Gdański Program Edukacji Morskiej ruszył po raz drugi!
Nasz specjalny korespondent z Trójmiasta, Marek Zwierz informuje: W gorącym wiosennym słońcu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz otworzył drugi sezon Programu Edukacji Morskiej. Krótką uroczystość poprowadził pomysłodawca projektu, Mateusz Kusznierewicz.
Przypomnijmy, że w ramach tego programu uczniowie gdańskich gimnazjów mają możliwość poznania miasta od strony wody. Kilkugodzinne rejsy rozpoczynają się pod Centralnym Muzeum Morskim. Uczniowie mogą podziwiać panoramę Starówki, a następnie płynąc Motławą w kierunku jej ujścia, poznają krajobraz portowy i stoczniowy swojego miasta. Jeżeli pogoda pozwala jachty wypływają na Zatokę, żeby dzieci poznały smak prawdziwego żeglowania. Rejs kończy się w Twierdzy Wisłoujście, gdzie uczestnicy oprowadzani są przez przewodników i poznają historie Twierdzy. Druga grupa kontynuuje rejs w przeciwnym kierunku kończąc w Marinie Gdańsk.
W zeszłym roku z tej możliwości żeglowania skorzystało ponad 3500 uczniów gdańskich gimnazjów. W tym roku program rozszerzono na wszystkich gimnazjalistów województwa pomorskiego. Szczególny nacisk położony został na aspekty ekologiczne i ochrony Bałtyku. Podniesienie poziomu wiedzy uczniów w tym zakresie jest ważne, ponieważ dopóki, według niektórych, najsmaczniejszym gatunkiem ryby morskiej jest filet, dopóty nie ma mowy o zrozumieniu skomplikowanych zależności ekologicznych systemu, jakim jest Bałtyk. Między innymi dlatego nowym partnerem Programu jest Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego. Wspólnie ogłoszony został konkurs ekologiczny, o którym szczegółowo można przeczytać na stronach www.programedukacjimorskiej.pl. Tematy opracowane są przez pracowników Stacji Morskiej pod kierunkiem prof. UG dr hab. Krzysztofa Skóry.
Jachty pływające po Motławie nazywane były przez mieszkańców Mlecznymi Kanapkami od strategicznego sponsora Programu Kinder Mleczna Kanapka. W tym roku dołączyła jako drugi sponsor grupa Lotos. Dzięki tak połączonym siłom można było wyposażyć jachty w nowoczesne kamizelki ratunkowe i sztormiaki dla uczestników, albowiem w zeszłym roku przy nienajlepszej pogodzie dzieciom było po prostu zimno. Teraz rejsy z młodzieżą stały się niemal niezależne od temperatury i opadów.
Mateusz Kusznierewicz krótko zaprezentował tegoroczny program. Następnie prezydent Adamowicz przedstawił znaczenie Programu Edukacji Morskiej dla ogólnego wykształcenia młodzieży, a prof. Skóra zaznaczył wagę poznania środowiska morskiego Bałtyku. Katarzyna Sikorska, przedstawicielka grupy Lotos, zaznaczyła chęć zaangażowania się firmy w działania na rzecz środowiska. Izabela Meleszkiewicz z Kinder Mleczna Kanapka wspomniała o sukcesie zeszłorocznej akcji i podkreśliła chęć kontynuowania sponsoringu Programu.
Uroczystość zakończyło symboliczne oddanie cum jachtów stojących w Marinie Gdańsk i rozpoczął się kolejny dzień rejsów z młodzieżą. Wyniki Programu z pewnością podsumujemy jesienią.