Klimat i brzeg morza

2008-07-07 14:39 Marek Zwierz
Wystawa Klimat i brzeg morza w Sopocie
Autor: FOT. MAREK ZWIERZ Wystawa "Klimat i brzeg morza" w Sopocie

Marek Zwierz informuje z Trójmiasta: Zmiana klimatu, jego ocieplenie i skutki dla całego środowiska są faktem. Naukowcy nie dyskutują już, czy klimat się zmienia, tylko usiłują ustalić, jak duże będą te zmiany. Akademicka Telewizja Edukacyjna działajaca przy Uniwersytecie Gdańskim zorganizowała wystawę fotografii pod tytułem "Klimat i brzeg morza" wplatając w zdjęcia pokazujące zagrożenia środowiska wywołane tymi zmianami, naukowe informacje o aktualnych i przewidywanych zmianach klimatu.

Wystawę zorganizowano na sopockim molo, w miejscu, w którym z pewnością będą mogli zobaczyć ją wszyscy odwiedzający to kultowe miejsce w czasie wakacji. Panujący w czwartek upał, kiedy to oficjanie otwarto wystawę, jeszcze bardziej podkreślał konieczność zwrócenia uwagi na ten bardzo ważny problem. Problem, który w szczególny sposób dotyczy wybrzeży, gdzie podnoszenie się poziomu morza nie jest jedynym skutkiem ocieplenia. W wyższych temperaturach zmienia się ekosystem, czyli zanikają jedne, a wkraczaja inne gatunki zarówno roślin, jak i zwierząt. Coraz częstrze są także silne letnie sztormy, do niedawna zjawisko raczej marginalne.

Uroczyste otwarcie wystawy poprowadził kierownik Akademickiej Telewizji Edukacyjnej, Sławomir Swerpel podkreślając znaczenie tych zmian dla nas wszystkich. Następnie Mirosław Miętus, naukowiec, meteorolog i klimatolog z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, intensywnie współpracujący z IPCC (Międzyrządowy Panel Zmian Klimatu), organizacji, która w zeszłym roku za swoja działalność dostała nagrodę Nobla, opowiedział o aktualnym stanie badań nad zmianami klimatycznymi. Wiceprezydent Spotu, Paweł Orłowski, połączył wystawę fotograficzną z historią mola w Sopocie. Mola, które było świadkiem wielu wydarzeń, które jest symbolem miasta i którego atrakcyjność zapewnia jednocześnie, że dużo ludzi zastanowi się nad treścią zdjęć i zamieszczonych przy nich informacji. Właśnie wartość edukacyjną wystawy podkreśliła prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Danuta Grodzicka-Kozak. Znaleźliśmy się na etapie, na którym już zdajemy sobie sprawę z nadchodzących zmian, nie bardzo jednak wiemy, jak się im przeciwstawić. W tym momencie właśnie konieczna jest jak najszersza edukacja, a taką rolę pełni ta wystawa. Jakie skutki będą miały w najbliższych latach zmiany klimatu dla żeglarzy na Bałtyku i innych morzach pozostaje pytaniem, nad którym trzeba się będzie zastanowić.

Tekst i foto: Marek Zwierz
korespondent "Żagli"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.