Kłajpeda wita żaglowce

2017-07-28 17:43 materiały prasowe
Największe żaglowce w Kłajpedzie
Autor: materiały prasowe kolejny etap The Tall Ships’ Races 2017.

Największe i najpiękniejsze żaglowce świata przybijają już do nabrzeży w litewskiej Kłajpedzie. Tym samym kończą dopiero kolejny etap regat The Tall Ships’ Races 2017. Przed załogantami jeszcze świetna zabawa w litewskim porcie i podróż do Szczecina – na metę wyścigu.

Drugi wyścig na trasie Turku – Kłajpeda przebiegł bardzo dynamicznie. Dyrektor ds. wyścigów regat TSR Mike Bowles z Sail Training International wyjaśnił, w jaki sposób warunki żeglugi wpłynęły na znacznie szybsze przejście niż przewidywano – Drugi odcinek regat The Tall Ships Races 2017 charakteryzował się silniejszymi niż zakładaliśmy wiatrami, co zaowocowało bardzo szybkim przejściem. Wiele jednostek jest już w Kłajpedzie, a inne czekają na zwolnienie miejsc przy kejach, by móc wejść do portu. Stanowi to wyzwanie dla władz portu w Kłajpedzie, ponieważ wiele miejsc do cumowania jest w porcie komercyjnym i nie były rezerwowane tak wcześnie. Urząd radzi sobie jednak dobrze i statki są przyjmowane tak szybko jak to możliwe. Niektóre na razie pozostają na morzu tam szkolą swoich załogantów. Kilka jednostek trafiło do łotewskiego portu Lipawa.

Ostatni raport organizatora regat przedstawiał następująca klasyfikację w poszczególnych klasach:

A
1. Tre Kronor af Stockholm (Sweden)
2. Royalist (UK)
3. Shtandart (Russia)

B
1. Ingo (Sweden)
2. Kapitan Borchardt (Poland)
3. Ihana (Finland)

C
1. Black Diamond of Durham (UK)
2. Emely (Poland)
3. St Iv (Estonia)

D
1. Tuulelind (Latvia)
2. Bies (Poland)
3. Zryw (Poland)

Aktualne wyniki i pozycje poszczególnych jednostek śledzić można, korzystając z platformy satelitarnej „Yellow Brick”: https://www.sailonboard.com/yb-satellite-tracking/ lub http://tallships.szczecin.eu/pl/sledzenie-jednostek  Jest to tym bardziej istotne, że wyniki regat mają wiele wspólnego z tajnym przelicznikiem STI, który pozwala na rywalizację jednostek o różnych wielkościach i parametrach. Dzięki niemu niewielki jacht wpływający na metę długo po wielkim żaglowcu, w klasyfikacji generalnej może zostać zwycięzcą regat. Obecnie pierwszą pozycję wśród wszystkich jednostek zajmuje Tre Kronor af Stockholm. Kapitan Borchard jest 5., zaś jednostki z reprezentantami Szczecina na pokładzie zajmują miejsca: 64 – Fryderyk Chopin (16. w klasie A), 46 – Urtica (10. w klasie D) i 44 – Zryw (9. w klasie D). W ostatnim etapie regat do szczecińskiej grupy jachtów dołączy także Dar Szczecina.
W podróż na Zachód, do Szczecina, załogi wyruszą 1 sierpnia. Finał Regat The Tall Ships Races odbędzie się od 5 do 8 sierpnia. Pierwsze jednostki przy szczecińskich nabrzeżach spodziewane są już jednak dzień wcześniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.