Na Jezioro Goczałkowickie po 30 latach wrócą żaglówki

2010-04-16 16:01 Ewa Furtak
Zbiornik Goczałkowicki
Autor: Krzysztof P. Jasiutowicz/Wikipedia Zbiornik Goczałkowicki

Jak podaje portal katowice.gazeta.pl, tego lata na sztucznym Jeziorze Goczałkowickim mają się pojawić żaglówki. Nie było ich tutaj od prawie 30 lat.

Jezioro Goczałkowickie to zbiornik wody pitnej. Nie można w nim się kąpać, pływać kajakiem czy żaglówką. Samorządowcy ze Strumienia, Pszczyny i Goczałkowic od lat walczą o zniesienie tych przepisów. Gminy skorzystałyby na turystach.

Pomimo zakazu kąpieli, amatorów wypoczynku nad Jeziorem Goczałkowickim i tak nie brakuje. Jest duża szansa, że latem tego roku wreszcie będą mogli wejść do wody legalnie - Polska Akademia Nauk w uzgodnieniu ze Śląskim Urzędem Wojewódzkim przygotowała pilotażowy program przewidujący udostępnienie zbiornika żaglówkom. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w połowie wakacji żaglówki (nie więcej niż 30) będą mogły wypłynąć na fragment akwenu. Do dyspozycji będą miały jedną przystań.

Jest też zła wiadomość - o kąpaniu się czy biwakowaniu na brzegu zbiornika nadal nie ma mowy, a co więcej - jeśli okaże się, że obecność żaglówek jednak szkodzi przyrodzie, to zakaz ponownie zacznie obowiązywać. Przyrodnicy martwią się głównie o żyjące nad zbiornikiem rzadkie gatunki chronionych ptaków wodnych i błotnych. Ekolodzy podchodzą sceptycznie do pomysłu dopuszczenia żeglugi po Jeziorze Goczałkowickim. Co się stanie, jeśli zakaz pływania znowu zostanie wprowadzony? Stracą na tym ludzie, którzy zdążą już tutaj zainwestować, a takie sytuacje prowadzą potem do ogromnych rozczarowań i konfliktów - mówią.

Jezioro Goczałkowickie za Wikipedią: Jezioro Goczałkowickie (Zbiornik Goczałkowicki) - sztuczny zbiornik wodny położony na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój (województwo śląskie), utworzony na Wiśle w 1956 r. Został zalany w miejscowości Zarzecze. Jest to zbiornik zaporowy. Zajmuje powierzchnię 3200 ha, ma pojemność 168 mln m³. Jest to zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę pitną większą część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pełni on także inne funkcje, jak: przeciwpowodziową, technologiczną oraz wodociągową.

Wjazd na teren akwenu jest zabroniony. Nie można tam także uprawiać żadnych sportów wodnych [od tego roku juz będzie można - red.] co zupełnie ogranicza potencjał wypoczynkowo-rekreacyjny zbiornika. Okolice zbiornika są miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Podczas gruntownej modernizacji w 2005 roku odnowiono koronę zalewu i "część spacerową" łączącą Goczałkowice-Zdrój z Zabrzegiem, dzięki czemu zbiornik Goczałkowicki stał się rekreacyjnym miejscem dla okolicznych mieszkańców.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.