimierza Bylińskiego na jachcie „Kulfon II" – prawie roczną podróż ze startem i metą w Szczecinie na trasie ponad 11,5 tys. Mm, z samotnym pokonaniem Atlantyku, oraz kończący rok, samotny transatlantycki przelot red. Kuby Strzyczkowskiego na jachcie „Delphia Trójka".
Nagrodę Specjalną PZŻ Jury przyznało kpt. Krzysztofowi Kamińskiemu z Chicago, za rejs z Vancouver do karaibskiej Beef Island, i duży osobisty wkład w organizację rocznicowych obchodów upamiętniających pionierską wyprawę Władysława Wagnera.
Rocznicową inspiracją miała także masowa harcerska wyprawa jachtu „Zjawa IV" wokół Bałtyku z wyjściem na Morze Północne i zawinięcie do Great Yarmouth – portu gdzie zakończył swą eskapadę Władysław Wagner. Zakończenie rejsu „Zjawy IV" w Gdyni uznano za symboliczny finał wyprawy Władysława Wagnera. Kapitana Piotra Cichego, prowadzącego w sumie 120 osobową obsadę kolejnych etapów harcerskiego rejsu uhonorowano Bursztynową Różą Wiatrów Prezydenta Gdańska.
Jury rozpatrywało także ekstremalne wyczyny żeglarskie minionego roku, jakimi były przejście Atlantyku przez Romana Paszke na „Gemini 3" w ramach próby rekordowego rejsu dookoła świata, start Zbigniewa Gutkowskiego na „Enerdze" w regatach Vendee Globe, czy bałtycką Bitwę o Gotland kapitanów Krystiana Szypki i Jacka Zielińskiego. Jury wyraziło uznanie dla ich wysokich walorów żeglarskich.
Zwrócono także uwagę na dwie istotne dla polskiej bandery rocznice – 30-lecia służby na rzecz edukacji morskiej, żaglowców „Dar Młodzieży" i ORP „Iskra". Decyzją Jury fakt ten zostanie odnotowany podczas uroczystej gali żeglarskiej w gdańskim Dworze Artusa.
W e r d y k t J u r y:
„Srebrny Sekstant" i I Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2012" - Tomasz Cichocki
za rejs dookoła świata na jachcie „Polska Miedź" z zawinięciem do jednego portu; termin 1. 07.2011 – 6.05.2012, dystans 33 000 Mm
II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2012" - Tomasz Szewczyk
za wyprawę s/y „Anna F" wokół Ameryki Południowej z opłynięciem Przylądka Horn; termin 24.05.2011 – 16.06.2012, dystans 18 675 Mm
III Nagrodę Honorową „Rejs Roku 2012" - Maciej Orczykowski
za rejs na jachcie „Drosomak" na Islandię; termin15.05.2012 – 16.06.2012, dystans 1 690 Mm
Honorowe wyróżnienia „Rejs Roku 2012"
Mariusz Koper z załogą za rekordowe pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Katharsis II" termin 12.07. – 30.09.2012, dystans 8 000 Mm
Joelle i Janusz Kurbiel za wyprawę „Borealis 2012" z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego na jachcie „Marguerite 1"; termin 23.05. – 26.10.2012, dystans 6 884 Mm
Włodzimierz Byliński z załogą za atlantycką wyprawę, z samotnym pokonaniem Atlantyku na jachcie „Kulfon II"; termin 25.07. – 05.06. 2012, dystans 11 591 Mm
Kuba Strzyczkowski za samotny transatlantycki rejs na jachcie „Delphia Trójka" termin 14.11. – 09.12. 2012, dystans 2.900 Mm
Nagroda Polskiego Związku Żeglarskiego
Krzysztof Kamiński z Chicago za rejs Vancouver – Beef Island i współorganizację karaibskich obchodów, honorujących rocznicę wyprawy Władysława Wagnera
Nagroda prezydenta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów"
Piotr Cichy za rocznicowy rejs jachtu „Zjawa IV", z udziałem 120 harcerzy na kolejnych etapach, upamiętniający wyczyn Władysława Wagnera
Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców
Tomasz Cichocki za dobrą żeglarską robotę w trudnych warunkach
Nagroda magazynu sportów wodnych „ŻAGLE"
Kolegium redakcyjne tradycyjnie wyróżniające rejsy morskie na małych jachtach, tym razem przyznało nagrodę Edwardowi „Gale" Zającowi, za udział w atlantyckim Challenge Jester – Plymouth – Azory, oraz samotny rejs powrotny do Brestu na jachcie „Holly".
Tradycyjna gala żeglarska odbędzie się w piątek, 1 marca 2013 roku, w Dworze Artusa w Gdańsku.
/
ZDOBYWCY GŁÓWNYCH NAGRÓD HONOROWYCH
„REJS ROKU" I „SREBRNY SEKSTANT"
1970 - 2012
1970
kpt. Andrzej Rościszewski – opłynięcie Islandii na s/y Śmiały"
1971
kpt. Dariusz Bogucki – rejs na Spitsbergen i Jan Mayen na s/y „Mestwin"
1972
kpt. Bogdan Olszewski – rejs do Murmańska na s/y „Alf"
1973
kpt. Krzysztof Baranowski – pierwsze polskie samotne opłynięcie globu ziemskiego wokół przylądka Horn na s/y „Polonez"
1974
kpt. Zygfryd Perlicki, s/y „Copernicus" i kpt. Zdzisław Pieńkawa, s/y „Otago" – za udział w pierwszych, w historii światowego żeglarstwa, załogowych wokółziemskich regatach szlakiem windjammerów
1975
kpt. Richard Konkolsky – samotny rejs dookoła świata na s/y „Nike"
1976
kpt. Kazimierz Jaworski – zdobycie II miejsca w klasie Jester w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy na trasie Plymouth – Newport na s/y „Spaniel"
1977
kpt. Kazimierz Jaworski – zdobycie II miejsca na s/y „Spanielek" w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy na mini jachtach
1978
kpt. Krystyna Chojnowska – Liskiewicz – pierwszy na świecie samotny rejs kobiety dookoła świata na s/y „Mazurek"
1979
kpt. Jerzy Rakowicz – zwycięstwo w regatach samotnych żeglarzy na trasie Falmouth – Azory – Falmouth na s/y „Spaniel"
1980
kpt. Henryk Jaskuła – samotny rejs dookoła świata bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni wokół przylądka Horn na s/y „Dar Przemyśla"
1981
kpt. Wojciech Wierzbicki – pierwsze polskie opłynięcie archipelagu Svalbard na s/y „Gedania"
1982
kpt. Ryszard Wabik – rejs do Ameryki Południowej z opłynięciem przylądka Horn na s/y „Wojewoda Koszaliński"
1983
kpt. Michał Szafran – rejs dookoła świata na s/y „Nasz Dom"
1984
kpt. Andrzej Urbańczyk – samotny rejs dookoła świata na s/y „Nord IV"
1985
kpt. Wojciech Jacobson – rejs z Le Havre przez Kanał Panamski do Vancouver na s/y „Vagabond"
1986
kpt. Ryszard Wabik – wyprawa dookoła świata szlakiem Władysława Wagnera na s/y „Tropiciel"
1987
kpt. Bogdan Marciniak – rejs do Australii wokół przylądka Dobrej Nadziei na s/y „Asterias"
1988
kpt. Wojciech Jacobson, kpt. Janusz Kurbiel, kpt. Ludomir Mączka – pierwsze pokonanie arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego z zachodu na wschód na s/y „Vagabond"
1989
kpt. Wojciech Ogrzewalski – transoceaniczne regaty na jachtach „Futuro" i „Barakuda"
1990
kpt. Jan Ludwig – rejs dookoła świata na s/y „Zawisza Czarny"
1991
kpt. Janusz Kurbiel – dwukrotne opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Vagabond 3"
1992
kpt. Wojciech Skórski – transatlantycki rejs na 6,5 metrowym jachcie s/y „Agnessa"
1993
kpt. Jan Pinkiewicz – arktyczny rejs na s/y „Dar Świecia"
1994
kpt. Tadeusz Jakubowski – rejs dookoła świata na s/y „White Eagle"
1995
kpt. Jerzy Radomski – za wielką żeglarską włóczęgę w latach 1978 – 1995 na s/y „Czarny Diament" po wszystkich oceanach
1996
kpt. Mieczysław Siarkiewicz – opłynięcie Spitsbergenu na s/y „Barlowento"
1997
kpt. Roman Paszke – zdobycie Admiral's Cup 97 na s/y „MK Cafe"
1998
kpt. Andrzej Armiński – za doskonałą postawę w regatach EXPO'98 Round the World Rally na s/y „Mantra 3"
1999
kpt. Lech Kosakowski – samotny rejs Dunajem, Morzem Czarnym i Śródziemnym przez Atlantyk do Miami na s/y „Nona"
2000
kpt. Jerzy Wąsowicz
2001
Roman Paszke – za znakomitą postawę w wokółziemskich regatach jachtów wielokadłubowych The Race 2000 na s/y „Warta – Polpharma"
2002
kpt. Wacław Strusiński – harcerska wyprawa na arktyczne wody Spitsbergenu na s/y „Alefant"
2003
kpt. Jacek Wacławski – rejs na s/y „Stary" wokół przylądka Horn z dotarciem do antarktycznej stacji polarnej PAN na Wyspie Króla Jerzego
2004
kpt. Przemysław Mączkowski – arktyczna wyprawa wokół Spitsbergenu, następnie dotarcie do wysp Archipelagu Franciszka Józefa na s/y „Politechnika"
2005
kpt. Barbara Królikowska – wielki rodzinny rejs dookoła świata na s/y „Karolka"
2006
kpt. Jacek Wacławski oraz Dominik Bac, Sławomir Skalmierski, Tomasz Szewczyk – za pokonanie na jachcie „Stary" Przejścia Północno-Zachodniego.
kpt. Tadeusz Natanek – za pokonanie na jachcie „Nekton" Przejścia Północno-Zachodniego
2007
kpt. Jarosław Kaczorowski – za udany start na jachcie „Allianz.pl" w oceanicznych regatach samotnych żeglarzy Transat 6.50
2008
kpt. Tomasz Lewandowski – za rejs na jachcie „Luka" dookoła świata bez zawijania do portów najtrudniejszą trasą ze wschodu na zachód
2009
kpt. Joanna Pajkowska – za rejs na jachcie „Mantra Asia" - najszybszy i drugi kobiecy samotny rejs dookoła świata pod polską banderą.
2010
kpt. Jerzy Radomski – za wielką, trwającą 32 lata wyprawę życia po wszystkich oceanach, na jachcie „Czarny Diament"
2011
kpt. Zbigniew Gutkowski – za znakomity start i zajęcie II miejsca w etapowych regatach wokółziemskich samotnych żeglarzy Velux 5 Oceans na jachcie „Operon Racing"
2012
kpt. Tomasz Cichocki – za samotny rejs dookoła świata na jachcie „Polska Miedź"