Czesław Marchaj uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego
W piątek 19 lipca o godzinie 12.00 w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie odsłonięta zostanie tablica Czesława Marchaja, wybitnego teoretyka żeglowania. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu!
Czesław Marchaj (ur. 9 lipca 1918 w Słomnikach, zm. 21 lipca 2015) – ekspert w dziedzinie aero i hydrodynamiki oraz teorii żeglowania. Autor słynnego podręcznika "Teoria żeglowania". Członek brytyjskiego Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Okrętowych. Prowadził wykłady na temat aerodynamiki i zachowania jednostek pływających w warunkach ciężkiej pogody w Anglii, USA, a także Izraelu, Niemczech, Holandii, Włoszech. Był autorem ponad 60 publikacji naukowych. Pionier badań aerodynamiki ożaglowania w tunelach aerodynamicznych i naukowego podejścia, wzorowanego na aerodynamice lotniczej, do własności aerodynamicznych statków żaglowych. Konsultant budowy jachtów startujących w regatach Pucharu Ameryki min. „Lionheart” w 1980 roku.
W młodości interesował się lotnictwem i szybownictwem. Bezpośrednio przed wojną był pracownikiem Instytutu Aerodynamicznego Politechniki Warszawskiej. W czasie wojny ukończył podchorążówkę ZWZ-AK, wykonywał w Warszawie zadania wywiadowcze dla AK. Żołnierz w stopniu - kapral podchorąży- odznaczony został Krzyżem Armii Krajowej oraz trzykrotnie Medalem Wojska przez Ministerstwo Obrony Narodowej w Londynie.
Po II wojnie światowej czołowy polski żeglarz, wicemistrz Polski w klasie Finn, członek władz Polskiego Związku Żeglarskiego. W 1953 roku, korzystając ze swej wiedzy w dziedzinie aerodynamiki, zmodyfikował (w ramach przepisów klasowych) jacht klasy Finn i wygrał na nim regaty-maraton na trasie Warszawa - Gdańsk, pokonując krajową czołówkę zawodników. Poproszony o wyjaśnienie swojego niespodziewanego sukcesu, zaprezentował w zimie 1953/54 serię wykładów dla członków warszawskich klubów żeglarskich, zebranych i opublikowanych następnie w 1957 w formie książki: "Teoria żeglowania". Książkę tę rozbudował do serii opracowań z teorii budowy i użytkowania statków żaglowych, publikowanych regularnie w wielu językach.
Od 1965 roku był współpracownikiem redakcji magazynu „Żagle” i miał legitymacje dziennikarską z numerem 9. W 2004 roku otrzymał nagrodę im. Leonida Teligi za dorobek naukowy i zasługi dla rozwoju światowego jachtingu. Był wielokrotnie gościem Wydawnictwa „Almapress” na targach „Wiatr i Woda” w Warszawie, gdzie spotykał się żeglarzami, studentami Politechniki Warszawskiej i dziennikarzami magazynu „Żagle”.
W piątek 19 lipca rodzina, przyjaciele i żeglarze będą mieli okazję oddać cześć Czesławowi Marchajowi. O godzinie 12 w Alei Żeglarstwa Polskiego, na falochronie południowym gdyńskiej mariny, odsłonięta zostanie tablica jemu poświęcona. Uroczystość poprowadzi Waldemar Heflich, redaktor naczelny magazynu „Żagle”.
Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów 95-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego.
Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza i Aleksandra Bereśniewicza.