L’Equipe – co to jest?

2009-07-29 21:17 Marek Zwierz
_
Autor: archiwum Żagli

W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy przedstawiamy tą nowoczesna łódkę dla młodzieży.

W 1981 roku Marc Laurent, trener francuskiej kadry olimpijskiej, opracował nową konstrukcję dla młodzieży w wieku 10 – 15 lat wyposażoną w grot, fok, spinaker i trapez do balastowania. Przeznaczył ją dla tych, którzy wyrośli już z Optymista, a 420 jest dla nich jeszcze zbyt dużym wyzwaniem, przede wszystkim fizycznym. L’Equipe z powodzeniem może zastąpić Cadeta, szczególnie, że ten typ preferuje sternika i załoganta w równym wieku i o podobnej budowie ciała. Nie tak, jak w Cadecie, gdzie sternik jest zwykle starszy, a załogant raczej niewielki. Daje to możliwość pełnego partnerstwa „Ekipy”.

 

L’Equipe jest łódką mało wywrotną, łatwą do postawienia i szybko wchodzącą w ślizg. Przypomina trochę mniejszą wersję „Latającego Holendra”. We Francji, gdzie powstała, większość obecnej kadry olimpijskiej ma na swoim koncie starty w tej klasie. Francuski Związek Żeglarski (FFV) wprowadził ją do systemu szkoleniowego już w 1987 roku. W dwa lata później we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii żeglowało już 1000 egzemplarzy, a w 1994 roku w Portugalii odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy w tej klasie. Od 1995 roku firma Cors Piotr Adamowicz z Gdańska ma licencję na produkcję L’Equipe, a rok później Kary Sails z Wejherowa uzyskała licencję na szycie żagli. Już w 1997 roku w Gdyni zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Europy w Polsce. Po raz drugi w Polsce w 2004 Mistrzostwa organizuje Sopocki Klub Żeglarski we współpracy z gdańskim AZSem. W tym roku żeglarze i organizatorzy odnoszą też pierwsze sukcesy: Natalia Szpera i Martyna Głomska zdobywają srebrny medal, a Krzysztof Zawalski zostaje prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy l'Equipe. W 2006 Adrian Palus i Paweł Choroba zdobywają we Włoszech Mistrzostwo Europy. Tylko rok później Julia Rokosz i Joanna Szopińska zdobywają w Hiszpanii srebro powtarzając ten sukces w następnym roku w Quiberon we Francji.

 

Z obserwacji trenerów wynika, że młodzież chętnie i z dużą radością żegluje na L’Equipe. Równy wiek sprawia, że załogi nie stanowią tylko zespołu na regaty, ale są partnerami także na lądzie w czasie poza treningiem i startami. Ma to niebagatelne znaczenie dla motywacji zawodników i nikogo nie trzeba namawiać do zejścia na wodę. Sam widziałem, jak po drobnej awarii dziewczęta błyskawicznie naprawiały usterki, żeby jak najszybciej wrócić do żeglowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.