"Chopin" najpierw w Szczecinie, potem na Karaibach
Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych "choreniówek", czyli współczesnych żaglowców, głównie szkolnych, zaprojektowanych genialnie przez Zygmunta Chorenia i zbudowanych w Polsce, doskonale teraz sławiących polskich konstruktorów i polskich stoczniowców, na morzach całego świata.Tylko jeden z tej serii – STS "Fryderyk Chopin" – zarejestrowany jest w Szczecinie i od kilku lat regularnie czarterowany jest przez nasze miasto, by z młodzieżową reprezentacją Szczecina uczestniczyć – i wygrywać – w słynnych międzynarodowych regatach i zlotach żaglowców The Tall Ships Races, których finały już trzykrotnie gościliśmy przy Wałach Chrobrego.
Właśnie już w poniedziałek 19 września, ten piękny bryg po raz kolejny zawita do portu macierzystego, po krótkim rejsie bałtyckim ze studentami Politechniki Warszawskiej. Żaglowiec będzie najpierw powitany tradycyjnie salutem banderowym, przy przechodzeniu obok stacji pilotów, a następnie oficjalnie, o godz. 13.00, po przycumowaniu przy Wałach Chrobrego.
Armator żaglowca i organizatorzy powitania serdecznie zapraszają wszystkich chętnych, zarówno na nabrzeże Jana z Kolna, jak i potem na spotkanie w Sali Iluzjon w Starej Rzeźni, na Łasztowni, gdzie zaprezentowane zostanie podsumowanie tegorocznych sukcesów naszej młodzieżowej reprezentacji w regatach TTSR’2016, a także udział żaglowca w North Sea Tall Ships Regatta’2016. Będzie również krótkie wystąpienie studentów, po ich pierwszym, naukowym rejsie morskim na żaglowcu, a z kolei armator przedstawi wstępne plany przyszłorocznych obchodów srebrnego jubileuszu 25-lecia "Fryderyka Chopina".
Zapowiada się więc ciekawa żeglarska uroczystość, i tłumne, gorące powitanie, jak zawsze w Szczecinie w poprzednich latach. Wśród witających, oprócz załogantów, sympatyków i przyjaciół żaglowca, a także uczniów ze Szkolnych Kół Edukacji Morskiej, fotoreporterów i dziennikarzy, będą też przedstawiciele władz miasta, Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Szczecińskiej. Do zobaczenia nad Odrą i w Starej Rzeźni.
Po trzydniowym postoju w Szczecinie żaglowiec ruszy już tradycyjnie prosto na Atlantyk, na całą zimę, najpierw na Wyspy Kanaryjskie, potem na Karaiby, z uczniami kolejnych edycji "Niebieskiej Szkoły". Są jeszcze wolne miejsca, informacje i szczegóły na: http://www.fryderykchopin.pl/niebieska-szkola/. Do kraju powróci po siedmiu miesiącach, w maju 2017 rok, a więc na kolejną okazją zobaczenia "F. Chopina" w naszym porcie trzeba będzie trochę poczekać. Pomyślnych wiatrów!