Jacht "Crystal" na Nowy Rok, czyli z Arktyki w tropiki

2018-12-31 11:25 Rejs Dookoła Świata

Po nieudanej próbie przepłynięcia przez Przejście Północno Zachodnie, jacht "Crystal" zawrócił z kanadyjskiej Arktyki w kierunku Grenlandii, skąd podążał dalej na południe do Kanady. Przejście Morza Labrador zajęło załodze tydzień i jak mówi Michał Palczyński, kapitan jachtu był to żeglarsko najtrudniejszy odcinek niełatwego przecież sezonu na północnym Atlantyku oraz w Arktyce.

Był to prawdopodobnie najtrudniejszy przelot od początku sezonu. W ciągu 7 dni przejechały po nas 3 sztormy o sile 40-50 węzłów. Jak dodamy do tego temperatury bliskie zera stopni, ciemne noce i kilkadziesiąt gór lodowych dryfujących na akwenie, to mamy pełen obraz warunków jakim musieliśmy sprostać - mówi kapitan.

Po dopłynięciu do Kanady, "Crystal" opłynęła Nową Funlandię od zachodu i dotarła do Nowej Szkocji, gdzie w Luneburgu jacht zrobił sobie dłuższy postój, a Michał z Olą na miesiąc wrócili do Polski zobaczyć się z rodziną i znajomymi. Kiedy znowu zameldowali się w Kanadzie 23go listopada na miejscu zastała ich totalnie zimowa aura. Temperatura odczuwalna na zewnątrz wynosiła -20, wewnątrz "Crystal" -4 stopnie, a cały pokład skuty był grubą warstwą lodu. Potrzeba było dobrych kilku godzin grzania, żeby w środku można było funkcjonować normalnie. Tydzień pobytu minął błyskawicznie na przygotowaniach jachtu do wypłynięcia.

Był już prawie grudzień, a więc pora bardzo późna jak na żeglowanie w okolicy Kanady, gdzie w grudniu zaczynają się bardzo silne sztormy. Musieliśmy jak najszybciej uciekać na południe, aby nie stać się pogodowymi zakładnikami - dodaje Michał.

Przeskok na Bermudy

Po niecałym tygodniu prognozy były na tyle znośne, że "Crystal" mogła w miarę bezpiecznie rozpocząć żeglugę na południe, a dokładniej na oddalone o około 750 mil Bermudy. Kiedy Michał z Olą wypływali w czwartek temperatura wody i powietrza wynosiła odpowiednio 3 i 1,5 stopnia. Do tego wiał silny wiatr z zacinającym śniegiem z deszczem. Zgodnie z oczekiwaniami wraz z przesuwaniem się na południe bardzo szybko robiło się coraz cieplej. Po dwóch dobach "Crystal" dotarła do ciepłego Golfsztromu i zima stała się odległym wspomnieniem. Mimo rosnących temperatur nie był to łatwy przelot, ponieważ nad akwenem raz po raz przetaczały się głębokie niże niosące sztormowe wiatry. Jacht leżał nawet kilkanaście godzin w dryfie, aby przeczekać najgorszy południowy sztorm. Ostatecznie 750 mil zamieniło się w 930 na pokonanie, których załoga potrzebowała równo tygodnia.

Na Bermudach też wieje!

Wydawać by się mogło, że Bermudy są już poza sztormową strefą wpływów północnego Atlantyku. Otóż nie! Podczas postoju głębokie niże przechodzące nad Bermudami przynosiły co 2-4 dni porywiste wiatry o sile 40 - 50 węzłów. Kotwica na szczęście trzymała dobrze, a jedyną niedogodnością podczas tych podmuchów była niemożność przedostania się pontonem na brzeg. I tak przeczekując kilka niezłych podmuchów, Michał i Ola doczekali do Świąt Bożego Narodzenia.

Polska Wigilia z dala od kraju

Na Święta byliśmy bardzo dobrze przygotowani. Mieliśmy bombki, lampki oraz żywą choinkę, która przypłynęła z nami aż z Kanady. To najdzielniejsza choinka Świata! - cieszy się Ola
Wigilię staraliśmy się przygotować jak w domu. Był między innymi bigos, pierogi, czy barszcz z uszkami. Karpia udawała lokalna dorada - dodaje.

Już o świcie w Boże Narodzenie "Crystal" opuściła Bermudy i wyruszyła na Karaiby, gdzie na archipelagu Turks and Caicos ma nadzieję zdążyć na Sylwestra.

Z okazji Nowego Roku załoga jachtu "Crystal" życzy redakcji oraz wszystkim czytelnikom, roku 2019 lepszego od poprzednika oraz realizacji wszelkich planów i marzeń. Oczywiście tych żeglarskich też!

Przypomnijmy, że Michał i Ola wyruszyli w kwietniu 2018 roku w 6-letni Rejs Dookoła Świata. Obecnie kierują się w stronę Kanału Panamskiego, po przekroczeniu którego odwiedzą m. in. Meksyk, Salwador, Kostarykę oraz Ekwador ze słynnymi Galapagos. Wszyscy chętni mogą dołączyć do załogi na wybranym etapie rejsu. Szczegółowy opis trasy wyprawy jest dostępny na stronie www.skiff.pl.

Potępy jachtu można śledzić na https://skiff.pl/pozycja/
Najnowsze aktualności znajdziecie na https://skiff.pl/blog/ ora z Facebooku na https://www.facebook.com/RejsDookolaSwiata

Kontakt
[email protected], tel. 601 27 47 05 (Małgorzata Palczyńska)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.