MŚ w klasie Optimist - bez medalu indywidualnego
Łukasz Przybytek (Anwil Dobrzyń) zajął piąte a Kacper Ziemiński (ChKŻ Chojnice) szóste miejsce w mistrzostwach świata w klasie Optimist, które z udziałem 228 młodych żeglarzy z 53 krajów odbywały się w Ekwadorze, u wybrzeży Salinas.
Złoty medal zdobył Chińczyk Wei Ni, srebrny Nowozelandczyk Paul Snow-Hansen a brązowy Hiszpan Eugenio Diaz. W klasyfikacji drużynowej Polska uplasowała się na drugiej pozycji za Nową Zelandią, a przed Włochami.
W ostatnim, piętnastym wyścigu, szansę na medal zaprzepaścił będący przed rozpoczęciem rywalizacji na drugiej pozycji Łukasz Przybytek. "Popełniłem falstart na czarnej fladze, który kosztował mnie utratę medalu. Warunki do żeglowania były trudne. Wiał słaby wiatr, a na dodatek często zmieniał kierunek" - powiedział zasmucony zawodnik Anwilu Dobrzyń, który dzień wcześniej wygrał w pięknym stylu dwa wyścigi.
"Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Po złotym medalu zespołowym była szansa na medal w rywalizacji indywidualnej. Nie można mieć za złe Łukaszowi że popełnił falstart. Stawiał wszystko na jedną kartę. Nie udało się, pozostał niedosyt, ale trzeba też obiektywnie stwierdzić, że był to najlepszy występ polskich żeglarzy w historii klasy Optimist - złoty medal w wyścigach zespołowych, drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz dwie lokaty w czołowej dziesiątce" - ocenił trener kadry Andrzej Piasecki, który wcześniej szkolił żeglarzy deskowych (był na dwóch olimpiadach - w Barcelonie i Atlancie).
Złoty medal zespołowych mistrzostw świata w klasie Optimist (pierwsze trofeum Polaków w historii tej klasy) zdobyli startując w składzie: Łukasz Przybytek (Anwil Dobrzyń), Kacper Ziemiński (ChKŻ Chojnice), Jacek Sierzputowski (MOS Iława), Kacper Staniul (YKP Gdynia) i Michał Gryglewski (SEJK Pogoń Szczecin).
Polska odniosła w Ekwadorze jeszcze jeden sukces. Otóż obradujący w Salinas zarząd międzynarodowej klasy Optimist postanowił, że organizatorem mistrzostw Europy w 2005 roku będzie Gdynia.
"Wywalczenie prawa organizacji najważniejszych regat w klasie Optimist nie jest sprawą łatwą. Trzeba spełnić wiele wysokich wymagań. To, że międzynarodowe władze opowiedziały się za Polską, a konkretnie za Gdynią,jest naszym dużym sukcesem. Po raz pierwszy mistrzostwa Europy odbędą się nie tylko w Polsce, ale i w tej części kontynentu" - powiedział prezes Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist Piotr Winkowski.
Końcowa klasyfikacja MŚ po 15 wyścigach:
1. Wei Ni (Chiny) 47 pkt
2. Paul Snow-Hansen (Nowa Zelandia) 78
3. Eugenio Diaz (Hiszpania) 89
4. Daniel Willcox (Nowa Zelandia) 96
5. Łukasz Przybytek 103
6. Kacper Ziemiński 104
...
21. Jacek Sierzputowski 179
52. Kacper Staniul 261
119. Michał Gryglewski 423
Klasyfikacja drużynowa - Miami Herald Trophy:
1. Nowa Zelandia 1002 pkt
2. Polska 1016
3. Włochy 1171
4. Chorwacja 1205
5. Meksyk 1259
6. Peru 1391
7. Chiny 1448
8. Japonia 1472
Medaliści zespołowych mistrzostw świata:
1. Polska
2. Włochy
3. Ekwador
W drodze do złotego medalu Polacy pokonali kolejno: Argentynę
(mistrz świata 2003), Peru (wicemistrz świata 2003), Hiszpanię i
Włochy.
Źródło: PAP