Mistrzostwa Europy Klasy Scandinavia 650/Skippi 650

2015-09-01 16:05 Waldemar Heflich

W ostatni weekend sierpnia, na wodach Jeziora Zegrzyńskiego, rozegrano pierwsze mistrzostwa Europy klasy Scandinavia 650/Skippi 650. Były to historyczne regaty, ponieważ po raz pierwszy w historii polskiego jachtingu regatowego, zorganizowaliśmy mistrzostwa klasy, która powstała w Polsce i zdobyła status międzynarodowy ISAF.

To ważne wydarzenie jest powodem do dumy konstruktora łódki dr Jerzego Pieśniewskiego, związku Klasy i osobiście Prezesa Marka Kloski oraz producenta stoczni Scandinavia Yachts. Wszystkim należą się słowa uznania za wysiłek włożony w pozyskanie imprezy i jej organizację. Na starcie stanęło 17 jachtów, w tym dwa z Niemiec. Niestety nie przyjechały łódki z Czech, Słowacji i Danii, ale pierwsze koty za płoty! W przyszłości międzynarodowa stawka będzie z pewnością liczniejsza…

Wyścigi rozegrano przy pięknej słonecznej pogodzie, ale w trudnych, niezwykle zmiennych warunkach wietrznych. Był to niezły sprawdzian umiejętności żeglarskich dla wszystkich załóg. Sędzia główny Marek Gałaj i jego ekipa wykonała wspaniałą pracę i przeprowadziła siedem wyścigów. Na molo w Hotelu 500 nie zabrakło wiernych kibiców, którzy przez dwa dni z uwagą śledzili rywalizację na wodzie. Regaty wygrał zdecydowanie i zdobył pierwszy tytuł mistrza Europy Michał Kaczmarek na jachcie „Arfido”, żeglujący z Wiktorem Mielcarkiem i Wojciechem Marciniakiem. Żeglarze z Yacht Klubu Wielkopolski wygrali cztery z siedmiu wyścigów i o dziesięć punktów wyprzedzili Tobiasza Zajączkowskiego, Piotra Wawrzewskiego i Przemka Piekałkiewicza na „Volvo Ocean Race”. Co ciekawe tej załodze nie udało się wygrać w żadnym z wyścigów! Trzecie miejsce wywalczyła załoga z Gdyni - Maciej Sapiejka, Adam Kreft i Dominik Janowczyk „Akademia Marynarki Wojennej”, wygrywając w kapitalnym stylu piąty wyścig. Wspólnie z jachtami Skippi 650 regaty rozgrywała gościnnie klasa Nautica 450. Obie grupy jachtów żeglując pod kolorowymi genakerami stworzyły wspaniałe widowisko żeglarskie. W tej klasie pierwsze miejsce wywalczył Michał Korneszczuk.

Po zakończeniu imprezy odbyła się ceremonia wręczenia nagród i medali. Zwycięzcom gratulował wiceprezydent Europejskiej Federacji Żeglarskiej i jednocześnie wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.

Waldemar Heflich

PEŁNE WYNIKI REGAT PREZENTUJEMY PONIŻEJ

 

Wyniki ME klasy Scandinavia 650/Skippi 650
Autor: Archiwum Żagli
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.