Druga edycja Programu Edukacji Morskiej dobiegła końca
W gimnazjum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku odbyła się gala uroczystego zakończenia drugiej edycji Programu Edukacji Morskiej. Gościem specjalnym gali był Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, a uroczystość poprowadził Mateusz Kusznierewicz, pomysłodawca akcji.
Od południa, w szkole przy ul. Żabi Kruk w Gdańsku gromadzili się uczniowie biorący udział w rejsach i przedstawiciele instytucji partnerskich. Gości powitali uczniowie szkoły wykonując pięknie szantę „Już nie wrócę na morze” oraz Pani Dyrektor. Po wstępie przyszedł czas na wspomnienia z rejsów przygotowane w formie filmowej przezentacji. Prowadzący galę Mateusz Kusznierewicz podsumował dotychczasowe działania w ramach Programu Edukacji Morskiej: od maja 2010 roku w codzienne rejsy po wodach Gdańska wypłynęło już ponad 7 000 uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów. W tym roku „mleczne kanapki” przez 102 dni trwania rejsów pokonały trasę liczącą ok. 8 000 mil morskich.
„Cieszy mnie, że już drugi rok udaje nam się tak sprawnie realizować założenia Programu. – powiedział Mateusz Kusznierewicz – W ciągu roku regularnie spotykam się z dziećmi i nauczycielami, którzy biorą udział w naszych rejsach i wszyscy są bardzo zadowoleni z tego, co robimy. Uczniowie chcą pływać, chcą poznawać swoje miasto od strony wody i chcą uczyć się, jak dbać o nasze morze. To jest dla mnie najważniejsze!”
Za udział w Programie zgromadzonym uczniom podziękowali przedstawiciele sponsorów: Ferrero Polska, producenta Mlecznych Kanapek oraz Grupy LOTOS, a cała sala odwdzięczyła się im gromkimi brawami. Na uroczystość przybyli też z całego województwa pomorskiego młodzi laureaci konkursu ekologicznego „Bałtyk pod ochroną”, zorganizowanego we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, którzy z rąk Mateusza Kusznierewicza odebrali dyplomy za swoje zaangażowanie w ochronę fauny i flory Morza Bałtyckiego. Nagrodami dla nich były dwutygodniowe rejsy wakacyjne, w czasie których jeden dzień spędzili w helskim fokarium ucząc się m.in. jak chronić i pielęgnować foki bałtyckie. Po uroczystych podziękowaniach złożonych przez Prezydenta Adamowicza i Mateusza Kusznierewicza na ręce przedstawicieli instytucji partnerujących i miasta, przyszedł czas na przedstawienie planów na kolejny rok trwania Programu. Pomysłodawca Programu mówił:
„Chcemy, aby z roku na rok zakres tematyczny naszej akcji był coraz szerszy. Drugą edycję, dzięki współpracy z ekologami, poświęciliśmy ochronie flory i fauny Morza Bałtyckiego. W przyszłym chcemy mówić więcej o bezpieczeństwie nad wodą i na wodzie.”
Całą galę zakończył artystyczny taniec w wykonaniu uczennic gimnazjum oraz nietypowe wykonanie „Jeziora Łabędziego”. Program Edukacji Morskiej jest realizowany w Gdańsku od 2010 roku. Dla uczniów i szkół uczestnictwo w nim jest bezpłatne. Oficjalnym sponsorem Programu Edukacji Morskiej 2011 jest Grupa LOTOS oraz Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki. Relacje z rejsów, zdjęcia i najnowsze informacje można oglądać na stronie www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl oraz na stronie Facebook/ProgramEdukacjiMorskiej.
O Programie:
Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów odbędą kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których nauczą się podstaw żeglowania, uzyskają informacje z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodszym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorem Programu jest Ferrero Polska, producent Kinder Mlecznej Kanapki oraz Grupa LOTOS S.A.