Gutek znów na wodzie! ZOBACZ jego nową łódkę ZDJĘCIA

2015-05-07 11:58 Marek Zwierz

Po dłuższej ciszy Zbigniew „Gutek” Gutkowski oficjalnie pokazał swoją łódkę - IMOCA 60. Niby ta sama, ale... w innych barwach.

Stojący na platformie kadłub jachtu jest czarny. Po kształcie można poznać, że jest to dawna „Energa”, nie tylko w innym kolorze, ale bez kilu i bez masztu. Kil leży w odległości kilkunastu metrów. Maszt także nieopodal, przygotowany do postawienia. Na nabrzeżu pracują dźwigi. Na razie obsługują jachty stoczni SunReef. Potem przyjdzie kolej na Gutka.

„Nie potrzebujemy dużo czasu. Jak wszystko dobrze pójdzie, to podczepienie kilu można zrobić w pół godziny. Stawianie masztu może zająć dwie godziny, ale chwilowo musimy poczekać, aż SunReef zakończy swoje operacje.” – mówi Zbyszek Gutkowski. - „To jest ten sam jacht. Trochę został przerobiony. Pozmienialiśmy niektóre ustawienia, trochę go odchudziliśmy. Nie miejsce i czas teraz opowiadać o szczegółach. Czy pomoże to w osiągnięciu lepszych wyników zobaczymy w ciągu najbliższych trzech tygodni”.

Najbliższe plany to testy na Zatoce Gdańskiej i dotrymowywanie jachtu. Potem rejs do Goeteborga na zakończenie Volvo Ocean Race. Trzeba pokazać aktualnym i przyszłym sponsorom jak wygląda wielka impreza żeglarska na światowym poziomie. Gutkowski będzie tam gościem i będzie mógł zaprezentować swoją przerobioną łódkę.

Najważniejszą planowaną tegoroczną imprezą będzie Transat Jacques Vabre, regaty z Francji do Brazylii jesienią. To ostatnie poważne regaty przed przyszłorocznym Vendee Globe i tym razem startują załogi dwuosobowe. Na razie nie jest znany drugi żeglarz, który wystartuje z Gutkiem. Z pewnością będzie to ktoś, kto jeszcze z nim nie żeglował.

Jeżeli jachtu nie da się zwodować w ciągu dzisiejszego dnia, kolejna możliwość będzie najprawdopodobniej w piątek. Zależne jest to od pogody. Zbyt silny wiatr może utrudnić lub wręcz uniemożliwić całą operacje.

Jacht klasy IMOCA 60 to czysto regatowa jednostka o długości 18,28 m, szerokości 5,50 m i zanurzeniu 4,50 m. Wysokość masztu nad poziomem wody to 30 m. Z wiatrem można na nim postawić 650 m² żagla. Na wiatr powierzchnia wynosi 380 m². Całość waży około 7,5 t.

CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU

Marek Zwierz

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.