Kolejna polska wyprawa dookoła świata. Potrwa sześć lat!

2018-04-12 14:28 inf. pras. projektu/skiff.pl
Michał Palczyński oraz Ola Rapp wyruszyli w etapowy sześcioletni rejs dookoła świata
Autor: mat. pras. projektu/skiff.pl Michał Palczyński oraz Ola Rapp wyruszyli w etapowy sześcioletni rejs dookoła świata

W poniedziałek 9 kwietnia kapitan Michał Palczyński oraz Ola Rapp wyruszyli w sześcioletni Etapowy Rejs Dookoła Świata. Projekt swoim rozmachem wyróżnia się w historii polskiego żeglarstwa: jego ambitne plany zakładają m.in. przepłynięcie Przejścia Północno-Zachodniego tego lata, a w kolejnych długą eksplorację wysepek Oceanu Pacyficznego. Rejs został zaplanowany przez kapitana Palczyńskiego i odbywa się na jachcie "Crystal" – tym samym, na którym Michał opłynął już świat w latach 2013-2016.

Celem wyprawy jest poznawanie Ziemi z pokładu jachtu. Żeglowanie to wspaniały sposób zwiedzania świata, dający nową perspektywę na odwiedzane miejsca. Para żeglarzy chce więc dzielić się z innymi tym alternatywnym sposobem życia i podróżowania, jaki wybrali. Wyprawa rozpoczęła się oficjalnie 7 kwietnia w Lizbonie. Jacht stanie się na ponad sześć lat domem dla podróżników.

Założenia rejsu:

Założeniem wyprawy jest niespieszne opłynięcie świata. Załoga chce płynąć przez świat, delektując się nim w rzadko odwiedzanych zakątkach globu, jednocześnie trzymając się zasad odpowiedzialnej turystyki. Podczas rejsu Michał i Ola wraz z wymiennymi załogami odwiedzą 57 państw i przepłyną 65 tys. mil morskich. To tak jakby trzykrotnie okrążali Ziemię po równiku!

Najwięcej czasu jacht "Crystal" spędzi na Pacyfiku. Zaplanowano tam dotarcie do 34 państw i przepłynięcie 47 tysięcy mil morskich. Wody i rajskie wyspy Pacyfiku, w tym Hawaje, Polinezja Francuska, Mikronezja będą eksplorowane przez ponad trzy lata. Szczegółowy opis trasy jest dostępny poniżej oraz na stronie wyprawy: https://www.skiff.pl/dookola-swiata-przez-przejscie-polnocno-zachodnie-2018-2024.html.

Trasa etapowego rejsu dookoła świata Michała Palczyńskiego i Oli Rapp
Autor: mat. pras. projektu/skiff.pl Trasa etapowego rejsu dookoła świata Michała Palczyńskiego i Oli Rapp

Dodatkowym celem wyprawy będzie także odkrywanie ciekawych akcentów polskich w miejscach, do których dotrze wyprawa. – Polacy są wszędzie! Tak często się mówi, a moja dotychczasowe ponad 15-letnie doświadczenie żeglarskie tylko to potwierdza. Nawet w zeszłym roku, w trakcie wyprawy "Arktyczna Rozgrzewka", na odległym arktycznym Jan Mayen znaleźliśmy akcenty polskie! To naprawdę fascynujące, że nasi rodacy już dawno docierali do odległych zakątków świata i przyczyniali się do ich rozwoju, zapisując swój ślad w historii. Chcemy docierać do takich śladów i opowiadać o tym innym – powiedział Michał Palczyński, kapitan jachtu "Crystal".

Informacje z wyprawy będą regularnie pojawiały się na portalu zagle.se.pl, ale także na stronie rejsu – www.skiff.pl oraz facebooku. Tam też będzie można śledzić kolejne fazy wyprawy.

Pierwszym etapem podróży jest jedno z największych żeglarskich wyzwań we współczesnym żeglarstwie – przepłyniecie jachtem żaglowym Przejścia Północno-Zachodniego ze wschodu na zachód, czyli opłynięcie kontynentu amerykańskiego od północy. – To wielkie wyzwanie. Niewielu jachtom udało się ten szlak przepłynąć. Wierzę, że nasza "Crystal" będzie kolejnym, który tego dokona – powiedział przed wypłynięciem pomysłodawca wyprawy i kapitan jachtu.

Jacht "Crystal" to sprawdzona jednostka, którą Michał Palczyński doskonale poznał w czasie poprzednich wypraw. Jego zdaniem jest jedną z najlepiej w Polsce wyposażonych jednostek oceanicznych. Na pokładzie ma wszystkie urządzenia gwarantujące bezpieczną żeglugę i komfort załodze, a wiele z nich jest zdublowanych dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

"Crystal" na ponad 6 lat zamieni się w dom dla organizatorów rejsu. Podróż stanie się ich codziennym życiem. Wyprawa to marzenie Michała i Oli. Bazują na własnym doświadczeniu żeglarsko-podróżniczym, a przygotowanie do rejsu trwały ponad dwa lata. Chcą dzielić się alternatywnym sposobem życia i podróżowania, jakie wybrali, a także promować żeglowanie, jako sposób zwiedzania świata. Dołączyć do nich może każdy, niezależnie od posiadanego stopnia żeglarskiego. Więcej o możliwości dołączenia do załogi można znaleźć na stronie internetowej wyprawy.

Michał Palczyński i Ola Rapp
Autor: mat. pras. projektu/skiff.pl Michał Palczyński i Ola Rapp

***

Michał Palczyński – rocznik 1981, kapitan jachtu "Crystal", żeglujący po morzach od 15 lat i od 10 lat praktycznie mieszkający na jachcie. W latach 2013-2016 po raz pierwszy opłynął świat, za co dostał III Nagrodę Honorową "Rejs Roku 2016". W 2017 roku odbył półroczną wyprawę "Arktyczna Rozgrzewka", w trakcie której dotarł swoim jachtem na Spitsbergen i do Grenlandii Wschodniej, spędzając 71 dni w Arktyce. Rejs ten został wyróżniony przez jury Rejsu Roku 2017 oraz kapitułę Kolosów w kategorii żeglarstwo. Do tej pory na jachcie "Crystal" odwiedził 73 kraje i pokonał ponad 130 tys. Mm. Zorganizował już ponad 200 rejsów.

Ola Rapp – rocznik 1983, jachtowy sternik morski. Od kilku lat konsekwentnie realizuje swoje marzenia: przepłynięcie Atlantyku na żaglowcu, dotarcie przed trzydziestką do Nowej Zelandii, buddyjskie odosobnienie w trakcie prawie czteromiesięcznej podróży dookoła świata. Wszystkie dotychczasowe decyzje doprowadziły ją do momentu, kiedy trzeba było wybrać – albo praca marzenie na lądzie, albo życie marzenie w morskiej podróży. Wierzy, że warto żyć odważnie i nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko źle zaplanowane. Do tej pory odwiedziła 42 kraje i mieszkała w czterech.

Termin rejsu: 7 kwietnia 2018 – grudzień 2024

Trasa w kolejnych latach:

2018: Portugalia – Islandia – Irlandia – Grenlandia – Przejście Północno-Zachodnie – Kanada – USA
2019: USA – Meksyk – San Salwador – Kostaryka – Ekwador – Wys. Wielkanocna – Pitcairn – Gambier – Polinezja Francuska (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora) – Hawaje
2020: Hawaje – Polinezja (m.in. Thaiti, Australs, Bora Bora, Samoa) – Kiribati – Mikronezja (m.in. Ponape, Palau)
2021: Mikronezja – Filipiny – Indonezja – Australia – Tasmania
2022: Tasmania – Wys. Macquarie – Nowa Zelandia – Wys. Chatham – Polinezja Francuska (m.in. Rapa, Gambier, Markizy) – Niue – Tonga – Vanuatu
2023: Wys. Salomona – Papua Nowa Gwinea – Guam – Japonia – Wietnam – Singapur – Malezja – Tajlandia
2024: Sri Lanka – Malediwy – Indie – Morze Czerwone (m.in. Egipt, Turcja) – Morze Śródziemne (m.in. Grecja, Malta, Francja, Hiszpania, Portugalia)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.