Dominik Życki z Rio: Niespełnione marzenia...

2016-08-15 3:33 Dominik Życki
Rio 2016 RSX medal race Myszka za Francuzem
Autor: Sailing Energy / World Sailing

Holender Dorian van Rijsselberghe, choć miał już zapewniony złoty medal, pewnie wygrał wyścig medalowy mężczyzn w klasie RSX. Tuż po wyścigu szybko podpłynął do pięknego, klasycznego jachtu, na którym przywitał się z oglądającym zmagania królem Holandii Wilhelmem Aleksandrem i jego rodziną. Piotr Myszka niestety nie wywalczył medalu - po zajęciu 9 miejsca w wyścigu medalowym, zakończył swój pierwszy start olimpijski na 4 miejscu. Bardzo dobrze, ale poniżej marzeń i oczekiwań - swoich i naszych...

Co się działo w tym ostatnim, najważniejszym dla Piotra wyścigu? Najlepiej sytuację może opisać on sam:

"Zaczęło się rewelacyjnie, zgodnie z tym co zakładaliśmy w taktyce na wyścig medalowy. Wystartowałem bardzo dobrze a na dodatek Francuz i Grek zostali z tyłu, jeden z jednej, drugi z drugiej strony startu. Od początku kontrolowałem więc przebieg wyścigu. Na górny znak wchodziłem 200 m przed Francuzem, a więc z wydawałoby się komfortową przewagą zacząłem pierwszy kurs z wiatrem. Niestety, dziś wiatr znów wiał nierówno. Grupa przed mną uciekła w poprzednim szkwale, grupa za mną - ta w której płynęli Francuz i Grek - zaczęła mnie doganiać, w kolejnym szkwale. Tylko ja zatrzymałem sie niemal zupełnie bez wiatru! Mogłem tylko patrzeć, jak mnie doganiają i przeganiają. To wiatr rozdał więc dziś karty. Na drugiej halsówce byłem już kontrolowany przez Francuza, a że halsówka była prosta taktycznie, na jeden zwrot, to nie dało się już go wyprzedzić. Pierre żeglował przy tym bardzo szybko, więc nic nie mogłem już zrobić"

W walce naszego mistrza świata w klasie RSX o medal olimpijski  pojawiły się niemal niemożliwe do pokonania przeszkody - Holender i Brytyjczyk, Nick Dempsey. To oni chyba najbardziej zbili z tropu naszego windsurfera, żeglując praktycznie bezbłędnie od początku do końca regat. Co na to Piotr Myszka?

"Holendrowi niesamowicie wyszły te regaty, wygrał je tak jak ja mistrzostwach świata w tym roku - jeszcze przed wyścigiem medalowym. Po prostu czuł to rewelacyjnie, a ja też za mało mu w tym... przeszkodziłem.  Przyjechałem tu po medal, i to po złoty medal. Żałuję więc, że dość wcześnie wypadłem z walki o pierwsze-drugie miejsce z Holendrem i Brytyjczykiem. Całe regaty miałem dobre, z wyjątkiem piątku, kiedy nic mi się nie układało. Ale takie jest żeglarstwo. Jestem zawiedziony bo wiem, że zarówno Dorian jak i Nick byli w zasięgu. Ja jednak dałem z siebie wszystko, zrobiłem co mogłem. Tak po prostu czasami jest... Przegrałem z najlepszymi zawodnikami na świecie, medalistami olimpijskimi i mistrzami świata."

Końcowe wyniki klasy RSX Mężczyzn (pdf)

Piotrowi gratulujemy 4 miejsca w igrzyskach i wszystkich emocji, jakie nam dostarczył. Medal szczególnie właśnie Piotrowi się należał i wielka szkoda, że stało się inaczej.

Nieszczególnie żeglowały dziś Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska. Zajmowały kolejno 14 i 19 miejsce i ogólnie spadły na 15 pozycję w klasyfikacji generalnej. Przed klasą 470 kobiet jeszcze trzy wyścigi eliminacyjne zaplanowane na poniedziałek na trasie Escola Naval na zatoce Guanabara.

Wyniki klasy 470 Kobiet po 7 wyścigach (pdf)

Dzień wolny miała dziś nasza załoga Łukasz Przybytek i Pawel Kołodziński. Część tego czasu nasi żeglarze poświęciki na zreperowanie steru, który zniszczyła im w sobotę załoga z Chile. Wszystko jeż już gotowe i sprawdzone przed poniedziałkowymi wyścigami. Łukasz z Pawłem zajmują trzecia pozycję w klasyfikacji generalnej po 6 wyścigach.

Wyniki klasy 49er po 6 wyścigach (pdf)

 

I to tyle na dziś z Rio. Na koniec tradycyjnie ciekawostka:

 

Brazylia to piąty kraj na świecie pod względem wielkości.

Na świecie więcej lotnisk od Brazylii mają tylko Stany Zjednoczone.

8 z 12 miast gospodarzy podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2014 r. znalazło się w rankingu 50 najniebezpieczniejszych miast na świecie.

W czerwcu 2012 roku władze kraju zatwierdziły ustawę "Odkupienie poprzez naukę", która ma w pewnym stopniu przyczynić się do rozwiązania problemu przepełnionych więzień. Zakłada ona skrócenie wyroku o 4 dni dla więźnia, który przeczyta książkę wpisaną do kanonu brazylijskiej klasyki, a następnie napisze raport dotyczący wniosków wyniesionych z lektury. O tym, który więzień może przystąpić do programu orzeka specjalna komisja. W ciągu roku można skrócić w ten sposób swój wyrok o 48 dni.

Z kolei w pobliżu Sao Paulo znajduje się więzienie, w którym skazani mają możliwość skrócić długość wyroku jeżdżąc na rowerze stacjonarnym, który generuje prąd.

92% wszystkich nowych samochodów sprzedanych w Brazylii używa etanolu jako paliwa, który jest produkowany z trzciny cukrowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.