Białoruś wprowadziła ruch bezwizowy na Kanale Augustowskim

2016-08-25 13:52 Wojciech Barszczowski
Kanał Augustowski
Autor: Archiwum redakcji

Zgodnie z dekretem z 23 sierpnia "w sprawie ustanowienia ruchu bezwizowego" turyści mogą bez wiz odwiedzać Kanał Augustowski. Szkoda, że prezydent Aleksander Łukaszenka czekał z wydanei decyzji niemal do końca sezonu turystycznego...

Jak przeczytać można w wydanym komunikacie prasowym "dokument ustanawia procedurę bezwizowego wjazdu i wyjazdu z terytorium Białorusi i czasowego pobytu w celach turystycznych na okres do pięciu dni". Decyzja dotyczy terenu specjalnego parku turystyczno-rekreacyjnego "Kanał Augustowski" i przyległych do niego obszarów turystycznych.

Dekret obowiązuje na razie do końca grudnia 2017 roku. Białoruskie władze zapowiedziały jednak możliwość przedłużenia go na czas nieokreślony.

Turyści granicę między Polską i Białorusią mogą już przekraczać bezwizowo przez punkty kontrolne Lesnaja-Rudawka (rzeczne) i "Bruzgi" (Kuźnica Białostocka). Z Litwą natomiast przez punkty Priwałka-Svendubre oraz Privalka-Raigardas.

Jedyne wodne przejście graniczne na wschodniej granicy Polski Rudawka-Lesnaja, leży  w powiecie augustowskim. Uroczyste otwarcie przejścia odbyło się 30 kwietnia 2005 roku. Czynne jest od 1 maja do 1 października w godzinach 8.00-18.00 czasu polskiego dla międzynarodowego ruchu osobowego. Odprawy osób oraz środków transportu prowadzone są na terytorium RP.

Ruch bezwizowy w tym miejscu białoruskie władze zapowiadały w przeszłości wielokrotnie. Po raz ostatni w kwietniu tego roku dekret prezydenta Łukaszenki zapowiadał Minister Sportu i Turystyki Białorusi Aleksander Szamko.

Warto przypomnieć, że trzydniowy ruch bezwizowy obowiązuje już W Puszczy Białowieskiej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.