Co i jak słychać na jachcie?

2011-08-19 16:24 Marian Lenz
_
Autor: Dominik Życki

Gdy ustanie wiatr, zrzuca się żagle i płynie na silniku. Typowa dla żeglowania cisza zostaje wówczas zakłócona przez pracę motoru. Jednak na jednych jachtach nieprzyjemny i niezdrowy hałas, wytwarzany zresztą nie tylko przez jednostkę napędową, odczuwa się mocniej, a na innych słabiej. Dlaczego?

Wpływ hałasu na organizm człowieka jest przedmiotem wielu badań mających na celu poznanie jego istoty i wyeliminowanie skutków. Sprawa jest poważna, dlatego od 1995 r. obchodzi się ustanowiony przez Ligę Niedosłyszących Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W Polsce od 2000 r. obchody te zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej (25 kwietnia).

Hałasem są dźwięki o nadmiernym natężeniu - uciążliwe, przykre, dokuczliwe i szkodliwe. Z psychologicznego punktu widzenia hałas jest dźwiękiem nieprzyjemnym i niepożądanym. Poprzez organ słuchu oraz nerw słuchowy hałas oddziałuje na cały organizm. Ze względu na złożoność zjawiska i subiektywność wywołanej przykrości jednoznaczne uchwycenie jego wpływu jest bardzo trudne. Wpływ ten zależy od poziomu akustycznego, charakterystyki częstotliwości, czasu trwania i stopnia przygotowania danej osoby na jego pojawienie. Nagły hałas powoduje wzrost ciśnienia, bicie serca, wzmożone pocenie, rozdrażnienie, pogarsza nastrój, podnosi stres, następują zmiany w oddychaniu. Stwierdzono, że przy dłuższym przebywaniu w hałasie nasz układ nerwowy jest nadmiernie obciążony - co negatywnie wpływa na psychikę - oraz następuje uszkodzenie narządu słuchu. Hałas powoduje także nerwice, choroby serca, wrzody żołądka i dwunastnicy.

Bardzo szkodliwy jest nieustający szum. Do hałasu nie można się przyzwyczaić, w dodatku jego skutki się kumulują! Jedna trzecia mieszkańców naszego kraju ma ubytki sprawności słuchu, dlatego trzeba mieć świadomość skutków hałasu i starać się je ograniczać. Hałas wywiera negatywny wpływ na jakość pracy wymagającej dokładności, skupienia, stałej uwagi i obciążającej zmysł wzroku. Ciekawostką godną odnotowania przez żeglarzy jest fakt, że pole widzenia barwy czerwonej zmniejsza się pod wpływem hałasu o 10 procent. Podobno kobiety są odporniejsze na hałas (?).

Skąd się bierze hałas?
Główne silniki napędowe jachtów motorowych oraz silniki pomocnicze na jachtach żaglowych są źródłem zasadniczego hałasu na jednostce. Poziom hałasu w wyniku pracy silnika zależy od bardzo wielu czynników: od jego mocy, liczby cylindrów, obrotów, miejsca mocowania, sposobu mocowania...

Artykuł w całości zamieszczony został we wrześniowym wydaniu miesięcznika "Żagle" 09/2011. Prenumeratę, egzemplarze aktualne oraz archiwalne "Żagli" można zakupić dzwoniąc pod numer (0-22) 590 5555 lub w sklepie internetowym sklep.murator.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.