Kanał Augustowski - odcinek południowy. Część VI

2008-06-23 14:30 Marek Halter
_
Autor: archiwum Żagli

Z całego szlaku rzekami, kanałami i jeziorami PojezierzaAugustowskiego do opisania pozostał nam już tylko południowy odcinek trasy, wychodzący z Augustowa i biegnący na południe - ku Biebrzy.

Mijamy śluzę Augustów. Dalej kanał jest prowadzony początkowo skanalizowanym korytem rzeki Netty. Na 31,7 km przerzucony został nad nim most drogowy na trasie Łomża - Lipszczany o prześwicie 4,4 m. Na 27,6 km znajduje się wejście do kanału prowadzącego do jazu Sajownica łączącego Kanał Augustowski z jeziorem Sajno. Głównym obiektem tego węzła jest oczywiście śluza Białobrzegi.
ŚLUZA BIAŁOBRZEGI znajduje się na 27,1 km kanału. Poniżej śluzy całkowicie sztuczny kanał idzie początkowo w kierunku południowo-wschodnim, później, na wysokości 22,2 km skręca na południe. Prowadzi między polami uprawnymi oraz podmokłymi łąkami. Wzdłuż wschodniego brzegu, w odległości od kilkudziesięciu do kilkuset metrów, płynie krętym korytem Netta. Brzegi kanału są miejscami zadrzewione. Na zachodnim brzegu, na całym prawie 8-kilometrowym odcinku usytuowane są przysiółki w odległości kilkuset metrów od kanału.
Na wschodnim brzegu, na 24,8 km, kanał łączy się z Nettą ciekiem wodnym zamkniętym jazem Spichlerzysko. Na 200 m przed śluzą Borki kanał nieco się rozszerza, a na 100 m przed śluzą, także na wschodnim brzegu, znajduje się ponowne połączenie kanału z Nettą, zamknięte jazem. Wzdłuż całego odcinka, a także przy śluzie Borki, są miejsca dogodne do biwakowania.
ŚLUZA BORKI położona jest na 19,25 km kanału. Od śluzy kanał przez około 6 km prostą linią prowadzi początkowo podmokłymi łąkami, a później przez las. Na odcinku pierwszych 3 km w odległości 500 - 800 m od zachodniego brzegu kanału rozlokowały się liczne przysiółki. Wzdłuż brzegu wschodniego, podmokłymi łąkami, w odległości kilkuset metrów płynie Netta, zbliżając się do kanału przy śluzie Sosnowo. Na 14 km, na lewym brzegu jest binduga, zaś 200 m dalej jaz łączący kanał z Nettą. Po obu stronach tego odcinka zachowały się dawne drogi holownicze, zamienione w polne drogi jezdne.
ŚLUZA SOSNOWO usytuowana została na 13,20 km kanału. Nad śluzą most drogowy w ciągu drogi prowadzącej do wsi Tajenko. Odcinek kanału biegnący poniżej śluzy Sosnowo nazywany jest Kanałem Nowym. Na 10,95 km kanał sztuczny łączy się ze skanalizowanym korytem Netty prowadzącym do śluzy Dębowo. 8,3 km przed granicą Biebrzańskiego Parku Narodowego na prawym brzegu znajduje się biwakowisko. Na wysokości 8,25 km szlaku, licząc od Biebrzy, Kanał Augustowski wchodzi na teren BPN. Miejsce to oznaczono na obu brzegach kanału. Na około 3,7 km, na lewym brzegu z kanałem połączone są ujścia starorzeczy Netty. Na 2,5 km kanału na zachodnim brzegu leży wieś Polkowo. 150 m przed śluzą Dębowo szlak opuszcza koryto Netty i ztucznym kanałem prowadzi do śluzy. Koryto rzeki jest zamknięte jazem, przed którym tworzy się niewielkie rozlewisko.
Cały odcinek od śluzy Sosnowo do śluzy Dębowo prowadzi przez podmokłe łąki, a lustro wody pokrywa pływająca roślinność wodna. Już na terenie BPN, na obu brzegach są przygotowane biwakowiska. Pamiętajmy też, że poruszanie się po terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego podlega dodatkowym przepisom. Na śluzie Sosnowo można wykupić zezwolenie na poruszanie się po BPN.
ŚLUZA DĘBOWO położona jest na 0,35 km kanału. Śluza i most są jednak obecnie nieczynne, znajdują się w kapitalnym remoncie. Śluza jest w stanie suchym, z obu stron odcięta od wody groblami. Drogowy ruch lokalny poprowadzono po grobli północnej. Oddanie śluzy do użytku planuje się na sezon letni 2004 roku. Zablokowaną śluzę da się ominąć lądem, organizując przeprawę we własnym zakresie. Przy śluzie można wykupić kartę wstępu do BPN.
Od śluzy krótki kanalik (Kanał Cichy) prowadzi do Biebrzy. Wraz z rozlewiskiem przed jazem i Biebrzą tworzy małą wyspę, na której czeka na żeglarzy sympatyczne biwakowisko i łączy się z Biebrzą na 84,20 km od jej źródeł - jest to początek Kanału Augustowskiego oznaczony w Locji Śródlądowej jako 0,0 km.  6

Zasady poruszania się po Biebrzańskim Parku Narodowym
Poruszanie się po Parku w celach turystycznych dozwolone jest tylko po wykupieniu odpowiedniej karty wstępu w placówce upoważnionej do tego celu przez Dyrekcję Biebrzańskiego Parku Narodowego.
- Ruch turystyczny dozwolony jest od wschodu do zachodu słońca wyłącznie po wyznaczonych szlakach.
- Na szlakach ogólnie dostępnych grupy liczące powyżej 7 osób mogą przebywać w Parku jedynie pod opieką licencjonowanego przewodnika BPN.
- Na organizowanie imprez zbiorowych, w tym spływów,
wymagana jest zgoda Dyrektora BPN.
- Na całym terenie Parku obowiązuje nakaz przestrzegania ciszy.
- Zabronione jest zrywanie wszelkiej roślinności.
- Profesjonalne fotografowanie roślinności i zwierząt wymaga odrębnej zgody Dyrektora BPN.
- Biwakowanie i rozpalanie ognisk dopuszczalne jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych.
- Wędkowanie dopuszczalne jest tylko po wydaniu odpowiedniej licencji przez BPN.
- Psy należy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
- Ruch pojazdów motorowych może odbywać się tylko na drogach publicznych.
- Szlaki turystyczne zarówno piesze, jak i wodne mogą być czasowo zamykane, w związku z tym każdorazowo przed wejściem na szlak wskazane jest upewnienie się w placówce BPN, kiedy są otwarte.


Dyrekcja Biebrzańskiego Parku Narodowego
Osowiec-Twierdza 8; 19-110 Goniądz
telefon: (0-86) 272-06-20

 


Widok wrót dolnych śluzy Białobrzegi od strony kanału. Tu rozpoczynamy naszą wędrówkę

ŚLUZA BIAŁOBRZEGI
Jednokomorowa, betonowa. 
Wymiary komory 43,80 x 6,10 m.
Zamykana stalowymi wrotami wspornymi, napełniana przez zastawki we wrotach.
Napęd ręczny.
Średni spad 2,08 m.



Tak wyglądają dolne wrota i przechodzący nad nimi most drogowy śluzy Borki. Różnica poziomu wody na tej śluzie siąga nawet do 3 metrów

ŚLUZA BORKI
Betonowa, jednokomorowa.
Wymiary komory 47,05 x 6,20 m.
Zamykana stalowymi wrotami wspornymi, napełniana przez kanały obiegowe.
Napęd ręczny. Średni spad
2,89 m. Nad śluzą most drogowy
o prześwicie 5,1 m.


Widok Kanału Augustowskiego powyżej śluzy Sosnowo. Odcinek kanału poniżej śluzy jest nazywany Kanałem Nowym

ŚLUZA SOSNOWO
Jednokomorowa, betonowa.
Wymiary komory 47,02 x 6,01 m. Wrota stalowe, wsporne.
Napęd ręczny.
Średni spad 2,77 m.
Nad śluzą most drogowy
o prześwicie 4,5 m.


Udało nam się sfotografować śluzę Dębowo podczas kapitalnego remontu. Oddanie jej do użytku
nastąpi dopiero latem 2004 roku

ŚLUZA DĘBOWO
Jednokomorowa, betonowo- -ceglana. Wymiary komory 43,56 x 6,04 m. Zamykana drewnianymi wrotami.
Napęd ręczny.
Spad 2,07 m.
Most drogowy
o prześwicie 4,6 m.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.