Charytatywne rejsy na pokładach żaglowców podczas BSG

2011-07-06 10:00 Materiały prasowe VMG PR
_
Autor: Materiały prasowe VMG PR

Baltic Sail Gdańsk to nie tylko wielkie, żeglarskie święto, ale też okazja do integracji z tymi, którzy na co dzień nie mają szansy realizować swoich marzeń. W czwartek i piątek w trakcie zlotu wypłyną w rejsy dwie wyjątkowe grupy żeglarzy…

W czwartek, 7 lipca przed południem z Targu Rybnego, na pokładzie "Bryzy H", wypłynie w rejs grupa żeglarzy z upośledzeniem umysłowym. Stowarzyszenie Przełamując nie tylko Fale, którego podopieczni znajdą się na pokładzie istnieje od 2010 roku, kiedy w pierwszy rejs – na Gotlandię – wypłynęła załoga złożona z niepełnosprawnych żeglarzy i ich opiekunów. Od tej pory założyciele nie ustają w wysiłkach, by umożliwić niepełnosprawnym umysłowo przeżywanie żeglarskich przygód. W ramach Baltic Sail Gdańsk 20 osób wypłynie wkilkugodzinny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej.

Nasze stowarzyszenie powstało z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych - mówi prezes Jacek Sołtanowicz - nie chcemy tworzyć innego świata, ale otworzyć przed młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną nowe możliwości uczestniczenia w społeczności  osób pełnosprawnych. Rejsy morskie są dla naszych podopiecznych przełamywaniem, nie tylko fal, ale także własnych słabości i ograniczeń oraz najlepszym sposobem integracji ze światem „normalnych” ludzi. Żeglarstwo to zajęcie dla wytrwałych, a tych nie brakuje wśród naszych wychowanków.

Dzień później, w piątek 8 lipca, na kolejny specjalny rejs w trakcie zlotu, zabiera dzieci Grupa LOTOS. Na pokładzie jednej z najpiękniejszych jednostek Baltic Sail Gdańsk wypłynie 40 stypendystów programu „Skrzydła z Grupą LOTOS”. Z pomocy w ramach tego programu korzysta łącznie 70-ciu uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionów, gdzie umiejscowione są zakłady produkcyjne należące do Grupy LOTOS. Program zapewnia uczniom zakup pomocy naukowych, książek, opłacenie dodatkowych zajęć i korepetycji. Dzieci objęte programem „Skrzydeł z Grupą LOTOS”, podobnie jak ich niepełnosprawni koledzy dzień wcześniej, wypłyną w kilkugodzinny rejs po Zatoce Gdańskiej.

Każde dziecko powinno mieć zbliżone szanse w edukacji i rozwoju swoich zainteresowań. – mówi Katarzyna Sikorska z Grupy LOTOS - w roku 2010 nawiązaliśmy współpracę z Caritas Polska i objęliśmy pomocą stypendialną 70-ciu potrzebujących uczniów z trzech regionów Polski. Program ma na celu wyrównywanie ich szans edukacyjnych, rozwój umiejętności i zainteresowań, a przez to stworzenie lepszego startu w przyszłość. Działanie to jest realizowane w ramach strategii społecznej odpowiedzialności i stanowi wkład spółki w rozwiązywanie problemów społecznych występujących w jej otoczeniu.

Mamy nadzieję, że dzień spędzony na pokładzie pięknego żaglowca wynagrodzi dzieciom rok ciężkiej pracy w szkole i spowoduje, że nabiorą wiatru w żagle na kolejny.
Najnowsze informacje na temat zlotu będą pojawiać się na bieżąco na stronie www.balticsail.pl i na Facebook/BalticSail

Baltic Sail Gdańsk
Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz piętnasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.