Kajaki z żaglem wracają na polskie akweny

2014-06-11 15:46 Marek Halter

Wydawało się, że kajaki z żaglem przeszły już do historii. Tymczasem na tegorocznych targach "Wiatr i Woda" Fundacja Promocji Rekreacji „KIM” (www.fundacjakim.pl) z podwarszawskich Łomianek zaprezentowała model kajaka z żaglem typu P 48 autorstwa jednego z najbardziej znanych polskich konstruktorów łodzi drewnianych, nieżyjącego już Mieczysława Plucińskiego.

W szerokim spektrum swoich działań nastawionych na promocję rekreacji ruchowej ze szczególnym uwzględnieniem kajakarstwa, a także edukacji na rzecz ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego Fundacja znalazła miejsce na kultywowanie tradycji szkutniczych poprzez organizację warsztatów z budowy kajaków i kanadyjek.

W tym celu powstała nawet „Stocznia kajakowa - Łomianki”. Nawiązała ona kontakty z trzema warszawskimi szkołami w tym z Gimnazjum nr.3 Przymierza Rodzin, których młodzież z entuzjazmem przystąpiła do budowy siedmiu kajaków z żaglem P 48.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Sklejkowe, laminowane powstają na wolnym powietrzu w ekspresowym tempie. Technologia budowy jest nieco zmieniona w stosunku do prototypów sprzed pół wieku. Zmiany te wynikają z zastosowania nowych materiałów i możliwości warsztatowych. Gotowe już jest ożaglowanie.

W najbliższym czasie odbędzie się publiczne wodowanie w Porcie Praskim na przystani Komisariatu Policji Rzecznej, a później nastąpi nauka i treningi w posługiwaniu się tym sprzętem.

Dla wielu obecnych już weteranów żeglarstwa kajak z żaglem był pierwszym krokiem do wielkiej żeglarskiej przygody. Na pewno będzie tak i tym razem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.