Gdańsk morską stolicą Europy!

2011-05-19 18:33 Materiały prasowe UM w Gdańsku
_
Autor: archiwum Żagli

Przez najbliższych kilka dni, Gdańsk będzie morską stolicą Europy. W mieście trwa międzynarodowa konferencja, otwierająca oficjalne obchody unijnego święta - Europejskiego Dnia Morza 2011. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Wyspie Ołowianka zgromadziło się około 800 przedstawicieli sektora gospodarki morskiej z całej Europy. Obrady prowadzone są pod mottem przewodnim: „Polityka morska: Przede wszystkim ludzie”.

Wśród otwierających konferencję znaleźli się: europejska komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa, Maria Damanaki, polski minister ds. infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister ds. infrastruktury Węgier, Pal Volner, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej, Efthimios E. Mitropoulos, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Listy od Prezydenta oraz Premiera Polski, przeczytali Sławomir Nowak oraz Tomasz Arabski.

Gospodarz uroczystości, prezydent Paweł Adamowicz, powitał wielką europejską wspólnotę morską w Gdańsku, jednym z największych portów nad Bałtykiem. Nawiązując do historii przypomniał, że stary gdański port, zlokalizowany nad rzeką Motławą, łączył Polskę – spichlerz Europy, z krajami Europy Zachodniej. – Dzisiaj na nowo Gdańsk staje się bramą gospodarczą i handlową. Niech żyje europejska stolica morza! – zakończył.

Witając wszystkich w Gdańsku, minister Cezary Grabarczyk podkreślił, że rozpoczyna się europejskie święto morza, ważne dla rozwoju zintegrowanej polityki morskiej Unii Europejskiej, otwierające nowy rozdział dyskusji na ten temat. Podkreślając założenia polskiej polityki morskiej: poprawę konkurencyjności oraz podniesienie rangi w międzynarodowej sieci transportowej, minister Grabarczyk przypomniał o „Błękitnej Księdze”, która jest punktem odniesienia działań dotyczących spraw morskich w Unii Europejskiej. Dodał też, że Polska mocno udzielała się w formułowaniu postanowień w niej zawartych.

Komisarz Maria Damanaki stwierdziła, że Gdańsk, ze swoją nowoczesnością i otwartością, jest idealnym miejscem do organizacji święta „ludzi morza”. I, że właśnie tutaj, obradując pod hasłem „przede wszystkim ludzie”, należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób można wygenerować nowe miejsca pracy w sektorze morskim, mając zarówno umiejętności, jak i potrzebny do tego kapitał. – W tym momencie pracujemy nad 80 projektami dającymi wzrost zatrudnienia. Jednym z nich jest sieć centrów doskonałości szkolenia morskiego dla młodych ludzi. Musimy pracować nad nowymi możliwościami zatrudnienia. Jeżeli ludzie nie będą mieli możliwości przechodzenia z sektora do sektora, nasz wysiłek pozbawiony będzie sensu – dodała. Słowa te potwierdził Efethimios E. Mitropoulos, Sekretarz Generalny International Maritime Organisation mówiąc, że należy kłaść nacisk na szkolenie młodych. – Spędziłem trzy dni na polskim żaglowcu szkolnym „Dar Młodzieży”, wraz z młodymi adeptami. Spotkałem się z dobrymi manierami i dużą chęcią nauki. Byłem dumny, że się tam znalazłem. To jest przyszłość i musimy o tym myśleć. –dodał.

Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, charakteryzując pokrótce części składowe sektora gospodarki morskiej, zaznaczył, że ogromna część społeczności żyje z morza. – Tutaj na Pomorzu, mamy bardzo długie tradycje morskie: 1000 lat Gdańska, Kaszuby czy wybudowany w latach 20. XX wieku port w Gdyni – powiedział marszałek. Przypomniał, że to właśnie tutaj, w Stoczni Gdańskiej, rozpoczęła się walka z komunizmem. – Stocznia Gdańska zapłaciła za to sporą cenę. Jednak pomimo trudnego rynku globalnego, stocznie prywatne, czy też Stocznia Remontowa w Gdańsku, dobrze prosperują – dodał.

W dniu dzisiejszym uczestnicy konferencji obradować będą na sesjach plenarnych dotyczących m. in. Doświadczeń z realizacji europejskiej strategii dla regionu Morza Bałtyckiego, czy też promocji efektywnego transportu morskiego w obliczu zmian klimatu. W dniu jutrzejszym odbędą się sesje równoległe, których organizatorami są stowarzyszenia branżowe, organizacje pozarządowe oraz inne organizacje związane z tematyką morską. Od jutra rozpoczną się również imprezy liczne towarzyszące, m. in. festyn gastronomiczny Kulinaria, otwarcie sezonu żeglarskiego na Targu Rybnym, czy też Europejski Festyn Morski przy Centralnym Muzeum Morskim na Wyspie Ołowianka, których program dostępny jest na stronie internetowej Europejskiego Dnia Morza: www.gdansk.pl/europejski_dzien_morza.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.