Energa Sailing Cup: Program modelowy
Programy Energa Sailing Cup i Energa Sailing Edukacja w swoich czterech latach funkcjonowania objęły zasięgiem ponad dziesięć tysięcy dzieci niemal z całego kraju. Najlepsi młodzi zawodnicy z Programu osiągają już znaczące sukcesy na arenie międzynarodowej. Energa Sailing działa więc kompleksowo i skutecznie.
Czwarty sezon działalności Programu Energa Sailing można również podliczyć liczbą sprzętu nieodpłatnie dostarczonego ośrodkom żeglarskim w celu szkolenia i treningów młodzieży. Komplety zestawów klasy Optimist, desek windsurfingowych, sprzętu ratowniczego i materiałów edukacyjnych przekazano kilkudziesięciu klubom w Polsce. Stypendia dla liderów to istotne zastrzyki zasilające domowe i klubowe budżety młodych sportowców.
– Myślę, że Program Energa Sailing jest działaniem modelowym – uważa wiceprezes PZŻ ds. Sportu, Tomasz Chamera. – Jest to świetny przykład współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Grupy Energa, która tytularnie wspiera całe przedsięwzięcie. Udało się połączyć fachową organizację z odpowiednim zapleczem finansowym i dzięki temu daliśmy możliwość kontaktu z żeglarstwem bardzo szerokiej grupie dzieci. Tym najbardziej zaangażowanym i utalentowanym młodym zawodnikom pomagamy w kształtowaniu poważnej kariery sportowej – dodaje.
Oprócz realizacji ambitnego programu sportowego godnym uwagi jest Program Energa Sailing Edukacja, który dociera do tysięcy dzieci nie mających dotąd nic wspólnego z żeglarstwem. W tym procesie biorą udział także rodzice, którzy mogą dostrzec walory uprawiania i zainteresowania sportem. – Dodatkowym sukcesem został zakończony pilotażowy projekt otwartych warsztatów edukacji żeglarskiej – dodaje Maciej Szafran, koordynator Projektu Energa Sailing z ramienia PZŻ – warsztaty realizowane były z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, dzięki której w każdej z lokalizacji regat udało nam się dotrzeć do lokalnej szkoły, spotkać się z 100 – 150 dzieci, które potem brały udział w darmowych lekcjach i animacjach żeglarskich na miejscu regat – podkreśla.
Cykl zawodów Energa Sailing Cup w tym tylko roku odbył się w sześciu ciekawych lokalizacjach. Rywalizowano na Zatoce Puckiej, Gdańskiej na jeziorach i na Bałtyku. Szansę na zwycięstwo mieli najbardziej wszechstronni. W takich sprawdzianach można znajdywać prawdziwe talenty.
– Chcemy budować mocną podstawę tej sportowej piramidy, która wyłowi kiedyś wielkich mistrzów – mówi Maciej Ruwiński, koordynator Programu z Grupy Energa. – Myślę, że coraz większa liczba dzieciaków, które przewijają się przez naszą imprezę, pokazuje, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tak dobrze przygotowane przedsięwzięcia. Dla jednych jest to radość z kontaktu z żeglarstwem, dla innych realizacja marzeń o wielkim wyczynowym sporcie. Dobrze, że można tym młodym ludziom pomagać w realizacji tych celów – dodaje.
Wsparcie młodym zawodnikom dawali także utytułowani mistrzowie z kadry Energa Sailing Team Poland. W tym sezonie było podobnie – wzór czempiona zawsze działa mobilizująco...
CHCESZ BYĆ NA BIEŻĄCO? POLUB ŻAGLE NA FACEBOOKU
DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA - NAJCIEKAWSZE INFORMACJE DOSTANIESZ OD NAS MAILOWO