Baltic Sail Gdańsk 2010 - Podsumowanie

2010-07-17 1:07 Anna Karczewska/VMG PR
_
Autor: VMG PR

Drugi weekend lipca w Gdańsku upłynął pod znakiem Baltic Sail. Przez cztery dni w mieście panowali niepodzielnie żeglarze. Wzdłuż nabrzeża Targu Rybnego cumowały żaglowce z Finlandii, Szwecji, Niemiec, Łotwy i oczywiście z Polski. Była to rekordowa, pod każdym względem, edycja Baltic Sail Gdańsk.

Tegoroczna impreza upłynęła pod znakiem tropikalnej pogody i tłumów turystów odwiedzających Targ Rybny, na którym znajdowało się namiotowe miasteczko i przy którym cumowały żaglowce. W ramach Baltic Sail Gdańsk 2010 odbyły się trzy duże imprezy: zlot żaglowców, festiwal Szanty pod Żurawiem i regaty Nord Cup 2010. Każda z nich odnotowała największe w swojej historii zainteresowanie ze strony uczestników i odwiedzających.
Chcieliśmy w tym roku osiągnąć efekt synergii – mówi Kasper Orkisz, przedstawiciel organizatora zlotu. – Pod banderą Baltic Sail zjednoczyły się wszystkie imprezy, które do tej pory funkcjonowały w tym samym czasie, lecz oddzielnie. Okazało się to strzałem w dzisiątkę! Wszystkie zaliczyły rekordy popularności, a zainteresowanie mediów przerosło nasze oczekiwania. Za rok mamy nadzieję powtórzyć, albo nawet przyćmić ten sukces.
Na zlot przypłynęło 12 zaproszonych żaglowców z Europy i Polski oraz 72 mniejsze jednostki, które skorzystały z gościnności gdańskiej mariny. Na rejsy na ich pokładach, po wodach kanału portowego i Zatoki Gdańskiej, wypłynęło ponad 1000 osób. Reakcje świeżo upieczonych żeglarzy były entuzjastyczne!
Nigdy wcześniej nie pływaliśmy na żaglowcu – mówili roześmiani studenci z Krakowa, którzy specjalnie na Baltic Sail przyjechali do Gdańska. – Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jaka to przyjemność. Ten spokój na morzu… Na pewno popłyniemy gdzieś dalej w przyszłym roku!
Dla żeglarzy sportowych największą atrakcją były z pewnością regaty Nord Cup 2010,  na starcie których w Górkach Zachodnich stanęły w tym roku 132 jachty z  281 uczestnikami na pokładach. W sobotę w samo południe na wodach zatoki został rozegrany wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, w którym udział wzięły 74 jednostki. Zmagania załóg można było oglądać z brzegu lub z żaglowców towarzyszących regatom. Zwycięzcy odebrali cenne trofeum na scenie Mostu Zielonego z rąk Komandora Zlotu, Mateusza Kusznierewicza.

Na tej samej scenie od piątkowego popołudnia królowały szanty. Podczas XI edycji festiwalu Szanty pod Żurawiem premierowe utwory zaprezentowało 17 zespołów z całej Polski. Publiczność dopisała i bawiła się świetnie. Organizatorzy festiwalu szacują, że koncerty obejrzało ponad 1000 osób. W finale zostały przyznane nagrody: Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska i Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego.

Sobotni koncert na scenie szantowej poprzedziła głośna i kolorowa Parada Żeglarzy, która przeszła od Złotej Bramy, całym Długim Targiem aż do Zielonej Bramy. W paradzie, prowadzonej przez animatorów i artystów teatrów ulicznych przebranych za piratów, syrenki i żeglarzy wzięło udział ok. 500 osób. Do barwnego korowodu chętnie przyłączali się spacerowicze z gdańskiej starówki. Zamknięciem i zwieńczeniem zlotu była pożegnalna Parada Żaglowców w której udział wzięły wszystkie goszczące w Gdańsku jednostki. Tysiące gapiów patrzyło, jak najpiękniejsze żaglowce Bałtyku  wpływały majestatycznie Motławą w samo serce miasta!

Podczas Baltic Sail Gdańsk nie sposób się było nudzić. Organizatorzy zadbali o piękną pogodę, morze atrakcji i imponującą frekwencję. Zarówno mieszkańcy Gdańska, jak i odwiedzający go turyści docenili ich wysiłek i świetnie się bawili. Cel został osiągnięty: Gdańsk był na ustach całej Polski, a na ulicach miasta czuć było jego żeglarski klimat. W przyszłym roku znów zapraszamy na Baltic Sail Gdańsk w drugi weekend lipca!

Zlot Baltic Sail
Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta rejonu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu  Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gävle, Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad i Świnoujście.

Baltic Sail Gdańsk
Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz czternasty a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.