Gdyński Gryf ma już 80 lat...

2008-06-23 14:26 Dariusz Urbanowicz

Leonid Teliga, Zbigniew Puchalski, Juliusz Sieradzki... to najgłośniejsze nazwiska reprezentantów Jacht Klubu Morskiego GRYF. Jakie cechy najlepiej charakteryzują wzorowy klubu żeglarski? Chlubna i barwna historia? Spektakularne dokonania członków klubu? Warunki pozwalające spełniać żeglarskie marzenia? JKM Gryf może się poszczycić tym wszystkim! Założony 80 lat temu, wciąż działa odwołując się do tradycji, których jest spadkobiercą. 26 kwietnia nastąpiło uroczyste otwarcie sezonu.

 Z GRYFA wywodzą się najsłynniejsi polscy żeglarze podejmujący śmiałe wyprawy oceaniczne: Jerzy Tarasiewicz (wyprawa szalupą "Chatka Puchatów" przez Atlantyk w 1959 r.), Leonid Teliga (pierewszy samotny rejs polskiego żeglarza dookoła świata na jachcie "Opty" w latach 1967-1969), Zbigniew Puchalski (rejs dookoła świata na jachcie bez silnika "Miranda" w latach 1976-1980), Juliusz Sieradzki (reprezentant Polski w żeglarstwie na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku, znakomity konstruktor, wieloletni mistrz kraju w różnych klasach),

Gryf był zawsze klubem skupionym na morskim żeglarstwie szkoleniowo-turystycznym, a także sportowym. Tradycje sportowe są konsekwentnie podtrzymywane i rozwijane, a nazwiska kapitanów Stefana Maćkowiaka, Leona Drobotowicza, Bronisława Kuśnierza walczących z powodzeniem na regatowych trasach są tylko pierwszymi z licznych przykładów.

Wojciech Szczurek (prezydent Gdyni): Jestem przekonany, że niewiele sportowych klubów na świecie może wylegitymować się dokumentami z tak dokładną datą powstania, jak nasz gdyński Jacht Klub Morski GRYF. Zaimponowała mi informacja, że w Archiwum Wojewódzkim w aktach z roku 1928, pod sygnaturą 123/1367 znajduje się protokół zgromadzenia założycielskiego Klubu Sportoweg GRYF, które odbyło sie 30 października 1928 r. o godzinie 19.00 w lokalu "Grand Cafe" w Gdyni. A byli wśród założycieli tacy wspaniali ludzie jak projektant portu inżynier Tadeusz Wenda, dyrektor Żeglugi Polskiej Julian Rummel, czy dyrektor Urzędu Morskiego Józef Poznański. Ci szacowni panowie, podówczas sami czynnie uprawiający żeglarstwo, zainaugurowali działalność klubu, który od 80 lat jest chlubą Gdyni. Członkiem GRYFA był przecież Juliusz Sieradzki,  konstruktor najsłynniejszej polskiej żaglówki "Omega" - olimpijczyk i wychowawca kolejnych pokoleń żeglarzy i Leonid Teliga - który na swym malutkim "Opty" samotnie opłynął świat, także Zbigniew Puchalski pogromca oceanów na pięknej "Mirandzie". Ma doprawdy wiele powodów do dumy dzisiejszy, sędziwy jubilat, który jest bardzo żwawym staruszkiem! Jacht Klub Morski GRYF, to przecież jeden z czołowych gdyńskich organizatorów regat, zlotów i wszelkich imprez żeglarskich, który nieustająco dba o narybek prowadząc kursy dla adeptów tego pięknego, bardzo gdyńskiego sportu. Serdecznie gratuluję wspaniałego jubileuszu i życze pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem wszystkim, którzy przemierzają morza i oceany pod żaglami GRYFA.

Tak zaczynaliśmy...

Powstanie Klubu GRYF w roku 1928 ściśle związane było z budującym się miastem i portem Gdynia oraz dynamicznym rozwojem gdyńskiej społeczności. Na liście założycieli są nazwiska ludzi, którzy byli nie tylko pionierami rozwoju gdyńskiego ośrodka portowo-miejskiego, ale także zapisali się w historii całej polskiej gospodarki morskiej.

W statucie zaznaczono, że będzie to organizacja apolityczna i ogólnodostępna. Jednak droga do żeglowania nie była łatwa. Klub organizował różne imprezy sportowe starając się o uzyskanie funduszy na kosztowny sprzęt morski. Dopiero po uzyskaniu patronatu Ligi Morskiej i Kolonialnej możliwe było nabycie pierwszych jachtów nazwanych "Gryf" i "Gryf II". Później zakupiono kilka dalszych jednostek. Były to "Olga", "Irka", 12-tonowy "Albatros" oraz "Wilk". Wyjście na szerokie wody posłużyło GRYFOWI. Liczba członków z sześćdziesięciu wzrosła do dwustu utrzymując się na tym poziomie do 1939 roku. Jachty z klubowymi wimplami zaczęły się pojawiać w portach wszystkich państw nadbałtyckich, a także na zatokowych trasach regatowych. Tutaj szczególne sukcesy odnosiła "Olga" z gryfiacką załogą.

Klub był dla członków nie tylko przystanią jachtową, lecz także miejscem towarzyskich spotkań, w których koleżeńskie kontakty niwelowały różnice społecznych pozycji poszczególnych członków.
Wybuch wojny zakończył międzywojenną działalność pierwszego klubu sportowego miasta Gdyni.

Komandorzy JKM GRYF:

1928: Wacław Wejers - pierwszy komandor Klubu Sportowego GRYF w Gdyni - dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego, wybrany na zgromadzeniu inauguracyjnym w dniu 30 października 1928 roku.
1930: Julian Rummel - dyrektor "Żeglugi Polskiej" i "Polbryt"
1931: Zygmunt Adamski - inżynier budowy portu Gdynia
1932: Konstanty Jacynicz - kmdr ppor. Marynarki Wojennej
1933: Leon Wiblik - technik w "Polbryt" w Gdyni
1935: Mikołaj Domaradzki - kapitan Polskiej Marynarki Handlowej
1936: Antoni Garnuszewski - dyrektor Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie i Gdyni
1945: Stanisław Studnicki - kapitan żeglugi wielkiej
1949: Władysław Burak-Gajewski - prawnik, kmdr ppor. Marynarki Wojennej
1950: Waldemar Wallas - dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni
1951: Bogdan Kamieński - klark PP "Baltona" w Gdyni, kpt. jachtowy
1959: Jerzy Abacjew - dyrektor Izby Wełny w Gdyni, kpt. jachtowy
1981: Bohdan Prusinkiewicz - st. insp. PRO w Gdyni, kpt. jachtowy
1985: Jan Kaufman - kierownik Klubu, kpt. motorowodny
1985: B. Prusinkiewicz
1991: Sławomir Marcinkowski - z-ca dyr. Gdyńskiej Fundacji Żeglarskiej
1995: Edward Szopiński - Telekomunikacja Polska S.A. w Gdyni
2006: Marek Lesiński - prawnik

Dziś...

Klub od lat organizuje ciekawe rejsy po Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku, jest organizatorem kursów na stopnie żeglarskie i motorowodne, spotkań braci żeglarskiej w Jastarni oraz regat na Zatoce Gdańskiej i Morzu Bałtyckim. Dzisiejszy GRYF wykorzystuje bogate doświadczenie i wiedzę swoich klubowiczów tak, aby służyły przekazaniu najlepszych żeglarskich wzorców. Nowe pokolenia żeglarzy mają szansę zdobywać pierwsze szlify pod okiem doświadczonych instruktorów.

Spojrzenie w przyszłość...

GRYF przyjaźnie patrzy na młodych ludzi i  nowych klubowiczów. Nowatorskie pomysły, świeżość spojrzenia na sprawy żeglarskie i klubowe są tu zawsze mile widziane. Realizując wizję dalszego rozwoju, GRYF stawia właśnie na współpracę z młodymi żeglarzami. Oferuje doświadczenie, wiedze i zdobycie praktycznych umiejętności, w zamian oczekując entuzjazmu, zaangażowania i brawurowych pomysłów.

HARMONOGRAM OBCHODÓW 80-LECIA JKM GRYF GDYNIA:

7-8 czerwca    Zlot Jachtów "Szlakiem Praojców" w Jastarni
3-6 lipca    Regaty o Puchar 80-lecia JKM "Gryf"
16 sierpnia    Regaty "Samotników" - Memoriał Leonida Teligi
6-7 września    Regaty o Puchar Przechodni Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni (na trasie Gdynia - Władysławowo - Gdynia)
25 października - zakończenie sezonu

Planowane jest wydanie monografii Klubu.

Jacht Klub Morski GRYF
Al. Jana Pawła II 11a, 81-345 Gdynia
tel./fax. 0-58 620 23 61


www.jkmgryf.pl

[email protected]


 

                

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.