Locja „Żagli": Środkowa Odra – turystycznie

2012-09-20 14:59 Marek Halter
_
Autor: Marek Krukiel / UM Nowa Sól

Odra w swoim środkowym biegu przepływa przez ziemię lubuską, stanowiąc południową granicę Pojezierza Lubuskiego. Odwiedzając region – możemy pożeglować w pięknej okolicy, a wiele odcinków rzeki sprawia wrażenie, jakby nie stanęła tu ludzka stopa. Może warto postawić tam naszą z pokładu jachtu?

Region obejmuje szeroką na 5 – 10 km dolinę Odry. Miasta, wsie i pojedyncze siedliska leżą bądź na wysokich brzegach, bądź poza linią wałów przeciwpowodziowych. Wały z reguły odsunięte są od koryta poza linię starorzeczy, które w czasie podwyższonych stanów wód zmieniają się w pierwsze zbiorniki retencyjne.


Na Odrzańskiej Drodze Wodnej (ODW)

...pływają jednostki lub zestawy pchane o nośności do 500 t, długości do 156 m, szerokości do 11,45 m, a także zespoły holownicze (1 holownik + 2 barki) o długości łącznej do 300 metrów.

Uwaga: przed każdym przecięciem kursu za rufą statku profesjonalnego trzeba się upewnić , czy nie prowadzi on holu. Zlekceważenie tego przykazania może skończyć się tragicznie, gdy trafimy na linę holowniczą.

Zanim wyjdziemy na ODW, w dowolnym miejscu, musimy bezwzględnie zapoznać się z przepisami na niej obowiązującymi i przestrzegać ich rygorystycznie. Jednostki profesjonalne zawsze mają pierwszeństwo drogi (mają bowiem gorszą widoczność, mniejszą zwrotność, większą masę i bardzo długą drogę hamowania). Wszystkie łuki na Odrze środkowej mają promień wewnętrzny minimum 400 m. Hol za holownikiem idącym po łuku środkiem toru układa się zawsze po cięciwie. Zatem może zbliżyć się do łuku wewnętrznego na odległość do 20 m. Przy spotkaniu holownika prowadzącego hol powinniśmy wcześniej odsunąć się pod  brzeg zewnętrzny łuku (najlepiej między główki) albo pozostając na wewnętrznej, podejść jak najbliżej brzegu. Zawsze należy zwracać uwagę na sygnalizację wywieszoną na holowniku lub pchaczu i na dawane sygnały dźwiękowe. Na rzece funkcjonuje kilka...

 

Artykuł w całości zamieszczony został w październikowym wydaniu miesięcznika "Żagle" 10/2012. Prenumeratę, egzemplarze aktualne oraz archiwalne "Żagli" można zakupić dzwoniąc pod numer (0-22) 590 5555 lub w sklepie internetowym sklep.murator.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.