Informacja dla żeglarzy wybierających się do bałtyckich portów Rosji
Coraz więcej polskich żeglarzy wybiera się do portów rosyjskich, przede wszystkim do St-Petersburga. Na naszą prośbę rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej przekazał nam skondensowaną informacją dotyczącą niezbędnych procedur jakie obowiązują przy pływaniu do tego portu. Aby uniknąć niedomówień lub pomyłek przytaczamy w całości informacje, jakie otrzymaliśmy w tej materii z MOSG:
„Polacy prowadzący żeglugę jednostkami rekreacyjnymi z Polski do Federacji Rosyjskiej mogą przekroczyć granicę na podstawie paszportu, co pozostaje w zgodzie z art. 3 ust. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o warunkach podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obywateli Federacji Rosyjskiej podpisanej w dniu 18 września 2003 r. Ponadto powinni oni mieć wizy uprawniające ich do wjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej. Decyzja w sprawie wydania wizy jest podejmowana przez właściwe przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny w ciągu 10 dni kalendarzowych od dnia wpłynięcia stosownego wniosku i dokumentów wymaganych do jej uzyskania. W nagłych przypadkach termin na rozpatrzenie wniosku wizowego może zostać skrócony do trzech dni roboczych, a nawet mniej. Przedstawione procedury wizowe są realizowane w trybie i na zasadach określonych w Umowie między Wspólnotą Europejską a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej nr L129 z dnia 15.05.2007r.).
Aby pomóc braci żeglarskiej w bezproblemowym pływaniu do portu St-Petersburg, prezentujemy niżej obowiązujące tam procedury, przesłane z Narodowego Centrum Koordynacyjnego Służb Granicznych Federacji Rosyjskiej do Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Mamy nadzieję, że podanie ich do wiadomości zainteresowanych, nie tylko zapobiegnie powstawaniu w przyszłości niepotrzebnych nieporozumień i kłopotów, ale pozwoli żeglarzom na bezproblemowe odkrywanie uroków tego zakątka Bałtyku.
1. W celu realizacji procedur wjazdowych do portu w St-Petersburgu, wszystkie jachty i łodzie sportowo-rekreacyjne płynące muszą kierować się do przystani D na terminalu pasażerskim portu morskiego w St-Petersburgu.
2. Kapitanowie jachtów i małych jednostek po przekroczeniu granicy Federacji Rosyjskiej (FR) muszą odpowiadać na wywołania stacji brzegowych oraz statków patrolowych Straży Granicznej FR na 16 kanale VHF.
3. Po minięciu boi podejściowej portu St-Petersburg, kapitanowie jachtów
i łodzi sportowo-rekreacyjnych muszą przejść na 9 kanał VHF oraz nawiązać łączność z operatorem systemu VTMS, a następnie przekazać poprzez niego zgłoszenie celem kontroli granicznej i celnej na przystani D - terminal pasażerski portu morskiego w St-Petersburgu oraz skierować się do wskazanej przystani.
4. Procedury związane z wjazdem do FR (kontrola graniczna i celna) jachtów i łodzi sportowo-rekreacyjnych przeprowadzane są jedynie na przystani D
- terminal pasażerski portu morskiego w St-Petersburgu. Wyjście na kotwicowisko jachtów i łodzi sportowo-rekreacyjnych (wraz z udzielonym pozwoleniem) następuje po otrzymaniu od funkcjonariuszy Straży Granicznej pozwolenia, po zakończeniu procedur wjazdowych.
5. Zgodnie z przepisami FR, zagraniczne łodzie sportowo-rekreacyjne oraz jachty nie mogą wyjść na wewnętrzne wody FR (wewnętrzne wody morskie) w celu żeglugi bez właściwego pozwolenia Ministerstwa Transportu FR. Tym samym, do czasu wyjścia z portu morskiego w St-Petersburgu, pozostają w określonym podczas zgłoszenia miejscu na przystani.
6. Procedury związane z wyjściem łodzi sportowo-rekreacyjnych i małych jachtów (odprawa graniczna i celna), przeprowadzane są jedynie na przystani D (na terminalu pasażerskim portu morskiego w St-Petersburgu). Prośba o zgodę na wyjście małe jachty mogą przekazywać do Inspekcji Krajowej Kontroli Portów na fax nr +7 812 327 41 95 w godz. 08.00-12.00 na dzień przed wyjściem.
7. W trakcie przeprowadzania w porcie St-Petersburg międzynarodowych regat morskich mogą zostać utworzone nowe miejsca do przeprowadzania procedur wjazdowych i wyjazdowych (kontrola graniczna i celna). Wskazane powyżej zmiany będą wręczane uczestnikom przez organizatorów regat."
kmdr por. Grzegorz Goryński
rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku.