Cumy oddane! Załoga "Katharsis II" rozpoczęła rejs dookoła Antarktydy

2017-12-23 12:34 inf. pras. projektu antarcticcircle60s.pl

W sobotę 23 grudnia jacht żaglowy "Katharsis II" z kapitanem Mariuszem Koperem i jego całkowicie polską, ośmioosobową załogą wystartował z Kapsztadu w RPA w antarktyczny rejs, planując okrążenie non-stop najzimniejszego kontynentu Ziemi jak najbliżej jego brzegów: wzdłuż i na południe od 60. równoleżnika szerokości geograficznej południowej. Jak dotąd żaden jacht żaglowy nie opłynął całego kontynentu Antarktydy taką trasą.

Miejsce i czas startu, jak również koordynaty planowanej mety w Hobart zostały uzgodnione i zatwierdzone przez Radę Światowych Rekordów Żeglarskich WSSRC w Anglii. Linię startową będącą umownym przedłużeniem głównego falochronu wejściowego do portu w Kapsztadzie, o współrzędnych: 33º53’51.6 S i 018º26’04.1 E, jacht "Katharsis II" minął 23.12.2017 roku o godzinie 08:56:20 czasu lokalnego, uniwersalnego (UTC: 06:56:20), czyli polskiego 07:56:20.

Pogoda wyjątkowa jak na okolice Przylądka Sztormów. Podczas mijania linii startu wiał słaby wiatr, ok 8w z kierunku północno. Załogę "Katharsis II" żegnało ciepłe afrykańskie słońce. Kurs jachtu podczas mijania linii startu - 280 stopni.

Nastroje załogi bojowe. Wszyscy pełni pozytywnej energii. Na pokładzie czuć atmosferę entuzjazmu! Z lądu żegnali nas przyjaciele z Kapsztadu, a na wodzie załoga amazonek łodzi Mujaji Dragonboat, płynąca burta w burtę z "Katharsis II" przez port. Oddanie cum i ruszenie w rejs było wzruszającym momentem dla całej załogi.

Katharsis II
Autor: materiały prasowe projektu AntarcicCircle60S.pl Załoga Amazonek Mujaji Dragonboat żegna Katharsis II

Ostatnie słowa kapitana w momencie oddawania cum brzmiały: "to nie rekord jest tu ważny, ale realizacja założonych celów – do zobaczenia w Hobart"

Pojawia się szansa na nowy, polski, żeglarski rekord świata. Planowany rejs jest realizowany zgodnie z wymaganiami WSSRC (Światowej Rady Rekordów i Wyników Żeglarskich) oraz Dyrekcji Światowych Rekordów Guinnesa (GWR).

Obecny rejs – opłynięcie Antarktydy jak najbliżej lodowego kontynentu w jak najkrótszym czasie, to naturalna konsekwencja dotychczasowych osiągnięć oraz doświadczeń kapitana Kopera, w tym pokonania arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego czy dopłynięcia do położonej najdalej na południe Zatoki Wielorybiej na antarktycznym Morzu Rossa, dostępnym dla żeglugi tylko jedynie kilka tygodni w roku.

Najkrótszy oficjalnie odnotowany czas opłynięcia Antarktydy jachtem żaglowym, ale dalej od kontynentu, w pasie między 45 a 60 stopniem szerokości geograficznej południowej oraz liczony od startu do mety w Australii to 102 dni. Załoga kapitana Kopera planuje zrealizowanie swojego zadania w czasie krótszym.

Pozycję "Katharsis II" śledzić można na stronie projektu http://antarcticcircle60s.pl/ dzięki dedykowanemu trackingowi. Bieżące informacje o rejsie dostępne są także na facebooku wyprawy. Polecamy także kanał na Youtubie i Instagramie oraz Twitter, ten ostatni tylko w wersji angielskiej.

Hanna Leniec
Autor: materiały prasowe projektu AntarcicCircle60S.pl Hanna Leniec

Warto przypomnieć, że wyprawa "Katharsis II" została dedykowana promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Projekt społeczny autorstwa kpt. Hanny Leniec, pod nazwą "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) jest adresowany do żeglarek i ogólnie - do młodych kobiet oraz ich rodzin i jest realizowany jest on od grudnia 2016 we współpracy m.in. z warszawskim Centrum Onkologii - Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wyprawa "Katharsis II" dookoła kontynentu Antarktydy oprócz wyczynu sportowego jest jednocześnie wyzwaniem naukowym. W trakcie rejsu będą prowadzone badania wód antarktycznych, we współpracy z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie. Piotr Kukliński - członek załogi, żeglarz jachtowy i profesor PAN, jest odpowiedzialny za realizowane w trakcie wyprawy eksperymenty naukowe i także prowadzi własny wideoblog pod tytułem Antarktyczne Laboratorium, dostępny na stronie wyprawy.

Polecamy także najnowsze wideo "ANTARKTYDA JEST JAK MAGNES" z ostatnich treningów i przygotowań do startu.

Trzymajcie za nas kciuki
Załoga "Katharsis II"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.