Jacht "MAGNUS ZAREMBA" wyruszył na badania
Zgodnie z zapowiedziami, rankiem w sobotę 5-go lipca 2014 r/y (research yacht) MAGNUS ZAREMBA wyszedł z Gdańska w swój pierwszy rejs badawczy. Po 8-mio godzinnym logistycznym postoju w Gdyni minął trawers Helu o godz. 22:30 czasu miejscowego. Właściwy start poprzedziły całonocne manewry portowe związane z ustalaniem dewiacji kompasu i kalibracją posiadanej aparatury i licznych przyrządów.
Niedawny laureat Nagrody Chwały Mórz, kapitan dr Eugeniusz Moczydłowski – dla znajomych żeglarzy „Gienia” – rozpoczął więc swoją, planowaną i przygotowywaną od lat, morską działalność naukową na własnej, docelowo zaprojektowanej i zbudowanej morskiej jednostce badawczej.
Ma ona służyć do badań w rejonach polarnych i zapewnić bezpieczeństwo i możliwość pracy nawet w razie dłuższego okresu zamarznięcia w lodach. Specjalny charakter jachtu polega m.in. na tym, że podwodzie ma kształt gładkiej i płytkiej salaterki o maksymalym zanurzeniu zaledwie 83 cm. Zamarzająca woda nie powinna go zgniatać tylko wypychać do góry. Oczywiście jacht ma napęd mechaniczny. Natomiast do pływania pod żaglami (typ ożaglowania – slup) używany jest opuszczany hydraulicznie potężny 4,5 tonowy miecz-balast zwiększajacy zanurzenie o dodatkowe dwa metry. Kadłub długości 17,3 m i szerokości 5,72m wykonano z aluminium morskiego przeznaczenia. Jacht może pomieścic 8-osobową załogę i ma zbiorniki paliwowe zapewniające pokonanie 3 tysięcy mil morskich. Autonomia pod żaglami zależy od zapasów żywności i zaopatrzenia w słodką wodę ale 15 tysięcy Mm nie jest wartością zawyżoną.
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU
Rozpoczęty obecnie rejs prowadzi przez Islandię do brzegów Grenlandii, dalej na północ do granicy lodu i trasą badawczą na wschód wzdłuż tej granicy aż do Svalbard i jego okolic. Powrót do Gdańska jest przewidywany za około trzy miesiące.
Celem badań są morskie ekosystemy arktyczne i ich zmiany związane z topnieniem pokrywy lodowej. Zbierane tam są próbki zwierzęce i roślinne. Stosunkowo duże statki badawcze używane dotychczas do tego typu badań często nie mają możliwości działania w tak bezpośrednim sąsiedztwie pól lodowych jak ten nieduży i specjalnie zaprojektowany jacht i to na tym polega nowatorskie podejście doktora i żeglarza, kapitana ‘Gieni’ Moczydłowskiego.
Zainteresowani przebiegiem wyprawy MAGNUSA ZAREMBY mogą, dzięki systemowi AIS śledzić jej poruszenia na stronie internetowej: http://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/261025570/vessel:MAGNUS_ZAREMBA
Pomyślnych wiatrów i bezpiecznego powrotu!