Czy to Ty jesteś jednym z członków załogi "Latającego Holendra" sprzed lat ?

2016-12-03 12:17 Bohdan Sienkiewicz
Pierwszy zlot holendrowców
Autor: Archiwum Żagli Pierwszy zlot "holendrowców" w 1968 roku

10 stycznia 2017 r. minie 50 lat od ukazania się w ogólnopolskim programie telewizyjnym "Latającego Holendra". Przez 26 lat i 4 miesiące prowadził on wychowanie morskie młodzieży na antenie telewizyjnej i w czasie letnich obozów inicjacji morskiej w ramach Bractwa Żelaznej Szekli. W styczniu 1992 roku był jubileuszowy program 25-lecia, a ostatni odcinek wyemitowano 15 maja 1993 roku.

Pierwszy zlot "holendrowców" odbył się w dniach 20-22 czerwca 1968 roku w Gdyni, natomiast obóz letni od 19 lipca do 8 sierpnia tego samego roku w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku. Ostatnia inicjacja morska w 1991 roku na obozie w Centrum Morskim Ligi Obrony Kraju w Jastarni oraz na specjalnie dla nas wybudowanej rok wcześniej barkentynie "Pogoria".

"Latający Holender" z założenia miał być i był legendarnym statkiem, na którym wszystko mogło się zdarzyć, a pływał gdzie go poniosło. Na jego pokład mógł się zabrać każdy, kto chciał przeżyć wielką przygodę. Oglądały go regularnie setki tysięcy nie tylko młodych widzów. Lista załogi obejmowała 2500 nazwisk w wieku od 12 lat do matury tych, którzy stale rozwiązywali zadania, ubiegając się o nagrodę dla wytrwałych, zwykle stu osób, uczestniczących w obozach żeglarskich lub zlotach.

Do wszystkich, którzy się odezwą na nasz apel wyślemy ankietę z pytaniami o ich dalszą realizację marzeń, karierę, kontakt z morzem, żeglarstwem. Stu zaprosimy, przy wsparciu Pomorskiego Związku Żeglarskiego, do Gdyni na jednodniowy zlot. Naszą bazą będzie mieszczące się przy gdyńskiej plaży Muzeum Marynarki Wojennej. Zrobimy jak kiedyś wspólne zdjęcie na tle obecnego okrętu muzeum ORP "Błyskawica". Obejrzymy razem film "Bractwo Żelaznej Szekli" i zerkniemy do nowego wydania książki "Dokąd płynął Latający Holender".

Dajcie proszę znać o sobie. Może jesteś jednym z tych na załączonym zdjęciu z 1968 roku? Przyślij adres pocztowy lub e-mail. Zadzwoń na komórkę.

Listy wysyłajcie na adres:
Pomorski Związek Żeglarski
ul. Jana Pawła II nr 11
81- 345 GDYNIA

albo

e-mail [email protected]
telefon: 665 554 285

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.