Marina Gocław w Szczecinie imienia kapitana Kazimierza Haski

2008-06-25 13:15 Piotr Owczarski
_
Autor: archiwum Żagli

W trakcie inauguracji sezonu żeglarskiego Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, odsłonięto na frontonie głównego budynku Mariny Gocław, tablicę pamiątkową poświęconą jachtowemu kapitanowi żeglugi wielkiej Kazimierzowi Hasce i nadano Jego imię Marinie GOCŁAW. Odsłonięcia dokonali siostra kapitana Krystyna Gendera-Klimczak i syn kapitana Piotr Haska w towarzystwie wiceprezydent Szczecina - Elżbiety Masojć i Prezesa ZOZŻ - Zbigniewa Zalewskiego. Kwiaty pod tablicą złożyli uczniowie klasy I SP Nr. 10 im. Leonida Teligi. 

Jachtowy Kapitan Żeglugi Wielkiej Kazimierz Haska należał do pokolenia kpt. Władysława Głowackiego, jego przyjaciel, jeden z recenzentów "Wspaniałego Świata Żeglarstwa".

Urodzony w Poznaniu 20 stycznia 1912 r. jachtowy kpt. ż. w. (patent kpt. nr 2) , artysta rzeźbiarz, plastyk, konserwator zabytków. Pionier żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki w Szczecinie. Od września 1945 roku współorganizował Muzeum Miejskie w Szczecinie, miał znaczący udział w odbudowie oraz zabezpieczaniu i konserwacji ocalałych zbiorów muzealnych. Brał udział w gromadzeniu dóbr kultury w Szczecinie i województwie szczecińskim. Od 1952 pracował w Dziale Morskim Muzeum Pomorza Zachodniego, gromadził okazy fauny morskiej dla muzeum. Od lat 50-tych XX wieku propagator idei utworzenia w Szczecinie Muzeum Morskiego, jako centrum kultury i edukacji morskiej mieszkańców Pomorza Zachodniego. Był rzeźbiarzem i plastykiem, członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzył w Poznaniu, od 1945 w Szczecinie. Brał udział w pierwszych wystawach szczecińskiego środowiska plastycznego. Autor realistycznych, kameralnych prac związanych z postacią ludzką, wykonywał tablice pamiątkowe, zajmował się medalierstwem i grafiką użytkową.

Swoją drogę ku morzu rozpoczął w przedwojennym harcerstwie. W II Rzeczpospolitej pionier skautingu wodnego, członek komendy Harcerskiej Drużyny "Wilków Morskich" w Poznaniu, w latach 1937-1939 kapitan Harcerskiego Ośrodka Żeglarskiego w Kiekrzu. Wychowanek gen. Mariusza Zaruskiego, uczestnik rejsów na "Zawiszy Czarnym". Żołnierz Armii Poznań, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, walczył z niemieckim najeźdźcą nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej.

 

Ojciec szczecińskiego żeglarstwa

 

Nestor polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Od sierpnia 1945 roku był organizatorem żeglarstwa w Szczecinie. "Ojciec" szczecińskiego żeglarstwa, człowiek, który je wyprowadził na szerokie wody. Współzałożyciel i wice komandor pionierskiego Jacht Klubu Ligi Morskiej "Gryf". Dzięki jego zaangażowaniu wydobyto i wyremontowano pierwsze szczecińskie jachty - "Świteź II", "Conrad", "Chrobry". Brał udział w uruchamianiu pierwszej przystani żeglarskiej w Szczecinie. Inicjator pierwszych szczecińskich regat międzyklubowych  - RRegat Jesiennych o Błękitną Wstęgę Jeziora Dąbskiego", następnie "Etapowych Regat Turystycznych" i "Międzynarodowych Regat Gryfa Pomorskiego".

Działacz żeglarski, pełnił funkcję zastępcy delegata Okręgu Szczecińskiego Polskiego Związku Żeglarskiego (1949-51), przewodniczącego Sekcji Żeglarskiej Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej (1952-53), pierwszego Prezesa Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie (1957-65). Od 1965 roku Honorowy Prezes OZŻ.

W 1958 r. jako oficjalny delegat polskiego żeglarstwa - był na audiencji u króla Olafa V, podczas jubileuszu Królewskiego Jacht Klubu Norwegii. Stał na czele polskiej delegacji w czasie obchodów 100-lecia Jacht Klubu Geteborga (1960). Jako jachtowy "Kapitan Kapitanów", najstarszy aktywny szczeciński żeglarz powitał w Kilonii, w imieniu polskich żeglarzy, kpt. Krzysztofa Baranowskiego powracającego z rejsu dookoła świata. Ze względu na jego zasługi dla rozwoju żeglarstwa, w 1967 r. Prezydium PZŻ powołało kpt. Haskę do Komitetu Obchodów 50-lecia Żeglarstwa Polskiego, współorganizował wystawę "50 lat żeglarstwa polskiego" (jako plastyk był również autorem medalu okolicznościowego). W 1972 r. współorganizował dział Polski na olimpijskiej wystawie "Człowiek i morze" w Kilonii. W 1973 roku zaangażował się w powrót do kraju z USA legendarnego jachtu "Dal" i zabiegał o jego wyeksponowanie w Dziale Morskim Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Propagator żeglarstwa, społecznik, wychowawca kilku pokoleń żeglarzy. Za prezesury K. Haski w OZŻ żeglarstwo stało się najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportu w Szczecinie. Na pierwszym miejscu w swej działalności stawiał rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i jego popularyzację wśród młodzieży. Nawiązał pierwsze kontakty z żeglarzami NRD, co zaowocowało wspólnym udziałem jachtsmenów obu państw w polskich i niemieckich regatach. Od 1956 r. szczecińscy żeglarze startowali w regatach: Ostseewoche (w Warnemunde), Stralsunder Segelwoche, Haffregatta Ueckermunde. Kontakty te odbywały się na podstawie uzgodnień pomiędzy Wojewódzkim Komitetem Kultury Fizycznej, a władzami NRD. Haska dążył do ścisłej współpracy sportowej z ośrodkami żeglarskimi państw bałtyckich. Dzięki jego staraniom Trzebież stała się Centralnym Morskim Ośrodkiem PZŻ - najważniejszym ośrodkiem szkoleniowym w Polsce. Zapoczątkował akcję upowszechniania żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży; sprowadził z zagranicy do Polski rysunki jachtów klasy "Cadet", "Optimist", uruchomił ich produkcję. Zainicjował i zabiegał o budowę Centralnej Przystani Jachtowej dla Szczecina. Dla idei krzewienia żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim udało mu się pozyskać szczecińskie władze PZPR i WKKF. Zainicjował na Zalewie Szczecińskim I Mistrzostwa Polski w klasie "Folkboat", gdzie reprezentanci szczecińskich klubów zdobyli wszystkie czołowe miejsca (1964).

Zawodnik regatowy, członek Narodowej Kadry Żeglarstwa, należał do czołówki regatowej okręgu, brał udział w wielu regatach, wicemistrz Polski w klasie V-50 (w pierwszych powojennych Mistrzostwach Polskich Jachtów Morskich, 1952). Wybitny sędzia żeglarski Klasy Państwowej, jeden z najstarszych powojennych sędziów Polskiego Związku Żeglarskiego. Od 1933 roku pływał po Morzu Bałtyckim i Północnym, w 1963 r. dopłynął łodzią motorową "Ira" do Kanału La Manche i St. Malo. Jako pierwszy polski żeglarz dotarł tak daleko na zachód niewielkim jachtem motorowym. Powszechnie poważany w środowisku żeglarskim. Autorytet. Zafascynowany morzem i jego pięknem. Wpisany do Księgi Zasłużonych dla miasta Szczecina. W 1979 jachtowi szkoleniowemu Conrad-45 (COŻ Trzebież) nadano imię "Kapitan Haska". Zmarł 22 sierpnia 1976 roku w Szczecinie.

Opracował:  Piotr Owczarski

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.