Betlejemskie Światło Pokoju na Bałtyku
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, s/y Zawisza Czarny zawiezie Betlejemskie Światło Pokoju skautom z duńskiej wyspy Bornholm. Płomień światła przekażą na pokład żaglowca w Kołobrzegu harcerze z zachodniopomorskiej chorągwi ZHP. Następnie statek popłynie do Ronne na Bornholmie, gdzie światło zostanie uroczyście przekazane duńskim skautom i mieszkańcom wyspy.
Mieszkańcy Bornholmu bardzo ciepło witają harcerzy. Wielu mieszkańców tej wyspy jest wzruszonych faktem, że harcerze w wieku 15-25 lat mimo trudnych warunków pogodowych, są gotowi zimą przemierzyć morze by przekazać im symbol ciepła, pokoju i braterstwa w postaci ognia z Groty Narodzenia Pańskiego. Zanim harcerska sztafeta pierwszy raz dotarła na Bornholm jedyną namiastką Betlejemskiego Światła Pokoju na tej wyspie były laminowane kartki z rysunkiem płomieni i krótkim opisem idei Światła Pokoju.
19 grudnia harcerze z Polski zwiedzą Ronne i rozpoczną powrót do Gdyni. Zakończenie rejsu planowane jest na 22 grudnia 2013 w Gdyni.
W tym roku zainteresowanie rejsem jest wyjątkowe. Ostatnie miejsca zostały zajęte już w sierpniu, a na liście rezerwowych znajduje się kilkadziesiąt osób.
Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole. Akcję zapoczątkowały w 1986 Austriackie Radio i Telewizja w Linzu, jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.
Organizatorem rejsu z Betlejemskim Światłem Pokoju jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.