„Hiszpan” po raz pierwszy w Polsce! Gorące powitanie w Szczecinie!

2019-06-13 16:18 Wiesław Seidler

Naprawdę było bardzo gorąco w całym Szczecinie i na Nabrzeżu Bułgarskim w szczecińskim porcie, gdzie powitany równie gorąco jeden z największych w świecie żaglowców szkolnych - duma hiszpańskiej floty wojennej – piękny „Juan Sebastián de Elcano”.

Jest to jego pierwsza wizyta w Polsce, od miesięcy zapowiadana i oczekiwana (o czym już wielokrotnie pisałem), nic dziwnego więc, że „Hiszpan” i jego elegancka i nieco egzotyczna załoga będzie gwiazdą tegorocznych szczecińskich Dni Morza, w dn. 14-16 bm.!!! Przypłynął jako pierwszy z zapowiadanej całej flotylli żaglowców, oldtimerów, jachtów i okrętów wojennych, i pozostanie w Szczecinie aż do 17 bm., oczywiście  zostanie też do niedzieli udostępniony dla zwiedzających.

Samo powitanie, z udziałem sporej grupy mieszkańców, dziennikarzy i gości, z Ambasadorem Królestwa Hiszpanii w Polsce  Francisco Javier Sanabria Valderrama, i zastępcą prezydenta Szczecina Krzysztofem Soską na czele, miało ceremonialny, morski charakter. Były hymny narodowe – hiszpański i polski, bandery i flagi, nawet salut artyleryjski – żaglowiec jest szkolnym okrętem wojennym, a nawet parada rejowa i wantowa załogi - kadetów i kadetek hiszpańskiej Akademii MW. Gości witał Komendant żaglowca kmdr Ignacio Paz García, a wśród witających wyróżniała się i robiła furorę roztańczona grupa małych „marynarzy” z morskiego Przedszkola „Żagielek” (na zdjęciach), już tradycyjnie ubarwiającego morskie, miejskie imprezy.

Po powitaniu Ambasada Hiszpanii w Polsce zaprasza ludzi morza, żeglarzy, mieszkańców i turystów na wykład poświęcony odkrywczej wyprawie Magellana i Elcano,  z pierwszym opłynięciem Ziemi, a także historii i misji żaglowca. Wykład wygłoszą: prof.  Alfred Alvar Ezquerra, z Wyższej Rady Badań Naukowych (C.S.I.C., Madryt), oraz Komendant żaglowca. Spotkanie odbędzie się już dzisiaj - 12 bm., o godz. 18.00, w sali konferencyjnej na terenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, przy ulicy Bytomskiej 7. Wstęp wolny. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. Wykład został przygotowany przy współpracy z Centrum Żeglarskim,  w ramach Dni Morza_Sail Szczecin 2019.

Żaglowiec codziennie będzie udostępniony zwiedzającym, w tym w czwartek i w sobotę w godz. 10.00-13.00 oraz 15.00-19.30, w piątek 10.00-13.00, a w niedziela 15.00-19.30. Organizatorzy Dni Morza zapraszają wszystkich chętnych – mieszkańców i turystów. Żaglowiec cumuje na Łasztowi, dojście za budynkiem Starej Rzeźni, przy Nabrzeżu Bułgarskim. Szkoda, że nie zdobi reprezentacyjnych, ale w tym roku „niegościnnych” Wałów Chrobrego…

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.