Friendship Trophy dla "Daru Młodzieży"
Sobotę podczas zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni zwieńczyła ceremonia rozdania regatowych nagród na scenie na plaży w Śródmieściu. „Friendship Trophy" - nagroda dla jednostki, która najbardziej przyczyniła się do promowania idei żeglarskiej przyjaźni - trafiło do załogi „Daru Młodzieży".
Załoga polskiego żaglowca, jako zwycięzcy siostrzanego pojedynku z rosyjską fregatą „Mir", otrzymała także „Teapot Trophy", ufundowane przez Zygmunta Chorenia, projektanta obu jednostek. Trofeum nawiązuje do historycznych wyścigów kliprów herbacianych rywalizujących w XIX wieku na szlaku z Chin do Anglii.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek wręczył dyrektorowi regat Peterowi Newellowi nagrodę dla „Przyjaciela Gdyni i najlepszego dyrektora regat". Peter Newell jest dyrektorem regat od 16 lat. Za jego kadencji w Gdyni odbyły się trzy zloty - w 2003, 2009 i obecny w 2011 r.
Nagrody za regaty z Turku do Gdyni w poszczególnych klasach:
klasa A - 1. „Dar Młodzieży" (Polska), 2. „Mir" (Rosja), 3. „Fryderyk Chopin" (Polska);
klasa B - 1. „Tecla" (Holandia), 2. „Brabander" (Litwa), 3. „Johann Smidt" (Niemcy);
klasa C - 1. „4 Oceans' Dream" (Polska), 2. „Villa Mare" (Finlandia), 3. „Śmiały" (Polska);
klasa D - 1. „Lietuva" (Litwa), 2. „Fujimo" (USA), 3. „Lady B" (Polska).
Nagrody dodatkowe za regaty z Turku do Gdyni:
- dla pierwszej jednostki na linii mety, kryterium: czas przepłynięcia - „Lietuva" (Litwa);
- dla pierwszej jednostki na linii mety, kryterium: czas po przeliczeniu(w regatach obowiązują przeliczniki wyrównujące szanse jednostek) - „Dar Młodzieży" (Polska).
Nagrody specjalne ufundowane przez Sail Training International za regaty z Turku do Gdyni:
- nagroda dla najbardziej pomocnego oficera ds. komunikacji „Sail Training International Communications Prize for Race 2" - „Fryderyk Chopin" (Polska);
- honorowe trofeum „Honourable Company of Master Mariners' Trophy" - „4 Oceans' Dream" (Polska), za przebycie ostatnich 120 mil przy awaryjnym sterowaniu;
- nagroda dla najmłodszej załogi- „Butterfly" (Polska), średnia wieku załogi wynosi 24,5 lat;
- nagroda dla najbardziej międzynarodowej załogi - „Mir" (Rosja), załoga żaglowca składa się z przedstawicieli ośmiu narodowości.
Nagrody specjalne Sail Training International za całe regaty The Culture 2011 Tall Ships Regatta (dwa wyścigi - z Kłajpedy do Turku i z Turku do Gdyni, kryterium: czas po przeliczeniu):
- klasa A - „Mir" (Rosja);
- klasa B - „Tecla" (Holandia);
- klasa C - „4 Oceans' Dream" (Polska);
- klasa D - „Fujimo" (USA).