Nagroda „Chwały Mórz” dla kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego

Nagroda o tej nazwie przyznawana jest raz w roku przez Polskie Bractwo Wybrzeża, które jest jednym z braterskich stowarzyszeń istniejących w 27 krajach świata. Sa one wszystkie znane również pod oryginalną hiszpańską nazwą „Hermandad de la Costa” – gdyż pierwsze powstało w Chile ponad 60 lat temu.
Nagrodę może otrzymać raz w życiu osoba, która wyróżniła się wybitną działalnością związaną w szerokim pojęciu z morzem. Czy to pracą, czy działalnością kulturalną, naukową, popularyzacyjną, sportową etc.
W roku 2014 nagrodzony został kapitan jachtowy Eugeniusz Moczydłowski, Brat Wybrzeża z cyfrą 73. Jego zasługi to wieloletnia działalność naukowa i żeglarska, której kalibru niesposób przekazać w krótkiej wiadomości prasowej, ale żeglarzom jego nazwisko od lat nie jest obce. Aktualnym zwieńczeniem tej jego działalności jest zbudowanie, własnym kosztem – poświęcając na ten cel dorobek całych 65 lat życia - niezwykłego konstrukcyjnie jachtu własnego projektu, przeznaczonego do badań naukowych wśród lodów Antarktydy. Ta unikalna jednostka, sy MAGNUS ZAREMBA, wyrusza na swą pierwszą antarktyczną wyprawę dnia 1 lipca 2014.
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU
W sobotę 21 czerwca podczas Dni Morza w Gdyni, odbyła się specjalna uroczystość wręczenia laureatowi tej nagrody. Nie jest to tylko dyplom i uścisk ręki Kapitana Bractwa Jerzego Demetraki-Paleologa. To oryginalnej wielkości topór bojowy używany w dawnych czasach przez piratów a w polskiej tradycji morskiej przez Kaprów Jego Królewskiej Mości. Nie na darmo polskie bractwo znane jest również pod nazwą „Mesa Kaprów Polskich”. Uroczystość zgromadziła na pokładzie statku szkolnego DAR POMORZA liczne grono przyjaciół i Braci Wybrzeża. Przyłączamy się do przekazanych tam kapitanowi życzeń powodzenia tej niezwykłej, „autorskiej” wyprawy.
Jerzy Knabe