Locja „Żagli": Jezioro Ukiel – czyli Krzywe
Jezioro Ukiel to największe z piętnastu jezior, nad którymi położony jest Olsztyn. Atrakcyjność nautyczną, przyrodniczą i widokową akwenu podnosi bezpośrednie sąsiedztwo wielkiej aglomeracji.
Ten akwen znajduje się w centralnej część Pojezierza Olsztyńskiego stanowiącego fragment Pojezierza Mazurskiego, którego osią jest górny odcinek rzeki Łyny płynącej z południa na północ, uchodzącej do Pregoły poza granicą Polski. Obszar pojezierza obejmujący blisko 60 jezior różnej wielkości ukształtowany został w wyniku ostatniego zlodowacenia.
Trochę historii
Najstarsze ślady pobytu ludzi na tych terenach datowane są na okres kultury łużyckiej. Około VI – V w. p.n.e. przybyli z dorzecza Dniepru Prabałtowie, z których wywiedli się Prusowie. W czasach rzymskich, docierały tu, głównie po bursztyn, karawany kupieckie z bardzo odległych stron. Gdy tereny te dostały się pod panowanie krzyżackie, powstała sieć warowni i osad. Jedną z nich stał się Olsztyn. W owych czasach w najbliższym jego sąsiedztwie znajdowało się blisko 40 mniejszych i większych jezior. Do dziś pozostało 15, a Ukiel jest największym z nich.
Nazwa akwenu wywodzi się od staropruskiego słowa auka – ofiara. Użyta została w dokumencie z 1353 r. jako Aucel. Obecnie jezioro leży w granicach administracyjnych Olsztyna i stanowi letnie centrum rekreacyjno-sportowe miasta. O jego południowy skraj ociera się droga krajowa nr 16, a od północny droga nr 527. W odległości 8 km na południe usytuowano lotnisko.
W sezonie letnim na Ukielu prawie w każdy weekend odbywają się regaty o bardzo zróżnicowanej randze lub ogólnie dostępne imprezy dla szerokiej publiczności. Akwen objęty jest alarmową sygnalizacją ostrzegawczą świetlną i dźwiękową.
Specyfika akwenu
Jezioro jest typowym zbiornikiem polodowcowym o niespokojnej, stromej, często skarpowej linii brzegowej i bogato urzeźbionej misie dennej. Zasila je szereg niewielkich cieków i kilka źródeł dennych, a jedyne odwodnienie stanowi rzeka Kortówka kierująca się do odległego o 400 m niewielkiego (90 ha) Jeziora...
Artykuł w całości zamieszczony został w listopadowym wydaniu miesięcznika "Żagle" 11/2012. Prenumeratę, egzemplarze aktualne oraz archiwalne "Żagli" można zakupić dzwoniąc pod numer (0-22) 590 5555 lub w sklepie internetowym sklep.murator.pl