Kitesurfing - wywiad z Asią Litwin

2012-02-23 15:17 Materiały prasowe Optimum PR
_
Autor: Materiały prasowe Optimum PR

Nadal trwają dyskusje nad tym, czy coraz popularniejszy na świecie kitesurfing włączyć do programu igrzysk olimpijskich w żeglarstwie. Jesienią b.r. ISAF podejmie pierwsze decyzje w tej sprawie. My tymczasem prezentujemy wywiad z naszą najlepszą zawodniczką odmiany freestyle kitesurfingu, Asią Litwin:

Ma dopiero 17 lat, startuje z seniorami, a na koncie ma już tytuł Wice Mistrza Świata 2009 i Mistrza Europy 2011. Aktualnie zajmuje 1 miejsce w rankingu  IKA 2012 (The International Kiteboarding Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Kitesurfing'u).

Joanna Litwin, uczennica drugiej klasy jednego z warszawskich liceów rzadko bywa w szkole, bo oblatuje świat zdobywając kolejne nagrody w konkursach kitesurfingu.

Joanna kitesurfing trenuje od 12 roku życia. Wcześniej zajmowała się windsurfingiem i snowboardingiem. Już po 3 latach trenowania wygrała zawody Pucharu Świata PKRA (Professional Kiteboard Riders Association) w Niemczech w 2009 roku i tym samym została Wice Mistrzynią Świata 2009. Na swoich drugich w karierze zawodach Pucharu Świata PKRA w Tarifie w 2008 roku uzyskała tytuł 'Rookie of the event', czyli odkrycie zawodów i świetnie zapowiadająca się zawodniczka. W zawodach tych zajęła 4 miejsce. Obecnie posiada tytuł Mistrzyni Europy 2011. Wygrała również ostatnie zawody Pucharu Świata PKRA w Nowej Kaledoni i zajęła czwarte miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata PKRA 2011.

Od początku 2012 r. wspiera ją marka zegarków CASIO Baby-G.

Kitesurfing oznacza dosłownie surfowanie z latawcem. W odróżnieniu od windsurfingu kitesurfer prowadzi deskę „na krawędzi”, podobnie jak w snowboardzie. Nie wykorzystuje tradycyjnego żagla, tylko odmiany latawca, trzymanego na barze (drążku), przypiętym do zakładanego przez surfera trapezu.

Najwyżej punktowanymi i najtrudniejszymi trikami w tym sporcie są tzw. power handle passy, polegające na przełożeniu bar'u za plecami z ręki do ręki przy danej rotacji (triku). Np. płynąc na lewym halsie wybijemy się do przodu skręcając w prawo i wyrzucając nogi w górę, przekładamy bar z prawej ręki do lewej i lądujemy - jest to power handle pass o nazwie slimchance. Jak wygląda ten trik można zobaczyć na http://www.prokitetour.com/trick.php?id=14.

Oto wywiad z najlepszą polską kitesurferką:

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kitesurfingiem?

Asia Litwin: Od zawsze interesowałam się sportem. Trenowałam windsurfing i snowboard. Na kite'cie nauczyłam się pływać będąc na wakacjach z rodziną w Egipcie. Zobaczyłam kite'a i od razu zapragnęłam go wypróbować. Sportową karierę rozpoczęłam dzięki Łukaszowi Ceran, który nauczył mnie pierwszych skoków i zabrał na pierwsze zawody w Polsce.

Nad jakimi trikami pracowałaś najdłużej, w jakich czujesz się najlepiej?

A.L.: Najwyżej punktowanymi i najtrudniejszymi trikami są tzw. power handle passy, polegające na przełożeniu baru za plecami z ręki do ręki przy danej rotacji - triku. Np. płynąc na lewym halsie wybijemy się do przodu skręcając w prawo i wyrzucając nogi w górę, przekładamy bar z prawej ręki do lewej i lądujemy - jest to power handle pass o nazwie slimchance. Nad power handle passy`ami pracowałam najdłużej i dalej nad nimi pracuję. Staram się poprawiać styl, a do tego, uczę się oczywiście nowych trików.

Czy w wygrywaniu pomaga Ci odpowiedni sprzęt? Ma on duży wpływ na jakość trików?

A.L.: Jakość ewolucji zależy od umiejętności ridera. Odpowiedni sprzęt na pewno poprawia komfort pływania na kite'cie oraz wykonywania trików. Ja aktualnie używam latawców różnych rozmiarów firmy Airsuh, 131 cm deski, trapezu Mystic Warrior i kasków firmy Maelstorm. Jestem z nich bardzo zadowolona. Poza tym podczas treningów oraz na zawodach używam zegarka, który pozwala dokładnie kontrolować długość sesji oraz czas pomiędzy poszczególnymi startami. Dzięki marce CASIO Baby-G jestem wyposażona w praktyczny i dobrze wyglądający zegarek sportowy, chociażby z dodatkową funkcją taką jak wykres pływów morskich na podstawie aktualnej pozycji geograficznej, który pomaga zwłaszcza miłośniczkom sportów wodnych, takim jak ja.

Jak w każdym sporcie, narażona jesteś zapewne na kontuzje. Jakie w kitesurfingu zdarzają się najczęściej?

A.L.: Do uprawiania kitesurfingu zaangażowane jest całe ciało, zwłaszcza podczas wykonywania ewolucji w powietrzu. Najintensywniej pracują nogi, które odpowiedzialne są  za kontrolę płynięcia na halsie, wybicia, manewrowanie deską. Po ewolucjach wykonanych w powietrzu, podczas lądowań, na powierzchni wody występują ogromne przeciążenia dla nóg, dlatego najczęściej zdarzają się kontuzje kolan. Ja na szczęście nie miałam z nimi problemów. Jedyną poważną kontuzję jaka mi się przytrafiła i która wyłączyła mnie na rok z czynnego uprawiania kitesurfing'u, to dość nietypowe dla tego sportu złamanie stawu biodrowego.

Do jakich zawodów aktualnie się przygotowujesz? Kiedy i gdzie będzie można zobaczyć Cię w Polsce?

A.L.: W tym sezonie zamierzam się skupić tylko na starcie w Pucharze Świata PKRA. Będzie 11 edycji na całym świecie. Pierwsze zawody w tym roku odbędą się 28 marca w Maroku. Jeśli chodzi o zawody w Polsce, to na razie nie ma wyznaczonych żadnych terminów i nie wiadomo czy w ogóle jakieś zawody się tu odbędą.

Dziękujemy za rozmowę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.