Gala Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Kartuzach
Jak każdego roku o tej porze PoZŻ uhonorował najbardziej wyróżniających się żeglarzy i organizatorów żeglarstwa.
Co roku PoZŻ organizuje Galę w innym miejscu na Pomorzu. Tym razem uroczystość połączona ze Świętem Żeglarstwa odbyła się w Kartuskim Centrum Kultury. Było spotkanie z Romanem Paszke, film o wyprawie Francuzów na katamaranach do Arktyki i spotkanie z olimpijczykami. Dodatkowo zaprezentowany został symulator żeglarski. To skomplikowane urządzenie o wielu stopniach swobody pozwalające symulować zarówno wszelkie możliwe ruchy łódki, reagować na balastowanie, jak i uwzględniać zadane falowanie, siłę wiatru i ustawienie żagli. Symulator docelowo przewidziany jest dla załogi jedno lub dwuosobowej z możliwością trymowania foka i grota. Strona graficzna wymaga jeszcze wielu ulepszeń, ale mechanika wsparta na kilku siłownikach pneumatycznych działa już bez zarzutu.
Zebranych na Gali żeglarzy przywitali Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk i gospodarz, burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński. Na wstępie uhonorowano pomorskich olimpijczyków, którzy wprawdzie bez medali, ale godnie reprezentowali barwy narodowe na Igrzyskach w Rio de Janeiro plasując się w ścisłej czołówce.
Przyjacielem pomorskiego żeglarstwa w 2016 roku została Gmina Kartuzy realizująca szereg inwestycji na swoich akwenach i organizująca liczne regaty i imprezy dla żeglarzy amatorów. Nagrodę odebrał burmistrz Kartuz.
Pomorskim Żeglarskim Klubem roku 2016 kapituła nagrody Kryształowe Żagle wybrała Uczniowski Klub Żeglarski Lamelka w Kartuzach. Od 10 lat klub z sukcesami promuje żeglarstwo sportowe i turystyczne wśród młodzieży w Gminie.
Tytuł Pomorskiego Rejsu Roku podzielony został pomiędzy trzy wyprawy. Przypadł on ekspedycji Lodowe Krainy 2016 do wybrzeży Grenlandii, wieloetapowemu rejsowi na Islandię i Lofoty na jachcie „Nest” i survivalowemu rejsowi dla młodzieży po Pętli Żuławskiej organizowanemu przez Jachtklub Wiślinka.
Pomorskim Żeglarskim Wydarzeniem Roku 2016 zostało mianowane Energa Sopot Match Race impreza w ramach World Match Racing Tour. To największa impreza rangi Pucharu Świata rozgrywana w tym roku w Polsce perfekcyjnie zorganizowana przy sopockim molo.
Żeglarskimi Nauczycielami Roku na Pomorzu zostali Zbigniew Czubek (AZS-AWFiS Gdańsk), Jakub Pankowski (Politechnika Gdańska) i Janusz Frąckowiak (Yacht Klub Rewa).
Pomorskim Trenerem Roku mianowano Grzegorza Formelę, który w UKŻ Lamelka w Kartuzach opiekuje się klasą Cadet. Zaowocowało to, między innymi, I miejscem w kategorii dziewcząt punktacji klubowej Pucharu Polski.
Żeglarskim Talentem Roku popartym czekiem w wysokości 1000 złotych zostali Natalia Kuczys z MKŻ Arka Gdynia i Kamil Manowiecki z YKP Gdynia.
Juniorką Roku 2016 wybrano Hannę Dzik z dorobkiem złotych medali w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata ISAF, Mistrzostwach Świata Juniorów i Mistrzostwach Polski oraz srebrnego medalu w Mistrzostwach Europy w klasie 420.
Wśród Juniorów najlepszymi okazali się Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński startujący w klasie 29er. W 2016 roku zgromadzili oni szereg zwycięstw w prestiżowych regatach i srebrny medal w Mistrzostwach Europy Juniorów.
Pomorską Żeglarką roku została Magdalena Kwaśna ChKŻ Chojnice. W tym roku zdobyła między innymi Mistrzostwo Polski Juniorów w klasie Laser Radial i srebrny medal Mistrzostw Polski Seniorów.
Tytuł Żeglarza Roku przypadł tym razem Łukaszowi Trzcińskiemu startującemu na morskich jachtach w klasie ORC. Na jachcie „GoodSpeed” zdobył Mistrzostwo Polski, wygrał cykl regat Pucharu Bałtyku Południowego i Pucharu 90-lecia Gdyni. To rzadka okazja uhonorowania sportowca startującego na morskich jachtach e klasie, która powoli zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników wśród amatorów morskiego ścigania.
Pomorska Gala Żeglarska jest także okazją do nagrodzenia morskich dokonań sportowych w klasach ORC-A i ORC-B. W tej pierwszej najlepszym okazał się Krzysztof Paul startujący na „Dużym Ptaku”, a w ORC-B Jan Piernikarczyk na „Pallas”. Jan Piernikarczyk został też najlepszym skipperem w 2016 roku. Przy tej okazji Krzysztof Paul zaprezentował opracowaną przez siebie książkę „Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski” – zbiór wszystkich wyników mistrzowskich regat od roku 1952. To naprawdę wyjątkowa publikacja porządkująca polskie dokonania i zachowująca w pamięci uczestników morskich zmagań.
Najwyższym odznaczeniem Ligi Morskiej i Rzecznej jest order „Pro Mari Nostro”. W tym roku przyznany został Andrzejowi Remiszewskiemu, Wacławowi Petryńskiemu, Zygmuntowi Glińskiemu i Helmutowi Kropidłowskiemu. Dziękując za odznaczenie Andrzej Remiszewski podkreślił, że traktuje je jako uznanie dla działalności Stowarzyszenia Armatorów Jachtowych dla uwolnienia żeglarstwa z okowów przepisów pozostałych po słusznie minionym okresie naszej historii. Szczególnie miłym jest fakt, że wręczenie miało miejsce na Gali stowarzyszenia, które jest starszym bratem SAJ.
Pomorska Gala Żeglarska w 2017 roku odbędzie się w Przywidzu.
Marek Zwierz