Gerard d’Aboville w Mesie NCŻ
Marek Zwierz informuje z Gdańska: Mesie Narodowego Centrum Żeglarstwa gościem był Gerard d’Aboville, żeglarz, który przewiosłował samotnie Pacyfik i Atlantyk.
Spotkania w Mesie Narodowego Centrum Żeglarstwa są tradycją wymyśloną i wprowadzona w życie przez dyrektora NCŻ Krzysztofa Zawalskiego. Są to spotkania a ludźmi związanymi z żeglarstwem często od innej strony, jak na przykład Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Gościem był też Roman Paszke przygotowujący się do samotnego rejsu dookoła świata.
Tym razem licznie zgromadzona publiczność poznała Gerarda d’Aboville, legendę francuskiego żeglarstwa. W 1980 roku przewiosłował on na skonstruowanej przez siebie łodzi Atlantyk wybierają północną trasę z Ameryki do Europy. Zabrał wtedy ze sobą 250 litrów wody i na pytanie, czy odważyłby się pokonać podobną trasą Ocean Spokojny przemnożył ilość wody przez dwa i stwierdził, że jest to niemożliwe. W roku 1991 weszły już w użycie odsalarki do morskiej wody i d’Aboville z zapasowymi 5 litrami wody i dwiema odsalarkami przewiosłował Pacyfik z Japonii do Kalifornii.
Poza żeglowaniem Gerard d’Aboville zajmuje się polityką. Był posłem do Parlamentu Europejskiego, a obecnie jest radnym Paryża. Jest też właścicielem zbudowanego w 1907 roku drewnianego jachtu „Lady Maud”, którym przypłynął do Górek Zachodnich w tym roku i pozostał na zimę. Jacht ciągle jeszcze ma około 80% oryginalnej konstrukcji drewnianej. Ten jacht był między innymi motorem do inicjatywy skatalogowania historycznych jednostek pływających po francuskich wodach i będących czy to cenną konstrukcją, czy też jachtem o wyjątkowych dokonaniach, jak na przykład słynne Pen Duicki Tabarly’ego czy Calipso Jacquesa Cousteau. Projekt wystartował w roku 2004 i już jest zarejestrowanych 465 jachtów cennych dla kulturowego dziedzictwa Francji (bateaux d’intérêt patrimonial - BIP). Rocznie do rejestru przybywa około 100 jachtów. Bogactwo Francji w tej materii wytłumaczyć można różnorodnością i długością linii brzegowej tego kraju. Ciągnie się ona niemal od Holandii, czyli Morza Północnego, przez Kanał la Manche, wybrzeża Zatoki Biskajskiej z wpływami hiszpańskimi i portugalskimi aż po Morze Śródziemne. Adres strony: http://www.patrimoine-maritime-fluvial.org
Czekamy na kolejne spotkania w Mesie.
Marek Zwierz
Gerard d’Aboville w Mesie NCŻ