Korespondencja z "Selmy" przed rejsem na Południową Georgię

2013-10-14 11:14 Krzysztof Jasica i Piotr Kuźniar/Selma Expeditions
Fot_Materialy_SELMA_Expeditions (1)
Autor: Archiwum Żagli

Po pierwszym polskim zimowym opłynięciu Przylądka Horn w sierpniu tego roku, ekipa SELMA EXPEDITIONS startuje do kolejnego etapu przygotowań: do startu w regatach Sydney Hobart w 2014 i do wyprawy na Morze Rossa w 2015 r. Przygotowania do takich wyzwań wymagają sprawdzenie jachtu i załogi w żegludze w trudnych warunkach pogodowych i nautycznych. Ocean Południowy, a zwłaszcza rejon Cieśniny Drake'a i Południowej Georgi Południowej to jeden z najtrudniejszych do żeglugi, dlatego to właśnie w te rejony wyruszy niebawem "Selma".

Jacht stoi jeszcze w Ushuaia, skąd wyruszy niebawem, gdy tylko pogoda pozwoli, w rejs na Georgię Południową. Od stałej załogi jachtu, Piotra Kuźniara i Krzysztofa Jasicy otrzymaliśmy właśnie kolejną porcję korespondencji, tuż po ich przybyciu do argentyńskiego portu:

Selma. Wyprawa na Południową Georgie.

Wylądowaliśmy w Ushuaia w czwartek i od razu trzeba było wziąść się galopem do roboty. W piatek rano rzucilismy się zrobic zakupy na 5 tygodni bo po południu zaczynała się fiesta z okazji założenia Ushuaia, a poniedzialek jest wolny bo Kolumb odkrył Amerykę. Sztauować skończyliśmy o 2 w nocy z przerwą na oglądanie sztucznych ogni. W sobotę wożenie paliwa w beczkach (to swoista atrakcja w Ushuaia), przeglądy, montaż suszarni. Jak zwykle przed rejsem mnóstwo roboty. Zglądamy do internetu na prognozy. Nosy nam sie trochę wydłużają bo 14-16 będzie przechodził solidny sztorm i pewnie wyjdziemy z opoźnieniem. Jutro przyleci już cała zaloga.

27.09-29.09 odbyły sie towarzyskie regaty Selma Cup 2013 w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim (30 km od Piotrkowa Trybunalskiego). Przyjechało koło 80 osób. Blisko 60 kaphornowców scigało się na 12 omegach. Słoneczna pogoda dopisała. Odbyło się 6 biegów. Dla wyrównania szans po każdym biegu zmieniano łódki. Wiatr koło 2B pozwolił nam nieco bardziej przyzwyczajonym do jachtów balastowych opanować sprzęt i obyło się bez wywrotek :-).  Nagrodą były  bezcenne kryształowe puchary odnalezione w piwnicy (jak cup to cup). Wieczorem przy grilu odsłoniliśmy Pacyficzne plany Selmy z regatami Sydney - Hobart i Morzem Rossa w tle. W planie coroczna edycja regat Selma Cup. Dziękujemy Zbyszkowi Bareła i Włodkowi Chybińskiemu z klubu Elektron za pomoc w organizacji regat. Bez Was nie dalibysmy rady.
--
www.selmaexpeditions.com

 

Planowana trasa wyprawy Selma Expeditions:

Więcej o wyprawie na stronie http://www.selmaexpeditions.com/georgia.php

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.