Mistrzostwa Świata Klasy Micro z punktu widzenia projektanta

2013-08-02 13:32 Leszek Gonciarz
Na pierwszym planie jacht Stawo.pl - srebrny medalista tegorocznych MŚ
Autor: Marek Wilczek/Volvo Gdynia Sailing Days Na pierwszym planie jacht "Stawo.pl" - srebrny medalista tegorocznych MŚ

W sobotę 27 lipca 2013 r. zakończyły się Mistrzostwa Świata Klasy Micro. Opublikowaliśmy już relację z tej imprezy i wyniki, teraz czas na podsumowanie Mistrzostw z punktu widzenia projektanta, którego jachty zdobyły aż 5 z 9 medali – Leszka Gonciarza:

Łącznie w trzech dywizjach startowało czterdzieści sześć załóg. W dywizji „Proto” startowało dziewiętnaście załóg, w dywizji „Racer” osiem załóg, zaś w dywizji „Cruiser” - dziewiętnaście.  Z tego wyliczenia wynika, że najmniej licznie obsadzona była dywizja „Racer”.

Na jachtach, które zaprojektowałem startowało łącznie w trzech dywizjach piętnaście załóg, odpowiednio w kolejności: dwie w dywizji „Proto” na jachtach typu LG550_Proto, trzy w dywizji „Racer” na jachtach typu LG550_Racer, oraz w dywizji „Cruiser” dziesięć załóg na jachtach typu LG550_Cruiser. Na moich jachtach starowały załogi z czterech krajów: Niemcy, Polska, Rosja, Serbia. Do podziału było dziewięć medali z czego żeglarze startujący na jachtach które zaprojektowałem zdobyli pięć, odpowiednio w klasyfikacji generalnej dwa medale: srebrny i złoty wraz z tytułem pierwszego i drugiego vice-Mistrza Świata Klasy Micro, medal srebrny w dywizji „Racer”, dwa medale w dywizji „Cruiser” złoty i brązowy. Dla mnie osobiście te regaty to sukces, podtrzymałem passę medalową. W Mistrzostwach Świata klasy Micro w Gmunden 2012 załogi startujące na moich jachtach zdobyły łącznie sześć medali w tym tytuł Mistrza Świata Klasyfikacji Generalnej. W Gdyni 2013 niestety nie było złota w klasyfikacji generalnej, w zamian tytuły pierwszego i drugiego vice-mistrza, wraz z potwierdzeniem o wysokiej jakości projektu jachtu LG550_Proto. Startowały dwa jachty i obydwa na podium. Szczególnie podkreślam wynik załogi: Marcina Celmerowskiego, Wojciecha Moczkowskiego i Oskara Śledziony, tytuł drugiego vice-Mistrza Świata. Marcin nie jest żadnym aktualnym lub byłym zawodnikiem klas olimpijskich, to żaglarz który od początku swojego żaglowania jest związany z klasą Micro. Aktualnie żegluje na trzecim typie jachtu zbudowanym według mojego projektu. W tym momencie warto podkreślić że budowniczym tych wszystkich jachtów jest Gregor Banaszczyk któremu serdecznie dziękuję i gratuluję.

W dywizji „Racer” jest nieco słabiej niż w Gmunden 2012, tam był złoty i srebrny medal, teraz jest medal srebrny zdobyty przez nową załogę w dywizji „Racer”, załogę w składzie: Krzysztof Mariański, Joanna Mariańska, Maciej Morawski, która wcześniej żeglowała bez sukcesów w dywizji „Proto”. Zamienili jacht na wiosnę bieżącego roku i w pierwszym sezonie startów bardzo dobra pozycja i srebrny medal. Warto podkreślić że żeglowali na jachcie który można w pełni nazwać „Racerem”, jacht ma docelową specyfikację i jest wyposażony w płynną regulację takielunku, węglowy maszt, bom i spibom. Myślę że w dywizji „Racer” jacht typu LG550_Racer  w tej specyfikacji ma szanse stać się standardem.

W dywizji „Cruiser” natomiast progres, załoga w składzie: Tomek Brzozowski, Paweł Choroba (Mistrz Świata z Gmunden 2012) i Pacyfik Koseski zdobyła złoty medal. W Gmunden 2012 złoty medal w dywizji „Cruiser” zdobyła załoga z Francji pod wodzą Philippe Benaben startująca na LG550_Cruiser, lecz „koszula bliższa ciału”, więcej radości mam z medalu Tomka Brzozowskiego. Na trzecim miejscu uplasowała się załoga z Rosji startująca na LG550_Cruiser w składzie: Yury Astashev, Lubow Balakireva, Evgenyi Ustashev, bardzo się cieszę z ich sukcesu. Poznałem całą załogę osobiście, to bardzo sympatyczni ludzie. Załoga jest z Moskwy a Yury Astashev jest żaglomistrzem, a więc kolega z branży jachtowej.

Łącznie ze zwycięską załogą Piotra Tarnackiego nasze załogi zdobyły pięć medali: dwa złote, dwa srebrne, jeden brązowy. Po raz pierwszy w historii klasy Micro całe podium w klasyfikacji generalnej zdobyli reprezentanci Polski. Wszystkim Medalistom Mistrzostw Świata Klasy Micro serdecznie gratuluję, szczególnie zwycięzcom klasyfikacji generalnej zdobywcom tytułu Mistrzów Świata Klasy Micro 2013, załodze: Piotr Tarnacki, Rafał Becker, Krzysztof Mongird. Gratuluję też projektantowi zwycięskiego jachtu typu L,Arte3 Eugeniuszowi Ginterowi.

Pozdrawiam Leszek Gonciarz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.