Jachty niezwykłe: CHINOOK – legenda wbrew przesądom

2016-12-12 15:31 Jerzy Klawiński
Jachty niezwykłe: CHINOOK
Autor: Carlo Borlenghi /Rolex Jachty niezwykłe: CHINOOK

Przesąd żeglarski głosi, że zmiana imienia jachtu czy statku przynosi pecha. Przytaczane są na tę okoliczność liczne przykłady. Żeby być oryginalnym, podam przykład sytuacji odwrotnej – CHINOOK dwa razy zmieniał nazwę i nic! A w tym roku świętował 100. urodziny!

Pierwotna nazwa naszego bohatera brzmiała "Pauline" – ładne kobiece imię. Co więc popchnęło drugiego "ownera" do zmiany (1922 lub 23)? Może wyczytał w jakiejś księdze imion to co ja: "Paulina ma raczej trudny charakter, ale jest pełna życia. Łatwo traci zimną krew. Jest wyniosła i sprawia wrażenie osoby w pretensjach. Wydaje się być dumną i pogardliwą, ale w rzeczywistości jest niespokojna i niepewna" (www.ksiegaimion.com/paulina). Taki charakter nie pomaga, kiedy pochodzi się z licznej rodziny (14!) jachtów żaglowych klasy New York 40 – kutrów ożaglowanych jako gaflowych slup o długości 40 stóp w linii wodnej, budowanych dla New York Yacht Club od 1915 r. "Pauline" zbudowano w 1916 r., a jednym z jej braci był opisany w tym dziale słynny "Łobuziak" ("Rowdy").

Nowy właściciel jednak wymyślił dla świetnej konstrukcji Nathaniela Herreshoffa jeszcze gorsze – moim zdaniem – imię: "Banshee". To irlandzka zjawa w kobiecej postaci, najczęściej zwiastująca śmierć w rodzinie. Nazwa, że dreszcz przechodzi...

Nic dziwnego, że kolejny właściciel przechrzcił jacht, choć też dziwacznie – nazwa "Chinook" nadana mu w 1929 r. oznacza bowiem "Pożeracza Śniegu" jak Indianie Gór Skalistych nazywają miejscowy fenowy wiatr, który może spowodować gwałtowny wzrost temperatury nawet o kilkanaście stopni Celsjusza w ciągu zaledwie kilku minut. Śnieg głęboki na stopę zniknie błyskawicznie - stąd ta nazwa. Też – potwór!

Chętnie spojrzałbym na kil "Pożeracza Śniegu" i sprawdził, czy obie poprzednie nazwy są na nim wyryte. Podobno to dobry sposób na odczynienie złego uroku, jaki powoduje zmiana nazwy jachtu. Pewnie tak, bo już niemal 100 lat Neptun łaskawym okiem patrzy na jego wyczyny w swoim królestwie...

Dane techniczne:

typ: kuter gaflowy (slup)
rok budowy: 1916
konstruktor: Nataniel G. Herreshoff
stocznia: Bristol RI (USA)
długość całkowita: 18 m
długość w LOA: 12,2 m
szerokość: 4,4 m
wyporność: 23 t
zanurzenie: 2,45 m
pow. żagli: 230 m2

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.