Jachty Niezwykłe: IKRA

2016-06-24 18:15 Jerzy Klawiński
Ikra
Autor: Archiwum Żagli

Według marynarskich przesądów zmiana nazwy jachtu ponoć przynosi pecha. Że to nieprawda, dowodzi jednak kolejna historyczna jednostka, od półwiecza przeszło prująca morskie fale...

CZYTAJ WIĘCEJ FELIETONÓW "JACHTY NIEZWYKŁE" JERZEGO KLAWIŃSKIEGO (KLIK)

Nasza bohaterka została zwodowana pod swym pierwszym imieniem (proszę korektę o maksymalną uwagę!) „Kurrewa V” w szkockiej stoczni Alexander Robertson & Sons nad rzeką Clyde w 1964 r. Zaprojektował ją w ramach przepisów formuły Klasy 12 (R-12) David Boyd.

Pierwsze jachty Klasy 12 powstały w Europie w 1907, a po drugiej stronie Atlantyku – w 1935 r. Rozpowszechnienie się ich umożliwiło europejsko--amerykańskie porozumienie ujednolicające system klasyfikacji jachtów. Jednostki te okres świetności przeżywały w latach 1958 – 1987, biorąc udział w regatach o Puchar Ameryki. Znak klasy to „12” na grocie.

Zobacz również: Jachty niezwykłe: MANITOU - pływający Biały Dom

Na tej właśnie fali powstały dwie jednostki – challengery przygotowywane do America’s Cup 1964: „Sovereign” i „Kurrewa V” – kopia tego pierwszego.
To między nimi rozegrały się specjalne regaty o prawo reprezentowania Wielkiej Brytanii w zmaganiach o Stary Garnek, jak czasem nazywają słynny puchar złośliwcy.  Zwyciężył „Sovereign” i  zaszczyt ten przypadł jemu (niestety – szansy nie wykorzystał).

Potem oba jachty sprzedano Baronowi Bichowi, który postanowił przygotować je do następnej pucharowej kampanii. Chyba nic z tego nie wyszło, bo kolejny „owner” – Jean Rédélé zamienił kilka lat później „Ikrę” na jacht crusingowy, czyli turystyczny.

Aktualny armator wyremontował wspaniałą, zbudowaną z tęgich mahoniowych planków łódź w stoczni we francuskim Saint-Malo i skierował na Morze Śródziemne. W 2010 r. „Ikra” zdobyła cenne Rolex Trophy w regatach Voiles les Saint-Tropez.

Chciałem – dla uhonorowania historii jachtu – dać tytuł: „Ikra” to „Kurrewa” – ale dziwnie brzmiało...

Jerzy Klawiński

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Ikra, dane techniczne
Autor: Archiwum Żagli
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.