Dwa tygodnie do Steru na Bydgoszcz

2013-06-10 12:29 Agnieszka Nowak/Urząd Miasta Bydgoszcz
_
Autor: archiwum Żagli

Niecodzienny koncert odbędzie się 16 czerwca o godz. 16:30 i będzie miał formę konferencji prasowej zapraszającej na VI edycję Festiwalu Wodnego „Ster na Bydgoszcz”. Na statku „Jantar” w muzyczny rejs wyruszy Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni pod kierownictwem Orlina Bebenowa.

„Ster na Bydgoszcz” rozreklamujemy w tym roku koncertowo. Jantar jest najstarszą jednostką pasażerską w Polsce. Zbudowano go w 1892 roku. Wydarzenie rozpocznie się przy nabrzeżu Rybiego Rynku. Kapitan wraz z dwudziestoosobową orkiestrą wypłyną w kierunku Opery Nova. Statek zacumuje przy Wyspie Młyńskiej, gdzie Miasto oficjalnie zaprosi na „Ster na Bydgoszcz” oraz gdzie odbędzie się koncert Orkiestry.
 
WODNA PARADA

Parada jednostek to jedna z wielu atrakcji Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „Ster na Bydgoszcz”. Co roku, w drugim dniu festiwalu, w samym centrum miasta goście festiwalu mają niepowtarzalną okazję podziwiać urodę łodzi, które przypłynęły do Bydgoszczy, by wziąć udział w imprezie. Frekwencja wzrasta z roku na rok. Mile widziane są: łodzie motorowe, kajaki, katamarany, poduszkowce, żaglówki oraz wszystkie inne jednostki utrzymujące się na powierzchni wody. Dla uczestników imprezy – cumowanie gratis! Przypominamy, że na uczestników bydgoskiego festiwalu będzie czekało mnóstwo atrakcji, m. in.: spotkanie z okazji 40-tej rocznicy opłynięcia Przylądka Horn przez polskie jachty oraz 40-lecia powstania Bractwa Kaphornowców, konferencja poświęcona rewitalizacji dróg wodnych, spotkanie z żeglarzem Kubą Strzyczkowskim, warsztaty marynistyczne dla najmłodszych, koncerty muzyki szantowej, jazzowej, klasycznej oraz widowiska artystyczne i multimedialne. Wszelkie aktualności związane z imprezą dostępne są na stronie: www.sternabydgoszcz.pl oraz na profilu www.facebook.com/SterNaBydgoszcz . Szczegóły dotyczące korzystania z Przystani Bydgoszcz na: www.przystanbydgoszcz.pl.

PODNIEBNA REKLAMA

Niecodzienną reklamę można podziwiać na pylonie Trasy Uniwersyteckiej. Czterdzieści metrów nad ziemią widnieje rozświetlone koło sterowe. W ten sposób zapraszamy na „Ster na Bydgoszcz”. Szósty Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” zaplanowano między 21 a 23 czerwca. W ten wyjątkowy weekend do Bydgoszczy przypłyną dziesiątki jednostek. Na scenie tradycyjnie wystąpią zespoły szantowe, nie zabraknie atrakcji dla małych i dużych wilków morskich. „Świetlny Ster” zostanie zamontowany dzięki uprzejmości firmy Gotowski, wykonawcy mostu. Konstrukcja reklamy została zaprojektowana i wykonana przez Romana Michalczuka, dyrektora technicznego firmy. Do budowy Steru zużyto 70 m węża świetlnego umieszczonego na metalowej obręczy. Uroczysta inauguracja odbyła się we wtorek, 4.06 o godzinie 22.00. Dodatkową atrakcję przygotował zespół „Może i My”, który specjalnie na tę okazję przygotował oficjalną szantę Bydgoskiego Festiwalu Wodnego. Można się z nim zapoznać na naszym profilu FB: SterNaBydgoszcz. Zapraszamy

SPOTKANIE KAPHORNOWCÓW

Rok 1973 był niezapomniany dla załóg polskich jachtów: Poloneza, Eurosa i Konstantego Maciejewicza. trzy dzielne jednostki 40 lat temu opłynęły Przylądek Horn. By uczcić to wydarzenie w piątek, 21 czerwca, na Przystani Bydgoszcz organizujemy spotkanie z uczestnikami tamtych rejsów stowarzyszonych w Bractwie Kaphornowców. Opowieści przeplatane będą występami zespołu szantowego oraz fragmentami archiwalnych nagrań radiowych o Hornie i pierwszych kaphornowcach. Na terenie mariny będzie można obejrzeć wystawę zdjęć i pamiątek z rejsów. Spotkanie w Przystani Bydgoszcz zaszczyci obecnością Czesław Dyrcz – Grotmaszt Bractwa Kaphornowców, który poprowadzi oficjalne posiedzenie kapituły Bractwa Kaphornowców. Informacje na temat bractwa: www.bractwo-kaphornowcow.pl.


POPOŁUDNIE KABARETOWE

Wystąpią podczas „Steru na Bydgoszcz”, a o sobie piszą tak: „Za górami za lasami w pięknym mieście Krakowie powstaje kabaret „7 minut Po” czyli kabaret artystyczno-literacki, rezydujący w Krakowie. Wielokrotnie nagradzany, m. in. Grand Prix na 29 PAKA 2013 r.

A kto tam nie występuje? Adam - kucharz co pracował w zawodzie. Marek – że niby taki głupek, ale mądrzejszy od wszystkich. Maciek – poeta, ale poeta nie byle jaki, bo z Suwałk. Oraz grają grajkowie. Michał, który gra na wszystkim. Jaki instrument byś mu nie dał, to na nim za gra. Daj mu instrument to na nim zagra. Magdalena, która przepięknie śpiewa i na skrzypcach oraz Rafał. Niby taki duży facet, a na kontrabasie gra. A Karolina robi takie szczury, że brzydszego szczura to w życiu nie widziałem, a nawet się nie starała. Przybyły do tego Kabaretu nie może oprzeć się pokusie, no żeby nie wiem jak się opierał, nie da rady, by wstąpić choć na chwilę do Świata 7 minut Po.

WIRTUOZ KIEŁBASOFONU

Ścibor Szpak jest mulitinstrumentalistą, grającym na oryginalnym szesnastowiecznym bratwurstcie, tybetańskim electroluxie oraz tradycyjnym chińskim instrumencie typu string. Ma absolutny słuch i taki sam brak głosu. Dlatego też jego śpiew w niezwykle mistyczny sposób zapada w pamięć i żyje własnym życiem, śniąc się jeszcze długo po nocach. Został doceniony na wielu festiwalach piosenki kabaretowej (dwukrotne I miejsce na festiwalu OBORA, nagrody na Ospie i Festiwalu Piosenki Debilnej) oraz w konkursach kabaretowych (GRAND PRIX oraz Nagroda Publiczności PAKA 2012, I nagroda oraz Nagroda Publiczności PAKA 2011). Gdy wpadnie w twórczy szał sięga po najbardziej absurdalne instrumenty, jak choćby zupełnie zaskakująca gitara.
 
Agnieszka Nowak

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.