Kot Umbriaga stanął w szczecińskiej Alei Żeglarzy

2018-06-04 13:42
Kot Umbriaga
Autor: mat. pras. Żeglugi Szczecińskiej

Po 65 latach legendarny kot Umbriaga powrócił do Szczecina. Rzeźba kociego żeglarza została odsłonięta w Alei Żeglarzy. W uroczystościach wziął udział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Figura kota żeglarza stanęła pomiędzy rzeźbami kpt. Kazimierza Haski i kpt. Ludomira Mączki na Bulwarze Piastowskim. Rzeźba została wykonana z brązu i ma 135 cm wysokości. Jej autorem jest Paweł Szatkowski.

– Kot Umbriaga wrócił i zostanie w Szczecinie na stałe. Cieszę się, że to kolejny morski akcent na naszych przepięknych bulwarach – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Uroczystości rozpoczął festyn, w którym udział wzięły dzieci ze szczecińskich szkół i przedszkoli oraz żeglarze. Był koncert muzyki szantowej, malowanie twarzy, gry, zabawy i bezpłatna wata cukrowa oraz popcorn. Podczas festynu zaśpiewany został premierowy utwór pod tytułem „Umbriaga - kot żeglarz” w wykonaniu zespołu IGA’cki Band.

W samo południe dzieci wraz z prezydentem Szczecina powitały Umbriagę, który po 65 latach powrócił z rejsu dookoła świata. Rzeźbę razem z przedszkolakami odsłonił „kot” w marynarskim mundurku.

Umbriaga to jedna z legendarnych postaci szczecińskiego żeglarstwa. 65 lat temu podczas postoju zszedł na ląd i nie powrócił już na jacht. Do dzisiaj jego postać wspominają najstarsi żeglarze. – Mało kto dzisiaj wie, że rudy kot to postać autentyczna. Pod koniec lat 40. XX wieku zamieszkał na przystani jachtowej Akademickiego Związku Morskiego w Szczecinie. Ludzie nadali mu imię Umbriaga zaczerpnięte z włoskiego filmu granego wtedy w kinach – powiedział Piotr Owczarski, pomysłodawca utworzenia Alei Żeglarzy.

Od 2016 r. kot Umbriaga patronuje jednej z Nagród Żeglarskich Szczecina – Nagrodzie Kota Umbriagi dla dzieci popularyzujących żeglarstwo.

Aleję Żeglarzy na nadodrzańskim Bulwarze Piastowskim utworzono w 2013 roku. To wizytówka Szczecina pokazująca związki miasta oraz Pomorza Zachodniego z morzem. W tym miejscu upamiętniani są m.in.: ludzie morza, legendarne żaglowce, jachty i statki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.