Co robić po wywrotce jachtu? Jak wezwać pomoc?

Co robić, gdy dojdzie do wywrócenia się jachtu? Jeśli przydarzy ci się wywrotka łodzi, wezwij pomoc, korzystając z telefonów alarmowych (aktywnych w całej Polsce). Zanim przybędą służby ratunkowe, udziel pomocy członkom załogi. W żadnym wypadku nie próbuj dopłynąć samemu do brzegu, bo stracisz dużo siły i doprowadzisz do wyziębienia organizmu.
I jest moment, gdy "przyszedł szkwał i...". Ci którzy mają to już za sobą, wiedzą – jest to chwilka. Przed momentem jacht płynął masztem w górę, zaszumiało, zakręciło się, a teraz leży bezradnie na wodzie. Gdzie jestem...? Po chwili wiem, lecz gdzie reszta?! Co dalej robić?
Zastanówmy się najpierw, jakie są reakcje osób, które nagle znalazły się w wodzie w wyniku wywrotki jachtu. Jak wynika z wielokrotnych obserwacji, po ochłonięciu z niewielkiego wstrząsu termicznego i psychicznego, każdy z nich zazwyczaj zaczyna bardziej interesować się sprzętem i majątkiem, który znalazł się nagle w wodzie, niż samym sobą. Nie zastanawiają się, co może dziać się z ich wychładzającym się stopniowo organizmem. Sternicy jachtów przebywając nadal w wodzie, próbują bądź postawić jacht, bądź ratować rzeczy, a nawet doholować jacht do brzegu. W tym czasie prawie nie reagują na polecenia służb ratowniczych. “Kapitan jachtu” z reguły ignoruje także pomoc ratowniczą. A to już jest poważny, a nawet groźny błąd.
Przeczytaj również: Żeglarski savoir vivre – jak zachować się w wejściu do mariny?
Są reguły zachowania się zwiększające szansę na zminimalizowanie zagrożenia utraty zdrowia a nawet życia po wywrotce łodzi.
Jacht śródlądowy powinien utrzymać się na powierzchni wody. Zapewniają to wymagane przepisami szczelne komory wypornościowe. Obowiązkiem prowadzącego jest sprawdzenie, czy wszyscy członkowie załogi są cali i bezpieczni. Jeżeli tak, to należy wezwać pomoc. Tu przydaje się sprawny telefon komórkowy.
Telefony alarmowe przydatne przy wywrotce jachtu
Telefon alarmowy WOPR – 601 100 100
Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112
Obydwa telefony mają zasięg ogólnopolski i są bezpłatne.
Wywrotka jachtu - co robić przed przybyciem pomocy?
Jeżeli brakuje kogokolwiek z załogi, należy go poszukać. Najczęściej ta osoba jest niedaleko zaplątana w elementy przewróconego kadłuba, np. w relingu. Znacznie gorzej jest, gdy ktoś z załogi pozostanie wewnątrz przewróconego kadłuba. Osoba taka ma na ogół dostatecznie dużo powietrza, aby mogła tam oddychać przez dłuższy czas, ale jest bardziej zestresowana, niż ci co są na zewnątrz.
Może się również tak zdarzyć, że życie lub zdrowie któregoś z poszkodowanych po wywróceniu się jachtu jest zagrożone, np. zatrzymała się u niego akcja oddechowa lub ma kłopoty z krążeniem. W tym przypadku do czasu przypłynięcia WOPR-u powinniśmy udzielać mu pierwszej pomocy.
Po zebraniu całej załogi skupiamy się w wodzie w kółeczko, aby nie tracić zbyt dużo ciepła. W chwilę potem, po krótkim ochłonięciu, można podjąć próbę wdrapania się na przewrócony kadłub łodzi. Ma to o tyle istotne znaczenie, że człowiek znajdujący się w wodzie traci ciepło kilka do kilkunastu razy szybciej niż na powietrzu. W ten sposób odsuwamy czas pojawienia się pierwszych objawów hipotermii.
Pozostaje nam czekać na pomoc, która pojawia się zazwyczaj po kilkunastu minutach.
Wywrotka jachtu - tego nie rób!
W żadnym przypadku nie powinniśmy próbować dotrzeć wpław do najbliższego brzegu. Po pierwsze, pływając w grubych ubraniach i nawet w kamizelce ratunkowej płyniemy zdecydowanie wolniej niż w kąpielówkach – przebywamy w wodzie dłużej, niż gdybyśmy ten sam dystans pokonywali na kąpielisku. Po wtóre, tracimy mnóstwo energii, która jest potrzebna do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych organizmu.
Na widok wywróconego jachtu na pomoc ruszają zwykle najbliższe jachty. Piękny to zwyczaj! Jeżeli pomoc z innych jachtów dotrze przed ratownikami, to staramy się umieścić na nich całą swoją załogę, poczynając od dzieci i osób o słabszej kondycji.