Elbląskie porty i przystanie - do wyboru!
Wpływający do Elbląga żeglarze mają do wyboru profesjonalne porty jachtowe oferujące możliwość bezpiecznego postoju (z ograniczonym do minimum falowaniem), slipowania, prac szkutniczych i zimowania jachtu, mniejsze przystanie, jak i nabrzeża, przy których można zatrzymać się na krótki postój.
Przystanie jachtowe w Elblągu rozciągnięte są w osi rzeki Elbląg (popularnie zwanej Elblążką), będącej w obrębie miasta prawie całkowicie skanalizowaną drogą wodną. Nabrzeża i baseny portowe Portu Morskiego Elbląg ciągną się długimi odcinkami. Wiele jest także nabrzeży użytkowanych rzadko lub wcale, w różnym stanie technicznym. Na odcinku rzeki długości około 3 km zlokalizowane są przystanie żeglarskie, motorowodne i kajakowe.
Klub Sportów Wodnych „Elbląg"
To niewielka przystań jachtowa, zlokalizowana na Elblążce, na peryferiach Elbląga, na ul. Elektrycznej 20a. Od strony Zalewu Wiślanego można do niej dotrzeć jachtem z postawionym masztem. Nie ma żadnego basenu portowego, jachty cumują na bojach i są narażone na falowanie przepływających statków. Przystań klubowa, w zasadzie dla rezydentów, zamknięta dla innych żeglarzy. Być może to jest przyczyną, że została pominięta w większości przewodników i informatorów dla żeglarzy i nie odnajdziemy jej na mapach.
Port jachtowy Jachtklub Elbląg
ul. Radomska 29, tel.: 55 642-77-64
(www.jachtklub.elblag.pl)
Położony jest na zachodnim brzegu rzeki Elbląg. Basen portowy na planie kwadratu, z jednym bokiem minimalnie dłuższym. Ostrogi wejściowe są fachowo oświetlone - zieloną i czerwoną latarnią. Port jest przygotowany do przyjęcia kilku jachtów gościnnych. Spokojnie i bezpiecznie. Średnie głębokości w porcie wynoszą 1,8 m. Od razu, jeszcze płynąc Elblążką, zauważymy charakterystyczną, żółtą bryłę hotelu Wodnik" z czerwonym dachem (przy Nabrzeżu Północnym). Tutaj mieści się biuro mariny, a także siedziba Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Na parterze hotelu jest bar (czynny okresowo) oraz toalety i prysznice przeznaczone dla żeglarzy. Drugim, także okazałym budynkiem jest hangar jachtowy zlokalizowany przy Nabrzeżu Południowym. Większość jachtów to stali rezydenci, którzy cumują do wyznaczonych miejsc na bojach wprost do nabrzeży (dziobem lub rufą). Goście stają najpierw (burtą) do jedynego pomostu, ustawionego prostopadle do Nabrzeża Północnego. Po zacumowaniu na wolnym miejscu zgłaszamy się...
Artykuł w całości zamieszczony został w październikowym wydaniu miesięcznika "Żagle" 10/2011. Prenumeratę, egzemplarze aktualne oraz archiwalne "Żagli" można zakupić dzwoniąc pod numer (0-22) 590 5555 lub w sklepie internetowym sklep.murator.pl