I Łódzkie Dni Żeglarskie już w maju!
W dniach 14-16 maja w Łodzi odbędą się pierwsze Łódzkie Dni Żeglarskie – impreza dla szerokiego środowiska żeglarskiego, z licznymi konkursami, szkoleniami, edukacją dla dzieci i młodzieży, spotkaniami z „wilkami morskimi” i i innymi atrakcjami. Poniżej szczegóły tej inicjatywy.
Organizując I Łódzkie Dni Żeglarskie pragniemy powrócić do łódzkich tradycji spotkań żeglarskich, integracji środowiska zawodowców, pasjonatów i amatorów, atrakcyjne konkursy dla młodych duchem i tych o dojrzałym talencie, spotkania z „wilkami morskimi", profesjonalne szkolenia dla dorosłych oraz żeglarska edukacja młodego pokolenia, zaprezentowanie nowych tendencji i ofert dla miłośników żagli, przegląd dorobku kultury marynistycznej.
Termin spotkania to 14-16 maja 2010 roku, a miejsca będą różne:
Port główny: Toya Studios Klub Wytwórnia Łódź ul. Łąkowa 29.
Odwiedzane mariny: Łódzki Dom Kultury (Łódź ul. Traugutta 18), Gniazdo Piratów (Łódź ul. Żeromskiego 52),
Program główny:
1. Prezentacja projektu „Zobaczyć Morze". Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o rejsie, kręconego na pokładzie „Zawiszy Czarnego".
Prezentacja ukazuje fenomen projektu rejsów integracyjnych po morzu, podczas którego połowę załogi stanowią osoby niewidome lub słabo widzące - prezentacje multimedialne, pokazy zdjęć, relacje video, spotkanie z organizatorami i uczestnikami rejsów. Przedpremierowy pokaz filmu zrealizowanego w trakcie trzeciej edycji rejsu
W ramach prezentacji zaśpiewa znany szantymen i pomysłodawca projektu „Zobaczyć Morze" Romek Roczeń. Gościem honorowym będzie kapitan rejsów Janusz Zbierajewski. www.zobaczycmorze.pl
2. Koncert z okazji 25-lecia zespołu „Cztery Refy". www.czteryrefy.szanty.pl
3. Kubryk 2010 czyli XXVI Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską.
Szczegóły kubryku na www.kubryk.szanty.pl
4. Sea it!
Przegląd filmów marynistycznych. Niepowtarzalne projekcje unikalnych materiałów.
5. Spotkania z „wilkami morskimi".
Natasza Caban - w grudniu 2009 r. zakończyła w Honolulu samotny rejs dookoła świata. Stała się tym samym, jedną z najmłodszych kobiet, które podjęły to wielkie wyzwanie. W ciągu 2 lat i 4 miesięcy jej 10-metrowy jacht Tanasza Polska Ustka pokonał ok. 26 tys. mil morskich. Przez cały czas trwania rejsu Natasza prowadziła blog, na którym opowiadała o swych przygodach i ciężkich momentach, spotkanych ludziach, żartowała ze swoich błędów, fobii i słabości. www.nataszacaban.com
6. Giełda staroci marynistycznych.
7. Jedyne w Łodzi targi żeglarskie i sportów wodnych.
Ekspozycje firm czarterowych, sprzedających odzież żeglarską, środki ratunkowe, artykuły i sprzęt żeglarski, motorowodny, do nurkowania, wydawnictw, portali internetowych.
8. Wystawa unikatowych modeli niepływających.
9. Szkolenia i warsztaty: m.in. SRC RYA, meteorologia, nawigacja, system szkolenia RYA.
10. I ŁDŻ dla dzieci i młodzieży: „Zagadek kilka morskiego wilka": W programie m.in: rozstrzygniecie konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży oraz wernisaż wystawy wszystkich nadesłanych prac, spektakl dziecięcy w wykonaniu zespołu Zejman i Garkumpel (www.zejman.com.pl), poszukiwanie ukrytych skarbów z prawdziwym piratem.
11. Codzienne podsumowanie, dyskusje - Gniazdo Piratów. www.gniazdopiratow.com.pl
22 maja odbędzie się piknik żeglarski połączony z regatami na Zalewie Sulejowskim.
Więcej informacji na stronie: www.lodznahoryzoncie.pl
W imieniu organizatorów,
Robert Stańczyk