Co nowego z olimpijską klasą RS:X...?

2008-06-23 14:10 archiwum Żagli

Podczas półrocznej konferencji Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej, mającej miejsce w Sztokholmie w dniach 12-16 maja br., jedna z najbardziej oczekiwanych informacji dotyczyła rozpoczęcia dystrybucji sprzętu olimpijskiej deski z żaglem klasy RS:X. Informacje prezentowane były przez Ailse Angus, przedstawicielkę firmy Neil Pryde, Richa Jeffriesa - przewodniczącego komisji windsurfingowej ISAF oraz Simona Forbes'a - kierownika działu technicznego ISAF.

Wydłużający się okres testów miał na celu dopracowanie ostatecznej wersji nowej klasy olimpijskiej. Firma Neil Pryde potwierdziła gotowość wykonania 1535 kompletów do końca bież¹cego roku i wprowadzenia ich na światowy rynek. Sprzęt produkowany jest w fabryce "Cobra" w Tajlandii, a produkcja desek umożliwiona jest dzięki skonstruowaniu 3 form.

Dystrybutorami sprzętu będzie czternastu oficjalnych przedstawicieli firmy Neil Pryde z całego świata. Pierwsze 500 kompletów podlegać będzie dystrybucji na zasadzie alokacji. Udział dwójki polskich zawodników, Zofii Klepackiej i Przemka Miarczyńskiego w ostatnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, pozwolił zakwalifikować Polskę do pierwszej grupy. Oznacza to, że uzyskamy 10 kompletów z powyższej transzy. Do końca maja będzie dostarczonych 150 kompletów sprzętu, z czego dwa przypadną zawodnikom Polskiego Związku Żeglarskiego. W dwóch kolejnych transzach, pod koniec czerwca i lipca, otrzymamy kolejno po 4 komplety sprzętu. Potem zacznie obowiązywać zasada - kto pierwszy ten lepszy- i tak naprawdę trudno powiedzieć, w którym miejscu znajduje się nasze zamówienie 50 kolejnych kompletów.
Ceny sprzętu kształtują się następująco:
2995 EUR - zestaw dla mężczyzn
2915 EUR - zestaw dla kobiet
Ceny obejmują dostawę do przedstawicieli firmy Neil Pryde, ale nie zawierają lokalnych podatków (cła i VAT). Kontrakt z ISAF pozwala ponadto na wzrost ceny w stopniu nie większym niż 2.5% w ciągu roku.
Rozmawiano także o przyszłości dla młodzieży. Neil Pryde zamierza przedstawić pędnik z żaglem o powierzchni 7.5m2, który stanowiłby propozycję jako klasy młodzieżowej. Miałaby ona wzi¹ć udziałw Młodzieżowych Mistrzostwach Świata ISAF w 2006 roku. Wszelkie siły w chwili obecnej skierowane są na produkcję klasy RS:X i brakuje bardziej szczegółowych informacji w powyższym zakresie. Wnioski z przeszłości nakazują szczegółowe konsultacje z Komisj¹ Windsurfingu ISAF w kwestii wprowadzania jakichkolwiek nowych propozycji.
W tym roku odbędzie się także jedna impreza pod oficjalnym patronatem ISAF. Pod koniec września rozegrane zostaną regaty na włoskim jeziorze Garda, jako pierwsza oficjalna impreza ISAF w nowej konkurencji żeglarskiej.
Ranking klasy liczony będzie od 1 stycznia 2006 roku, kiedy to planowane są także mistrzostwa świata i Europy. Wniosek o organizację dowolnej z powyższych imprez złożony został przez Polskę.
Do wyjaśnienia pozostaje sprawa konkurencji windsurfingowych rozgrywanych w regatach żeglarskich. "Expression" and "freestyle" są obok regat floty jedynymi konkurencjami uznanymi przez ISAF. Nie dotyczy to konkurencji "paralel courses" i "slalom".
Tomasz Chamera - dyrektor sportowy PZŻ

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.