Kapitan Pajkowska wypływa w samotny rejs non-stop dookoła świata

2008-06-23 14:26 Alek Nebelski
_
Autor: archiwum Żagli

Kpt. Alek Nebelski informuje z Wenezueli: Kpt. Joanna Pajkowska, która wkrótce wyrusza w samotny bez zawijania do portów rejs dookoła świata, w niedzielę 27.04.2008 wieczorem (polskiego czasu) opuściła port Puerto Cruz w Wenezueli i samotnie żegluje w kierunku Panamy. Z Panamy, dokąd kapitan Pajkowska ma 1200 mil morskich, na początku czerwca wystartuje do samotnego i bez zawijania do portów rejsu wokółziemskiego. Rejs zacznie się w Panamie, i tam też się ma zakończyć. Z Panamy trasa wiedzie przez Pacyfik na południe, wokół Australii przez Cieśninę Torresa na Ocean Indyjski, przez Ocean Indyjski, wokół Przylądka Dobrej Nadziei (Afryka Południowa), i przez Atlantyk na północ z powrotem do Panamy.

Celem rejsu jest pobicie polskiego rekordu prędkości opłynięcia naszego globu solo.

Kpt. J. Pajkowska zamierza dokonać tego w ok. 6 miesięcy. Byłaby też pierwszą Polką, która samotnie i bez zawijania do portów opłynie świat dookoła.

Rejs odbywać się będzie na małym, liczącym 8,5 m długości jachcie Mantra Asia, na którym rok temu kpt. Pajkowska startowała w dwu-osobowych, kobiecych regatach dookoła świata. Jacht zaprojektowany został w Polsce, przez konstruktora inż. Andrzeja Armińskiego, i wybudowany w Szczecinie.

Kpt. J. Pajkowska jest doświadczoną żeglarką, na koncie ma ponad 120 tysięcy mil morskich, z czego wiele to żegluga w rejsach i regatach samotnych lub dwu-osobowych. W 2000 r.  na 40-stopowym jachcie Ntombifuti zajęła  4 miejsce w najbardziej prestiżowych na świecie samotnych regatach transatlantyckich OSTAR, (za rejs ten otrzymała Honorową Nagrodę Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku 2000).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.