Marynarze polskich niszczycieli – dołączcie!

2017-09-12 20:38 Stowarzyszenie Załóg Niszczycieli

Zanim na przełomie 2016 i 2017 zarejestrowano we Wrocławiu Stowarzyszenie Załóg Niszczycieli, otwarte na marynarzy służących na niszczycielach oraz na osoby chcące poznawać i kontynuować tradycje marynarskie, odbyło się kilka mniej formalnych spotkań. W dniach 25 – 27 września 2000 r. miał miejsce Pierwszy Zjazd Członków Załóg Dywizjonu Niszczycieli. W skład tej formacji wchodziły jednostki ORP „Burza”, ORP „Wicher”, ORP „Grom” i okręt-muzeum – ORP „Błyskawica”.

Po raz pierwszy od wielu lat spotkali się wyjątkowi ludzie – marynarze, których łączą nie tylko trudne wspomnienia, ale i przyjaźń, i pamięć o tych już nieobecnych. Jedni w sile wieku, inni nieco młodsi. Stara gwardia, ale dalej pełna życia, inicjatywy i wigoru. Najpierw msza święta w kościele garnizonowym na Oksywiu i wspólna fotografia na jej schodach, potem delegacja zjazdu z całym ceremoniałem złożyła kwiaty przy pomniku Marynarza na Skwerze Kościuszki, a następnie powitał nas ukochany pokład ORP „Błyskawica”, gdzie dowódca okrętu powitał marynarzy. Honorowym gościem zjazdu był adm. Ryszard Łukasik, dowódca Marynarki Wojennej, który patronował temu przedsięwzięciu, Admirał osobiście przywitał każdego uczestnika zjazdu, pytając o lata służby na okręcie, zdrowie i życząc serdecznym słowem pomyślności.

Kolejne spotkania odbywały się kolejno w dniach 8 – 10 października 2003 r. i 5 – 7 października 2006 r. i 26 – 28 września 2008 r. Program spotkań sukcesywnie się rozwijał i tak oprócz tradycyjnych mszy, prezentacji historii flotylli czy emisji filmów („Nekropolia Oksywska”, „Niszczyciele eskortowe”, „Pierwsze niszczyciele”) uczestnicy zjazdu 10 października odbyli rejs okrętem ORP „Wodnik” na miejsce zatonięcie ORP „Wicher” w dniu 3 września 1939 r., aby złożyć wieniec upamiętniający ofiarę załogi tego okrętu, jak również na na Westerplatte w hołdzie jego obrońcom. Odsłonięta została pamiątkowa tablica na ORP „Błyskawicy”, poświęcona zmarłym siedmiu marynarzom.

Generalnie program w dużej mierze wchodzi w orbitę działania Marynarki Wojennej RP, wiadomo bowiem, że bez zgody dowództwa trudno poruszać się po obiektach przynależnych marynarce, za co należą się jej wielkie podziękowania. Spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem i choć od trudnej, niebezpiecznej w wielu momentach, ale i ukochanej służby minęło już tyle lat, podczas czwartego zjazdu zjawiło się 73 marynarzy z całej Polski. Niestety, z biegiem lat jest ich coraz mniej. Najważniejsze jednak, że udało się wypracować pewne zwyczaje, tworzące tradycję – cykliczność co dwa lata, czas tych spotkań – Dni Morza, święto Marynarki Wojennej.
Stowarzyszenie już ma plany na najbliższe lata. Uroczystości 50-lecia tragicznych wydarzeń na ORP „Błyskawica”, 80. rocznica wejścia pierwszego „Gromu” do służby, wejście do służby pierwszego niszczyciela pod biało-czerwoną banderą ORP „Burza” i bliźniaczego ORP „Błyskawica”. Planowany jest również udział w wyprawie do Norwegii. Marynarze uczczą tam zatopienie wraz z 59 członkami załogi ORP „Grom” w dniu 4 maja 1940 r.

Jednym z naszych najważniejszych celów jest kontakt z marynarzami niszczycieli. Ci aktywni lub nie żeglujący – a takich na pewno nie brakuje – mogą skomunikować się ze swoimi kolegami za pomocą adresu: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Za%C5%82%C3%B3g-Niszczycieli-644973475686225/,  lub telefonicznie pod numerami: +48 513 843 802, 782 595 059.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.